Caretta yuvalarına hendekli koruma

Caretta yuvalarına hendekli koruma
Caretta yuvalarına hendekli koruma

 

MANAVGAT, (DHA)- ANTALYA'nın Manavgat ilçesindeki Boğaz sahilinde 16 noktada işaret ve tabelalarla koruma altına alınan caretta caretta üreme alanlarının bilinçsiz vatandaşlarca tahrip edilmesi üzerine Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen çalışma başlattı. Tabelalı önlemlerin artırıldığı sahilde hendek kazılıp, bariyerler yerleştirilerek sahil motorlu araç giriş ve çıkışlarına kapatıldı.

Manavgat Belediyesi, nesli tükenmek üzere olan caretta caretta kaplumbağalarının Sorgun Boğaz sahilindeki 16 noktadaki üreme alanlarını, yerleştirdikleri uyarı tabelaları, şeritler ve işaretlemelerle koruma altına almıştı. Ancak geçtiğimiz günlerde carettaların yumurta bıraktığı sahile, cip ve ATV gibi arazi araçlarıyla giren bilinçsiz vatandaşlar, uyarı tabelalarıyla işaretlenen yuvalara zarar verdi. Carettaların bıraktığı pek çok yumurta kırılırken, doğaseverler ve Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen olaya tepki gösterdi. Başkan Şükrü Sözen, verdiği talimatla, caretta kaplumbağaların üreme alanlarındaki önlemleri, daha fazla tabela, bariyer ve işaret şeritleriyle artırdı. Başkan Sözen bununla da yetinmeyip, Boğaz sahili giriş ve çıkışlarına hendek kazdırarak motorlu araç trafiğine kapattı.

Başkan Şükrü Sözen, resmi sosyal medya hesabından 'Carettaları yaşatalım' başlığıyla yaptığı paylaşımında, "Manavgat Belediyesi olarak Boğaz mevkisinde caretta caretta kaplumbağalarının yumurtlama alanları olan 16 noktada güvenlik tedbirlerimizi büyük bir titizlik içerisinde almamıza rağmen, bazı vatandaşlarımızın bilinçli ya da bilinçsiz olarak araçlarıyla girerek yuvalara zarar verdiklerini üzülerek görmekteyiz. Vatandaşlarımızdan belediyemizin şeritler ve tabelalarla işaretlediği caretta üreme alanlarındaki uyarılara dikkat etmelerini önemle rica ediyorum" dedi.

Sözen 'yuvama dokunma' hashtagiyle paylaştığı ikinci sosyal medya mesajında ise "Boğaz mevkimizdeki caretta caretta kaplumbağalarının üreme alanlarını korumak amacıyla hendek kazdırarak araç trafiğine kapattık. Vatandaşlarımızdan bu konuda daha duyarlı olmalarını önemle rica ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

Öte yandan Manavgat Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ve doğaseverler uzunca bir süre ve gece boyunca da alana araçların girmemesi için nöbet tuttu. Çevreciler, caretta yumurtalarının zarar görmesinden dolayı oldukça rahatsızlık duyduklarını dile getirerek, bu konuya duyarlılık gösteren Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen'e teşekkür etti.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS