Manavgat Adliyesine 19 bin 532 dosya geldi

Manavgat Adliyesine 19 bin 532 dosya geldi
Manavgat Adliyesine 19 bin 532 dosya geldi

 


Mithat ABAKAN/MANAVGAT, (DHA) - MANAVGAT Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Yılmaz, 2019 yılında adliyeye 19 bin 532 soruşturma dosyası intikal ettiğini, bunun son 10 yılın en yüksek rakamı olduğunu söyledi.


Manavgat Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Yılmaz, gazetecilere 2019 yılında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Manavgat Adliyesinde göreve başlayalı 1.5 yıl olduğunu anlatan Başsavcı Yılmaz, “2019 yılında adliyeye 19 bin 532 soruşturma dosyası geldi ve bu son 10 yılın en yüksek rakamı. Biz de buna karşılık geçen yıldan devredenlerle birlikte fezleke, yetkisizlik, soruşturmaya yer olmadığı dair karar veya iddianameyle gibi toplam 21 bin 427 soruşturma evrakını sonuçlandırdık. Yani yüzde 109,70'lik çalışma tempomuz var. Diğer taraftan halen 2020 yılına devreden 17 bin 300 evrak var. Bunların 11 bin 600'ü daimi arama dosyası. Ayrıca 6 bin civarında derdest yani ayrılan dosyamız var. 2016 öncesine ait elimizde kalan dosya sayısı sadece 78. Vatandaşlarımızın şikayetlerini mümkün mertebe güncel tarihe yaklaştırıyoruz. Bu arada CİMER başvurularımız azaldı. 3-5 sene önce dilekçe verip sonuç alınamayan başvurular istatistik olarak yüzde 2-3'e düştü" dedi.


İHTİSASLAŞMAYLA İSİM HAFIZASI OLUŞACAK


İhtisaslaşmanın bütün kamu kurumlarında olduğu gibi adliyelerde de önemli olduğunu söyleyen Başsavcı Ramazan Yılmaz, bu bağlamda çeşitli suç tiplerini içeren büroları faaliyete geçirdiklerini belirtti. Manavgat Adliyesinde 22 savcının görev yaptığını kaydeden Başsavcı Yılmaz, “Savcı arkadaşlarımızın arasında paylaştırmak suretiyle; genel soruşturma, çocuk suçlular, anayasal suçlar, aile içi şiddet suçları, uzlaştırma, memur suçları, uyuşturucu suçları, yetişkin erteleme uyuşturucu ve çocuk erteleme uyuşturucu suçlarıyla ilgili bürolarımız aktif olarak çalışıyor. Böyle olunca arkadaşlarımız uzmanlaşıyor, hem isim hafızası oluşuyor hem de talimatlar tek elden çıkmış oluyor" diye konuştu.


UYUŞTURUCU SUÇLARI BÜROSU


Türkiye'de ilçe adliyeleri arasında ilk defa uyuşturucuyla mücadele anlamında büronun Manavgat Adliyesinde kurulduğunu belirten Başsavcı Yılmaz, “Bu da çok ciddi katkı sağladı. Uyuşturucu ile mücadele istediğimiz düzeyde mi? Henüz değil ama emniyet ve jandarmayla birlikte elimizden geldiği kadar çalışıyoruz. Geldiğimiz günden bu yana her ay dosyamız var. Satıcılara göz açtırmamaya gayret ediyoruz. Uyuşturucudan kolay para kazanılıyor. Adam saksıda da yetiştiriyor. Biz de bütün gücümüzle mücadele ediyoruz. Uyuşturucuyla geçen yıldan kalan 300 dosyayla birlikte 1682 dosyanın, 1615'ine karar yazdık. Uyuşturucu ile ilgili elimizde olan derdest dosya sayısı 67. Bu çok önemli bir rakam. Uyuşturucu dosyaları hassas, bir an önce cezaya bağlıyoruz. Bir de bildiğiniz gibi erteleme kararı yazılıyor, 1300 civarında da erteleme kararı yazılan derdest dosyalarımız var" diye konuştu


BİN 340 AİLE İÇİ ŞİDDET VAKASI


Manavgat'ta aile içi şiddet bürosunda yaralama olan dosyalarda gözaltı tedbirini uyguladıklarını vurgulayan başsavcı Yılmaz, “Yıl içerisinde 1340 aile içi şiddet dosyası gelmiş. 1340, yüksek bir rakam olarak görünüyor. Bu gelenlerden 1265'ini çıkartmışız, 400 civarında elimizde aile içi şiddet dosyası var" dedi.


FETÖ/PDY SORUŞTURMALARINA ÇOK HIZLI REAKSİYON


Terör suçlarının ağırlıkta olduğu Anayasal Suçlar Bürosu'na bu yıl 87 dosya geldiğini ve geçen yıldan 214 dosya devri olduğunu ifade eden Başsavcı Yılmaz, "Toplam 301 dosyamız vardı. Bunlardan 260'ına karar yazdık, 40 dosyamız kaldı. FETÖ/PDY soruşturmaları bağlamında şu an elimizde 40 dosyamız var, ihbara kaydedilenle birlikte bu rakam 80. Burada da çok hızlı reaksiyon gösterdik, 40 dosyadan 30 küsur tanesi dijital veri bekliyor" diye konuştu.


Başsavcı Yılmaz, çocuk suçlarında 1180 dosya geldiğini, geçen yıldan devirlerle birlikte 1400 dosyayı tamamladıklarını, memur suçlarında 296 dosyadan 170'ini, uzlaştırmada 2 bin 500 dosyadan 2 bin 45'ini sonuçlandırdıklarını söyledi. Başsavcı Yılmaz, yapımı devam eden cezaevinin tamamlanmasının ardından bir de infaz hakimliği kurulacağını belirtti.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS