Başkan Sözen: Manavgat doğalgaza kavuşacak

Başkan Sözen: Manavgat doğalgaza kavuşacak
Başkan Sözen: Manavgat doğalgaza kavuşacak

 

MANAVGAT, (DHA)- MANAVGAT Belediye Başkanı Şükrü Sözen, EPDK lisanslı Enerya Gaz Dağıtım AŞ'nin dağıtım bölgesine Manavgat Belediyesi'nin de dahil edilmesi konusunun hem Manavgat Belediyesi hem de Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde onaylandığını söyledi.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından dağıtım lisansı verilen enerya Gaz Dağıtım AŞ'nin dağıtım bölgesine Manavgat Belediyesi'nin de eklenmesi için girişimler başlattı. Manavgat'ın lisans kapsamına alınması, hem Manavgat Belediye Meclisi'nce, hem de Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde gündeme getirilerek onaylandı.

Başkan Şükrü Sözen, "Yerel seçim sürecinde doğalgazın Manavgat'ımıza gelmesi gerektiğini dile getirmiştik. Doğalgazın Manavgat'ımıza kazandırılması noktasında de her türlü çalışmanın içerisinde olacağımızı belirtmiştik. Manavgat Belediyesi olarak bu konu üzerinde uzun süredir çalışıyoruz. Buradaki yetki, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na aittir. EPDK, yetkiyi tamamen ENERYA Antalya Gaz Dağıtım AŞ'ye vermiş. Biz bu şirketle bir araya gelerek toplantılar yaptık. Teknik detayları konuşup, paftalar üzerinde çalışmalarımızı yaptık. Genel bilgi verecek olursak. Öncelikle Döşemealtı'ndan Gazipaşa'ya kadar bir ana hat geçirecekler. Hangi belediye doğalgaza dahil olup bu yatırımı yapmak istiyorsa belirlenecek. Belediyeler 'Biz bu yatırımı şu koşullarda istiyoruz' diyerek meclis kararı almak mecburiyetinde. Konuyla ilgili olarak doğalgazı talep eden belediyelerle de iletişim kurup görüş alışverişinde bulunduk. Dolayısıyla uzun bir çalışmanın arkasından, yeniden ENERYA şirketiyle diyaloglar kurarak, toplantılar yaparak Manavgat'ımız için de bir yol haritası belirledik."

'BOZULACAK YOLLARI FİRMA ONARSIN' KARARI

Sözen, doğalgaz döşenmesi sırasında bozulacak olan yollarla ilgili olarak karar alınması gerektiğini de belirtti. Sözen, "Bu işe başlandığı anda, Manavgat'ın bütün sokaklarına bu yatırım gelirken, yollarımız bozulacak. Türkiye genelinde incelediğimizde birçok belediye bozulan yerlerin tamirini kabul etmemiş. İşleyişe göre, yatırımı yapan kurum bozduğu yeri kendisi düzler. Diğer kurumların işleyişinde de böyledir. Birçok belediye bu yönde meclis kararı alıyor. Dolayısıyla burada en büyük Alanya ve Manavgat. Alanya'da da bu yönde karar alınmış. 'Biz bu yatırımın yapılmasına razıyız buna meclis kararı alıyoruz ama yapılan bütün tahribatlar yüklenici firma tarafından onarılacaktır' diye not düşülmüş. Biz de bu doğrultuda hazırlığımızı yaptık. Meclis kararlarımız tamamlanınca öncelikle Döşemealtı'ndan gelen ana hattı Gazipaşa'ya kadar götürmeyi düşünüyorlar. O hat tamamlandıktan sonra ikinci etaba ilk bizden başlayacaklar. Hattın önünde ilk biz varız. İlk etapta bizi dahil ediyorlar. Ellerindeki çalışmalar da o doğrultuda. Kent içindeki pafta üzerindeki detayları çalıştık süre geliştikçe mesafe kat edildikçe de mutlaka meclisimize bilgi veririz" diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS