Muratpaşa'da tohumlar toprakla buluştu

Muratpaşa'da tohumlar toprakla buluştu
Muratpaşa'da tohumlar toprakla buluştu

 

ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediyesi, koronavirüs salgınının yaratacağı olası gıda sıkıntısına karşı belediyeye ait park ve boş alanlara mısır ekimi kapsamında, Yamansaz bölgesindeki 10 dönümlük alanda da çalışma yaptı. Traktör ve iş makineleriyle ekime uygun hale getirilen alanda ilk tohumlar toprakla buluştu.

Muratpaşa Belediyesi, pandemi haline gelen koronavirüs salgınının yaratacağı olası gıda sıkıntılarına dikkat çekmek ve üretimi teşvik etmek için nisan ayı başladığı mısır ekim çalışmalarını 70 dönümlük alanda yaptı. Ekim için Antalya'da gündelik kent yaşamının merkezi olan ilçede parklar ve belediyeye ait boş alanlar ekim için uygun hale getirilirken belediye ekipleri, Güzeloba Mahallesi'nde bulunan Yamansaz bölgesinde çalışmalarını yoğunlaştırdı. Bölgedeki 10 dönümlük alan traktör ve iş makineleriyle ekime uygun hale getirildi ve ekim yapıldı.

TÜRKİYE'YE YAYILIYOR

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, salgında olası sıkıntıları önceden tespit edip, toplumun gerçek ihtiyacına yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi. Maske kullanımı henüz herkes için zorunlu hale getirilmemişken Muratpaşa'da her eve yıkanabilir maskelerin ulaştırılması için gerekli planlamayı yapıp adımlar attıklarını kaydeden Başkan Uysal, “Bu nedenle aldığımız önlemler Türkiye'ye örnek oluyor ve hızla yayılıyor" dedi.

Bu çerçevede nisan ayı başında salgının yaratacağı olası gıda sıkıntısına karşı hem bir duyarlılık oluşturmak hem de üretimi teşvik için mısır ekimine başladıklarını aktaran Başkan Uysal, şöyle konuştu:

“Aralarında Antalya Ziraat Mühendisleri Odası, Antalya Ticaret Borsası, Antalya Ziraatçılar Derneği ve Antalya Ziraat Odası'nın da bulunduğu sivil toplum örgütleriyle birlikte başlayan çalışmamız, Türkiye'de geniş yankı uyandırdı. Mısırı hem ekim süresinin geçmemiş olması hem de un, ekmek gibi değerlendirilebildiği için tercih ettik."

'EN İYİSİNİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ'

Gerekli önlemler alınmadığı takdirde salgının sağlık boyutundan çok, gıda ve sosyo-ekonomik durumunun daha üzücü hale gelebileceği uyarısında bulunan Başkan Uysal, “Türkiye'nin imkanları çok geniş, tarımsal üretimin artırılması ve devamlılığının sağlanması gerek. Biz de Muratpaşa Belediyesi olarak ülkemiz, kentimiz, insanlarımız için en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Çalışmaya da devam edeceğiz" diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS