'Restoranlar acil destek bekliyor'

'Restoranlar acil destek bekliyor'
'Restoranlar acil destek bekliyor'

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri (AYGİD) Yönetim Kurulu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin'i ziyaret etti. Pandemi dönemindeki sektörel sıkıntıların görüşüldüğü ziyarette, sektörün talepleri konuşuldu.
Davut çetin, restoran işletmecilerinin pandeminin başından bu zamana kadar çok büyük zorluklar yaşadığını söyledi. Çetin, “Covid-19'un en fazla hasar verdiği ekonomilerin başında Antalya geliyor. Bu süreçte restoranlarımız büyük mağduriyet yaşadı. Pandeminin ilk günlerinde 3 ay süreyle kapatılan restoranlarımıza, henüz kendilerini toparlayamadan yeni kısıtlamalar geldi. Bu kısıtlamalardan sonra birçok işletmemiz yeniden kepenk kapatmak zorunda kaldı. Salgının daha fazla yayılmaması için her türlü tedbire uyma konusunda istekliyiz, ancak bu sürecin ekonominin çarklarında kalıcı hasar bırakmaması için de destek paketlerinin doğru noktalara odaklanması gerekiyor. ekonomi yönetimimiz acil olarak bu işletmelerimize hibe, düşük faizli kredi, kamu alacaklarında faizsiz erteleme gibi destekler sağlamalı" dedi.
DESTEKLER İL VE SEKTÖR ÖZELİNDE VERİLMELİ
Sektörün sıkıntılarını yakından bildiğini ve pandeminin en başından bu yana oda olarak çok yoğun mesai harcadıklarını ifade eden Başkan Çetin, “Pandeminin ilk gününden bu yana il bazında ve sektör farklılıkları gözetilerek destekler verilmesi gerektiğini ifade ediyorum. Bu konu Antalyamız için oldukça önemli. Antalya turizm sektörünün lokomotif olduğu ve şehirdeki neredeyse her sektörün doğrudan ya da dolaylı olarak turizmden beslendiği bir kent. Pandeminin de en çok etkilediği sektör turizm oldu. Bizim ekonomi yönetiminden isteğimiz Antalya'nın durumunun doğru algılanmasıdır. Bu konudaki taleplerimizi ilgili mercilere dosyalarla da ilettik, her platformda da taleplerimizi yineliyoruz" şeklinde konuştu.
DESTEKLERİ İSTİHDAMI KORUMAK İÇİN İSTİYORUZ
Desteklerin özellikle restoran, kafe, turizm acenteleri, taşımacılık firmaları ve otellere verilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Çetin, “Bizler bu destekleri işletmelerimiz kalıcı hasar almasın, istihdamını korusun diye istiyoruz. Kapalı olan işletmelere kira ve genel giderler konusunda destek verilmesi gerektiğini sürekli dile getiriyoruz. İşletmelerimizin ayakta kalması demek, istihdamın korunması demektir. Bu dönemde istihdamı korumak için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Reel sektör de imkanları ölçüsünde bu konuda üzerine düşeni yapmaya hazır" dedi.
SGK KAYDI 30 GÜNÜ GEÇEN ÇALIŞANLAR
Başkan Davut Çetin'e sektöre desteklerinden dolayı teşekkür eden AYGİD Başkanı Zeki Özen, dernek olarak pandemi döneminin başından bu yana sürekli  bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptıklarını belirtti. Pandeminin ilk günlerinde de bugün gelinen noktada da ilk kısıtlama uygulanan sektör olduklarını ifade eden Özen, yaşadıkları sıkıntıları ve taleplerini detaylı bir rapor haline getirdiklerini ifade etti. Raporu ATSO Başkanı Davut Çetin'e de veren Özen, “Bu dönemde en önemli talebimiz SGK kaydı 30 günü geçen tüm personelimizin Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanmasıdır. Sektörümüzde çalışan yaklaşık 50 bin personel bulunuyor. Bunların bir kısmı kısa çalışma ödeneğinden yararlanabiliyor. Ancak haziran ayından sonra işe aldığımız çalışanlarımız bu ödenekten yararlanamıyor. Eğer bu konuda talebimiz karşılanırsa çalışanlarımızın bu zor süreci geride bırakmaları sağlanacaktır" dedi.
KİRA VE GENEL GİDER DESTEĞİ TALEBİ
Ayrıca işletmelerin bu dönemdeki en büyük problemlerinden birinin de kira olduğunu ifade eden Özen, “Bu dönemde işletmeleri kapalı olan yerlerden kira alınmaması ya da kira ile ilgili bir destek sağlanması bizler için çok önemli. Bunun yanında doğalgaz ve elektrik gibi giderlerimize de destek sağlanmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS