Orhan Okulu, altın kemeriyle evine geldi

Orhan Okulu, altın kemeriyle evine geldi
Orhan Okulu, altın kemeriyle evine geldi

 

ANTALYA, (DHA) - SEZONUN ilk yağlı güreşlerinde Antalya Kumluca'da altın kemere uzanan Orhan Okulu, başpehlivanlık kupası ve kemeriyle, Muratpaşa Belediyesi'ne geldi. Belediye Başkanı Ümit Uysal, konfetiler ve çiçeklerle karşılanan Okulu'yla buluşmasında, “Orhan Okulu ve Muratpaşa Belediyesi adeta birbirimiz için varız" dedi.

Geçen yıl covid-19 pandemisi nedeniyle yapılamayan yağlı güreşlerde yeni sezon, hafta sonu Kumluca güreşleriyle başladı. 70'i başpehlivan olmak üzere 1300 sporcunun katıldığı güreşlerde Muratpaşa Belediyesi ve Başkan Ümit Uysal adına er meydanına çıkan Orhan Okulu, altın kemeri kazanan isim oldu.

Sezonun ilk güreşlerinde altın kemere uzanan Okulu, başpehlivanlık kupası ve kemeriyle evine, Muratpaşa Belediyesi'ne geldi ve Başkan Uysal'ı ziyaret etti. Hocası Kemal Yılmaz, teknik ekip ve Muratpaşa Belediyesi Spor Kulübü güreşçileri Mustafa Okulu ve Hasan Güzeller'in eşlik ettiği Okulu için belediye fuayesinde karşılama töreni düzenlendi. Başpehlivan, konfetiler ve çiçeklerle selamlandı, fuayede 'Paşanın Aslanı' tezahüratı yankılandı.

SUMO GÜREŞLERİNDEN DAHA RENKLİ

Okulu'nun ziyaretinde belediye meclis üyeleri ve kulüp yöneticileri de yer aldı. Başkan Uysal, yağlı güreşlerin geleneksel, otantik, bu topraklarını kültüründen ve tarihinden çıkan bir spor olduğunu söyledi. Yağlı güreşlerin dünya genelinde tanıtılamadığını belirten Başkan Uysal, şöyle konuştu:

“Bana göre sumo güreşinden çok daha renkli. Eğer uluslararası normlarda, nitelikle, standartlarda ele alınsa ve çerçevesi belirlense bütün dünyanın zevkle katılacağı bir spor. Kuralları, nizamı, oyun zenginliği açısından olimpik olma şansı da olan spor dalı. Bu ufukta olan bir yaklaşımla spor alanlarını yönetirsek dünyayla rekabet edecek, kendi kültürümüzden çıkan bir öğeyi bütün dünyaya mal edecek standartlara ulaşırız."

BİRBİRİMİZ İÇİN VARIZ

Orhan Okulu'nun her zaman sportif özellikleri ön planda olan, ahlaklı, karakterli, vücuduna saygısı ve disiplini yüksek bir sporcu olarak dikkat çektiğini belirten Başkan Uysal, şunları söyledi:

“Muratpaşa'mızın kalitesi ve seviyesiyle baktığımızda, adeta birbirimiz için varız. Birbirimizin kalitesine, seviyesine çok uyumlu, Muratpaşa'mızı temsil edebilecek, Muratpaşa'mızı yaşayışıyla, sporcu kişiliğiyle ifade edebilecek kalitede bir kardeşimiz. Bu sporun geleneksel kökünden asla koparılmadan mümkün olduğunca dünya standardında yapılmasıyla ilgili çok olumlu bir örnek. Hocamız Kemal Yılmaz ve ekibimizdeki diğer arkadaşlarımız, hepsi konuyu büyük ahlaki zenginlikle, olgunlukla ele alan insanlar. Muratpaşa'mızla çok uyuşan yapıda yaklaşımı olan sporcular, spor adamlarımız."

ÇİFTE MUTLULUK TEK HEDEF

Orhan Okulu ise hem Muratpaşa Belediyesi'ne dönmenin hem de yeniden er meydanlarında olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Sezonun ilk güreşlerinde, memleketinde altın kemeri almanın kendisine gurur verdiğini dile getiren Okulu, “Tıpkı 2015'te olduğu gibi Kırkpınar'dan altın kemeri Muratpaşa Belediyesi'ne getirmek ve Antalya halkına armağan etmek istiyorum" dedi.

Başkan Uysal, konuşmaların ardından Başpehlivan Okulu ve teknik ekibi Cumhuriyet altınlarıyla ödüllendirdi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS