Teknelere kısmi özgürlük

Teknelere kısmi özgürlük

 

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüs salgınıyla ilgili olarak 21 Mayıs tarihli olağanüstü toplantıyla denizde yabancı turistlere yönelik turlar düzenleyen tekneler ve konut olarak kullanılabilecek özel tekne sahipleri için sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmalarına yönelik yeni kararlar aldı.

Charter teknelerinin sadece yurt dışından gelen yabancı turistlerle seferlerini yapabilmelerine, charter teknesiyle gidip gelen turistlerin, tekneyi teslim ettikleri ve aldıkları noktalarda bulunan charter çalışanlarının, söz konusu teknelere lojistik destek sağlayanların, charter teknelerini kiralama ofisinde çalışanların ve turist rehberlerinin sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf olacak.

ÖZEL TEKNELERE KONUT DEĞERLENDİRMESİ

Özel teknesi olan vatandaşlarla ilgili olarak, içerisinde yaşam alanı olan (kamaralı ve pis su tankı olan) tekneler konut olarak değerlendirilecek. Bu teknelerde halihazırda ikamet eden ve kısıtlamayı liman veya marinalarda teknelerinde geçirecek şahıslar tekneleriyle denize çıkabilecek ve koylarda bulunabilecek. Ayrıca zorunlu hallerin oluşması halinde sağlık sorunu, arıza, olumsuz hava koşulları, temel gıda ihtiyaçları, atık transferi vb. teknelerin liman ve marinalara giriş- çıkış yapabilecekler.

TURİSTİK TEKNE TURLARI

Turistik faaliyetler için geçici ve kısa süreli ülkemize gelen ve sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf olan yabancı turistlerin, bir yerden başka bir yere ulaşımını sağlayan ticari tekneler ve çalışanlar da sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacak. Gezinti tekneleri yalnızca acenta aracılığıyla getirilen yabancı turistlerle pandemi kapsamında gerekli önlemleri alarak günübirlik tur faaliyeti yapabilecekler. Turizm sezonu hazırlık kapsamında marina, çekek yerlerinde yapılan bakım- onarım, denize indirme faaliyetleri ve bu kapsamda deniz yoluyla yapılan intikaller sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacak.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS