Rafting merkezindeki mermer ocağı iptal

Rafting merkezindeki mermer ocağı iptal

 

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA'nın Manavgat ilçesinde dünyaca ünlü rafting merkezi Beşkonak'ta açılması planlanan mermer ocağında firma, bölge halkı ve raftingcilerin itirazı üzerine projeden vazgeçti, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de ÇED sürecini sona erdirdi.

Antalya'nın dünyaca ünlü rafting merkezi Manavgat ilçesine bağlı Beşkonak, Bozyaka, Sağırın, Karabucak ve Burmahanyayla mahalleleleri sınırları içerisinde İmsa Mermer firması tarafından yaklaşık 5 hektarlık bir alanda planlanan mermer ocağıyla ilgili ÇED süreci başlatılmıştı. Rafting turizmi başta olmak üzere çok önemli doğal alanları içeren bölgenin halkı, Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne dilekçeyle başvurdu.

Beşkonak bölgesini içeren 11 mahallenin halkı, muhtarlar ve yöredeki sivil toplum kuruluşlarından oluşan Antalya Beşkonaklılar Birlik ve Dayanışma Derneği'nin başvurusu dilekçesinde, yapılması planlanan mermer ocağının çevreye, ormanlık alanlara, su kaynaklarına, turizme ve bölge halkının yaşamına olumsuz etki edeceği gerekçeleri gösterildi. Başvuruya yazılı yanıt veren Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, planlanan mermer ocağının iptal edildiğini duyurdu.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün yanıtında, proje sahibi firma tarafından 17 Aralık 2020 tarihli İl Müdürlüğü'ne verilen dilekçede, mermer ocağı projesinden vazgeçildiği belirtilerek, ÇED sürecinin iptalinin istendiği ifade edildi. İl Müdür Yardımcısı Mehmet Akın imzalı yazıda, AR: 201900862 ruhsat nolu II-B Grubu Maden (Mermer) Ocağı projesinin ÇED sürecinin sonlandırıldığı açıklandı.

Beşkonaklılar Birlik ve Dayanışma Derneği'nden yapılan açıklamada, 5 hektarlık mermer ocağı izninin Beşkonak'ın iradesi ortaya konularak iptal ettirildiği belirtilerek, “İlgili muhtarlarımız, rafting şirketlerimizle birlikte bölgemizin kaderi olabilecek mermer ocağı projesi için müşterek bir şekilde attığımız adımın sonucu hamdolsun olumlu geldi" denildi.

Bu süreçte destek veren siyasetçilere de bölge adına teşekkür açıklaması da şöyle oldu:

“Bu süreçte desteğini esirgemeyen siyasi erk sahipleri, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum'a, AK Parti Antalya Milletvekili Tuğba Vural Çokal'a, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş'a ve İyi Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı'na Beşkonaklı hemşehrilerimiz adına teşekkür ederiz."

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS