Pandeminin, iş dünyasındaki kadın ve erkeklere 3 olumsuz etkisi

Pandeminin, iş dünyasındaki kadın ve erkeklere 3 olumsuz etkisi
Pandeminin, iş dünyasındaki kadın ve erkeklere 3 olumsuz etkisi

 

Aslı DURAN/ANTALYA, (DHA) - AKDENİZ Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER) Başkanı Figen Sayın Yıldıran, pandemide kadın ve erkek çalışanların sorun olarak gördüğü 3 konunun öne çıktığını belirterek, "Kadınların yüzde 99'u artan ev işleri ve bakım sorumluluğunu, yüzde 97'si uzaktan çalışma ile artan iş yükünü, yüzde 95'i ise endişe, psikolojik stres ve tükenmişlik sorununu belirtmiştir. Erkeklerin ise yüzde 74'ü salgın döneminde gelir yetersizliğini, yüzde 69'u iletişim ve bilişim teknolojilerine kısıtlı erişimi, yüzde 65'i psikolojik stres ve tükenmişlik sorununu belirtmiştir" dedi.

AGİDER'in, 2021 yılı Olağan Açılışı dolayısıyla düzenlediği toplantıya, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Muratpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Oya Kansu, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (BAKSİFED) Başkanı Abdullah Erdoğan, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Nuray Atsan, AGİDER Yönetim Kurulu ve üyeleri katıldı. Toplantıda pandeminin iş dünyasına ve kadınlara etkileri değerlendirildi.

KADINLARIN İŞLETTİĞİ ŞİRKETLERİN YÜZDE 82'Sİ PANDEMİDEN OLUMSUZ ETKİLENDİ

AGİDER Başkanı Figen Sayın Yıldıran, AGİDER'in Türkiye'de başarılı girişimci iş kadınları sayısını artırmak, kadınların sosyal ve ekonomik hayatlarında daha güçlü olmalarını sağlamak için çözüm önerilerinin geliştirilmesi adına çalışmalar yürüttükleri anlattı. Covid-19 nedeniyle sağlık başta olmak üzere ekonomik, sosyal ve toplumsal olarak zor bir yılı geride bıraktıklarını aktaran Yıldıran, dünyada yapılan araştırmalarda ekonomik ve sosyokültürel açıdan etkilendiği raporları açıkladı. Küresel olarak kadınların işlettiği şirketlerin yüzde 82'sinin pandemiden olumsuz etkilendiği belirten Yıldıran, “Pozitif ayrımcılık değil; toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde adil bir sistemin inşası ile kadın erkek birlikte hayatı dönüştürme gerekliliğini ortaya koymuştur. Araştırmalarda Covid-19 döneminde kadın ve erkek çalışanların yaşadıkları temel sorunlar birbirinden ayrışıyor. Pandemide kadın ve erkek çalışanlar sorun olarak gördükleri 3 konu dikkat çekmiştir. Kadınların yüzde 99'u artan ev işleri ve bakım sorumluluğunu, yüzde 97'si uzaktan çalışma ile artan iş yükünü, yüzde 95'i ise endişe, psikolojik stres ve tükenmişlik sorununu belirtmiştir. Erkeklerin ise yüzde 74'ü salgın döneminde gelir yetersizliğini, yüzde 69'u iletişim ve bilişim teknolojilerine kısıtlı erişimi, yüzde 65'i ise psikolojik stres ve tükenmişlik sorununu belirtmiştir" dedi.

'GÜÇLÜ KADIN GÜÇLÜ NESİL'

Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer, dünyada her şeyin kadının eseri olduğunu belirterek, bu anlayışla Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak, sosyal belediyecilik anlayışıyla kadınların iş gücüne daha fazla katılmaları, kendi ekonomilerini sağlayarak güçlü kadınlar olarak güçlü nesiller yetiştirmesi için çalışmalara devam ettiklerini aktardı.

'AGİDER ÜYESİ GİBİ ÇALIŞACAĞIM'

AGİDER ile birlikte çalışmalar ve çeşitli fikir alışverişinde bulunduklarını anlatan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Son yıllarda büyün belediyelerimizin kadın girişimiyle ilgili, kadının ekonomik yaşamın içerisinde daha güçlü bir şekilde yer almasıyla ilgili ortaya koyduğu önemli çalışmalar var. İktidar partisine mensup bir belediye başkanı olarak önerilerin kamusal alana çıkması, siyasallaşması ve taleplerin ilgili yerlere iletilmesi konusunda AGİDER üyesi gibi çalışacağıma söz veriyorum" dedi.

'ÜZÜCÜ YIKICI BİR DURUM

Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen ise “Koronanın iş dünyasına yaptığı yıkımlar, tahribatlar konusunda önümüze gelen birkaç araştırmadan birini burada duydum. Kendi işini yapan kadınların 4'te 1'i artık işini kaybetti. Bu ciddi anlamda üzücü ve yıkıcı bir durum. Bu tahribatın düzeltilip eski ortama geri dönülmesiyle ilgili bir dizi talep sıralandı. Bunların içinden bir kısmı yerel yönetimlerle ilgiliydi. Bölgemiz çapında üzerimize düşeni yapma konusunda söz veriyorum" diye konuştu.

Toplantı sonunda plaket takdimi yapıldı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS