{$ day.Temps.HighTemp $} °

SGK Müdürü Deniz'den mektupta yapılandırma çağrısı

SGK Müdürü Deniz'den mektupta yapılandırma çağrısı
SGK Müdürü Deniz'den mektupta yapılandırma çağrısı

 

ANTALYA,(DHA) - SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK) Antalya İl Müdürü Nejat Deniz, Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır'ı ziyaret etti. Ziyarette sosyal güvenlik sistemi üzerine görüş alış verinde bulunulurken, tarıma özel sosyal güvenlik ve sigorta borçlarının yapılandırılması konuları gündeme geldi.

Tarıma özel sosyal güvenlik sistemine ihtiyaç olduğunu belirten Başkan Ali Çandır, tarıma özel sosyal güvenlik sisteminin kurulmasıyla tarıma yatırımın ve tarımsal üretimin artacağını kaydetti. Çandır, ziyareti nedeniyle SGK İl Müdürü Nejat Deniz'e teşekkür etti.

SGK İl Müdürü Deniz, ATB'nin çalışmalarını yakından takip ettiğini belirterek, Başkan Çandır ve ekibine başarılar diledi. SGK İl Müdürü Deniz, ATB Başkanı Çandır'a sigorta borçlarının yapılandırılması çağrısını içeren mektup takdim etti. 7326 sayılı yapılandırma kanunu ile SGK'ya Nisan 2021 ve öncesine ait borcu olan işveren ve sigortalılar için borçların yeniden yapılandırılması imkanı sağlandığını belirten İl Müdürü Deniz, "Borcunu peşin ödeyenler için hesaplama sonrasında borç aslı dışında kalan tutarın yüzde 90'ı silinecektir" dedi. Deniz, borcun taksitlendirilmesi durumunda da 6,9,12 ve 18 eşit taksitle ödeme planı yapılabileceğini belirtti.

SİGORTA YAPILANDIRMASI İÇİN SON GÜN 30 EYLÜL

Sigorta borcu yapılandırması için son günün 30 Eylül olduğunu vurgulayan İl Müdürü Nejat Deniz, yapılandırma için herhangi bir teminatın istenmeyeceğini kaydetti. Deniz, ilk taksitin ödenmesi durumunda "borcu yoktur" yazısının alınabileceğini, sigorta primi teşvik uygulamalarından yararlanılabileceğini söylerken, "Yapılandırmanın büyük avantajlarından herkesin yararlanmasını istiyoruz" dedi.

BAŞVURU İNTERNETTEN DE YAPILABİLİYOR

Sigortalıların ve işverenin yapılandırma kanunundan yararlanması süresinin uzatılmasıyla kaçırdığı fırsatı tekrar yakalama şansı bulduğunu söyleyen SGK İl Müdürü Deniz, yapılandırma için başvuranların sayısının yoğunluğuna dikkat çekti ve şöyle konuştu:

"İşverenlerimiz ve sigortalılarımız bu sürenin uzaması ile birlikte kaçırmış olduğu fırsatı tekrardan yakalamış oldu. Bu süreç içerisinde çok sayıda başvurunun yapıldığını gözlemliyoruz. İşverenlerimiz -e sigorta uygulaması üzerinden sigortalılarımız ise -e devlet üzerinden yapılandırma için başvuruda bulunabilir. İsterlerse posta yolu ile ya da doğrudan SGK müdürlüklerimize başvuruda da bulunabilirler."

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS