Manavgat'ta alternatif ürün ejder meyvesi

Manavgat'ta alternatif ürün ejder meyvesi
Manavgat'ta alternatif ürün ejder meyvesi

 

Mithat ABAKAN/MANAVGAT, (DHA)- ANTALYA'nın Manavgat ilçesinde alternatif tarım ürünü olarak dikimi yapılan muzun ardından ejder meyvesi olarak bilinen tropikal pitaya üretimi başladı. Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, pitaya meyvesi için hazırlanan raporu düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

Manavgat'ta alternatif tarım ürünleri konusunda çalışmalar her geçen gün artıyor. Geçen yıllarda MATSO'nun alternatif ürün olarak başlattığı çalışma sonucunda 2020 yılı sonu itibarıyla ilçede 15 milyon metrekarelik örtü alanda muz üretimi yapılacak. Muz üretiminin artmasıyla birlikte Manavgat'ta alternatif ürün arayışlarını da sürdüren MATSO, ilçede birkaç yatırımcının ejder meyvesi olarak bilinen tropikal pitaya meyvesinin yetiştirmesinin ardından bir rapor hazırladı. 'Pitaya Ejder Meyvesi Yetiştiriciliği' adı verilen raporda; ürünün anavatanı, dikim yöntemi, budama şekli, faydaları, kulanım alanları, ihracat imkanları, küresel anlamda rekabet şansı, maliyeti, desteklemeler gibi ayrıntılı bilgiler yer aldı.

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, raporu düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Başkan Boztaş basın toplantısında, güçlü bir tarım sektörü için ürün çeşitliliğinin son derece hayati önem taşıdığını belirterek, "Tarımda geleneksel ürünlerin dışında ürün çeşitlenmesindeki yolculuğumuzu muz ile başlattık ve muz yatırımlarına dikkatleri çekerek muz üretiminde Manavgat olarak büyük yol aldık. 2014 yılında 21 dekarda 136 ton muz üretimi yapılırken 2019 yılı sonunda bu rakamlar 6 bin dekarda 39 bin tona ulaşan muz üretimi 2020 yılı sonu itibarıyla 15 bin dekara ulaşacaktır" dedi.

Muz üretimindeki bu artışın ileriki yıllarda üreticiler açısından sorun yaratacağını belirten Başkan Boztaş, "Ortaya çıkan ürün riskini dağıtmak, yeni yatırım alanları açmak, yeni hedeflere adım atmak, yeni ürünlerin yatırımları ile ürün çeşitliliğini artırmak gerektiğini düşündük. Tropikal meyve alanında merkez olacağına inandığımız Manavgat, muz, ejder meyvesi, avokado, çilek, mango yetiştiriciliği için uygun bir bölgedir. Yatırımcılar yol göstermesi için Ejder Meyvesi (Pitaya) Yetiştiriciliği Raporu'nu hazırladık. Raporda ejder meyvesinin yetiştirme ve iklim koşullarına, katma değer yaratan özelliklerine, dış pazar durumuna, yatırım ve işletme maliyetlerine kadar yatırımcının aradığı birçok bilgiye yer verdik" diye konuştu.

Ejder meyvesinin 8 farklı türde 100'den fazla ürünle dünya çapında, hem görüntüsüyle hem de besin içeriği açısından gittikçe popülerliğini arttırdığını söyleyen MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ülkemizde olduğu gibi Avrupa'da da yeni tanınmaya başlayan bu meyve için, ülkemizde üretiminin en büyük avantajı uluslararası pazarlara yakınlık olmasıdır. Genelde Uzakdoğu ülkelerinde yoğunlaşan üretim nedeniyle Avrupa ve Rusya pazarı, taze ve kaliteli meyvelere ulaşmakta zorlanıyor. Ejder meyvesinin lojistiği gemi yolculuğu ile sağlanmaktadır. Dış görünüşünde ve tadında büyük kayıplar yaşanıyor. Bunun önüne geçmek için havayolu tercih edildiğinde mesafe uzun olduğu için maliyeti yükselmektedir. Ülkemizde ise lojistik avantajları sayesinde Rusya'ya, Ortadoğu'ya, Avrupa'nın her yerine taze ve ekonomik şekilde ulaştırmak mümkündür. Bu sayede yerli üretim pitaya, yurt dışı pazarında görüntüsüyle ve lezzetiyle Uzakdoğulu rakiplerini geride bırakacak özelliği taşımaktadır. Pitaya meyvesi Katar, Dubai, İran, Azerbaycan, KKTC, Almanya, İngiltere, Fransa ve Hollanda'dan talep görmektedir. Üretilen meyvelerin yüzde 85'i (350 gram ve üstü) Avrupa'ya ihraç edilmektedir. Pitaya meyvesine olan talep bize gösteriyor ki, arz-talep dengesi uzun yıllar üretici lehine olacaktır. Ejder meyvesi dikimden sonra 3'üncü yılda ticarileşen ve üretime geçtikten sonra 3'üncü yılın sonunda 10 bin ile 15 bin arası meyve vererek, ekonomik olarak yatırımı amorti eden bir üründür. Pitaya üreticileri, iç pazara yaptıkları satışlarda gramaja göre 5-15 lira aralığında satış yapmaktadır. İhraç edilecek pitayaların ise minimum ağırlığı 350 gram olmalıdır. 350- 650 gram aralığındaki pitayalar yurt dışında ilgi görmektedir. Dış pazarda, özellikle Avrupa'da perakende olarak marketlerde adet fiyatları ortalama 8 Euro bandında satışa sunulmaktadır."

Toplantıya katılan üreticilerden Hayati Hürmeydan, asıl işinin cam sektörü olduğunu ve dededen toruna geçen 54 yıllık bir firmanın sahibi olduğunu belirterek, 6 sene önce araştırma yaptığını ve bu sırada pitaya ile tanıştığını söyledi. Pitayanın asıl vatanının Güney Amerika olduğunu anlatan Hürmeydan, pitayanın anavatanından belgeli olarak fidanları getirterek diktiğini ve şu anda 11 bin metrekarelik serada ürün yetiştirdiklerini söyledi.

Üreticilerden Bünyamin Güler de asıl mesleğinin muhasebecilik olduğunu söyleyerek 2017 yılından sonra alternatif aradığını ve pitaya yetiştirmeye karar verdiğini söyledi. Halihazırda 5 bin metrekarelik serada ejder meyvesi yetiştirdiğini söyleyen Güler, "Geçen hafta Mersin'den ihracat yapan arkadaşlarımız geldi. Onlara ihracat için bir miktar ürün verdim. Pitaya katma değeri çok yüksek bir ürün, yatırımcılara tavsiye ederim" dedi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS