Okullarda eğitim ve ders durumu netleşti

Okullarda eğitim ve ders durumu netleşti

 

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA İl Umumi ve Hıfzıssıhha Kurulu'nun, 12 Ekim Pazartesi günü açılacak okullarla ilgili kararına göre, okul öncesinde 5 gün ve günde 6 saat, ilkokul 1, 2, 3 ve 4'üncü sınıflar, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 8'inci sınıflarında haftada 2'şer gün yüz yüze eğitim gerçekleştirilecek. Veli onayıyla okula gönderilmeyen öğrenciler için devamsızlık sayılmayacak.

Antalya İl Umumi ve Hıfzıssıhha Kurulu'nun Milli Eğitim Bakanlığı'nın genelgesi doğrultusunda alınan yeni kararla, 12 Ekim Pazartesi günü itibariyle okullardaki ders saati ve diğer uygulamalar belirlendi.

OKUL ÖNCESİ

Okul öncesi eğitim kurumlarının tamamında haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati olacak şekilde yüz yüze eğitim yapılacak. Kayıtlı çocuk sayısının yeterli olduğu durumlarda okul öncesi eğitim kurumlarında MEB Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerine göre bir grupta en az 10 çocuk olacak şekilde şubeler oluşturulacak. Kayıtlı çocuk sayısının az olduğu, öğretmen sayısının fazla olduğu okullarda ise Covid-19 salgını süresi ile sınırlı olmak kaydıyla okulun fiziki imkanları doğrultusunda bir gruptaki çocuk sayısı en az 5 olacak şekilde şube tanımlamaları yapılabilecek. Fiziki imkanları uygun okul öncesi eğitim kurumlarında salgınla ilgili tüm tedbirlerin alınması şartıyla çocuk kulüpleri açılabilecek.

HANGİ DERSLER YÜZ YÜZE OLACAK

İlkokul 1, 2, 3 ve 4'üncü sınıflarla ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 8'inci sınıflarında haftada 2'şer gün yüz yüze eğitim gerçekleştirilecek. Yüz yüze eğitimlerde Milli Eğitim Bakanlığı'nın 08.10.2020 tarihli genelgesi ekinde yer alan haftalık ders çizelgeleri uygulanacak. Buna göre ilkokul 1, 2, 3 ve 4'üncü sınıflarda Türkçe, Matematik, Hayat Bilgisi, Yabancı Dil, Fen Bilimleri dersleri yüz yüze olacak. 8'inci sınıf ve imam hatip ortaokullarında ise Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Kuran-ı Kerim ve Arapça dersleri yüz yüze olacak. Görsel sanatlar, Müzik, Beden Eğitimi gibi diğer dersler ise uzaktan eğitim yoluyla işlenecek.

BİRLEŞTİRİLMİŞ SINIF VE KÖYLER

Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan ilkokullarda da Bakanlığın, İlkokul ve Ortaokul Haftalık Ders Çizelgesi doğrultusunda derslerin tamamının yüz yüze eğitim yoluyla işlenmesi ilçe milli eğitim müdürlükleri ile işbirliği içerisinde ilçe hıfzıssıhha kurullarınca kararlaştırılacak. Köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki ilkokullar, ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının bütün sınıf seviyeleri için de ilçe hıfzıssıhha kurulları karar verecek.

DERSLER 30, TENEFFÜS 10 DAKİKA

Yüz yüze eğitimlerde okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarında bir ders/etkinlik 30 dakika, teneffüsler ise 10'ar dakika olacak. Yüz yüze eğitim dışında kalan tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla tamamlanacak ve bir ders süresinin 30 dakika olacak. Öğrencilerin uzaktan eğitim yoluyla desteklenmelerine yönelik tedbirler okul yönetimince alınacak. Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen velinin yazılı onayının alınacak ve okula gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS