Kütüphaneye Tütüncü dokunuşu

Kütüphaneye Tütüncü dokunuşu
Kütüphaneye Tütüncü dokunuşu

 

ANTALYA, (DHA) - KEPEZ Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Cemil Meriç Müze Kütüphanesi'nin inşasına büyük titizlik gösteriyor. Tütüncü, kütüphanenin yapıldığı eski Dokuma Fabrikası'nın trafo binasının zeminindeki mozaiklerin kalitesini de eliyle kontrol etti.

Tarihi Kentler Birliği'nden, 'Süreklilik Ödülü' alan Kepez Belediyesi'nin, Cemil Meriç Müze Kütüphanesi hızla tamamlanıyor. Kepez Belediyesi'nin yatırım programına aldığı 4 kütüphaneden biri olan Cemil Meriç Müze Kütüphanesi, eski Dokuma Fabrikası'nın trafo binasına yapılıyor. Güçlendirme ve restorasyon çalışması yapılan 1000 metrekare büyüklüğündeki trafo binası, aslına uygun şekilde kütüphaneye dönüştürülüyor.

MOZAİKLERİ ELİYLE KONTROL ETTİ

Müze kimliği ile Antalya'da ilk olan kütüphane, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün ince dokunuşlarıyla yükseliyor. Başkan Tütüncü, Cemil Meriç Müze Kütüphanesi'nin inşasını da yakından takip ediyor. Tütüncü, eserin kusursuz ve mükemmel bir mimaride olması için her ayrıntıyla yakından ilgileniyor. Eserlere yapımına, bazen işçi olarak, bazen de mühendis ve mimar bakışıyla izler bırakan Tütüncü, trafo binasının zemindeki orijinal mozaiklerinin kalite durumunu da eliyle kontrol etti. Tütüncü, plastik şişeden üzerinde toz olan mozaiklere önce su döktü, daha sora tozlu suyu eliyle silerek, zeminin durumunu inceledi.

KÜTÜPHANEYE TİTİZ İNCELEME

Dokuma Fabrikası'nın, Almanlar tarafından inşa edildiğini anımsatan Başkan Tütüncü, mozaiklerin de iyi durumda olduğunu ifade etti. Tütüncü, binanın sadece mozaiklerini değil, duvarlarını, pencerelerini, kapılarını, bodrum katını, yapılan işleri de titiz bir şekilde inceledi. Kütüphanenin yapımını mimari proje üzerinde de kontrol eden Tütüncü, gördüğü eksikliklerin giderilmesi için yüklenici firma temsilcilerini uyardı.

Kitap koleksiyonuna bağışların da kabul edildiği Cemil Meriç Müze Kütüphanesi için Kepez Belediyesi, Antalya Bilim Üniversitesi, Antalya Fotoğrafçılar Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Esnaf Odası ile Hukuki Araştırmalar Derneği Antalya Şubesi arasında işbirliği protokolü imzalanmıştı. Bu protokolün ardından kütüphaneye internet üzerinden bağış yapılabilmesi için ' kitaplik.kepez-bld.gov.tr' linki kuruldu.

Cemil Meriç Müze Kütüphanesi'ne, 50 kitapla ilk bağışı yapan Başkan Hakan Tütüncü, “Hediyelerin en güzeli kitaptır. Bağışlarınız, kütüphanemizde yıllar boyu gelecek nesilleri aydınlatan bir meşaleye dönüşsün" çağrısında bulunmuştu.

Kütüphaneye, kitap bağışında bulunmak isteyenler, 'kitaplik.kepez-bld.gov.tr' linkine kayıt bıraktıkları takdirde kendileriyle iletişime geçilecek ve bağışladıkları kitaplar adreslerinden alınacak.

YEŞİL BİR VADİNİN İÇİNDE KİTAP KOKUSU

Kütüphane, tamamlandığında kitap kurtlarına, 7 gün 24 saat hizmet verecek. Müze kütüphane, edebiyat tarihinin hatıralarını bünyesinde barındıracak. Çevresinde portakal bahçesi, botanik park ve 70 dönümlük koruluk olan kütüphane, ziyaretçilerine yeşil ve dingin bir ortamın içerisinde araştırma ve kitap okuma imkânı sunacak.

Cemil Meriç Müze Kütüphanesi'nin içerisinde çeşitli atölye çalışmalarının yapılabileceği, küçük sohbetlerin düzenlenebileceği mekânlar da olacak. Müze kütüphanenin yapıldığı trafo binasının bazı elektrik aksamı da korunak, sergilenecek.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS