Tüm gezi alanlarına yasak getirildi

Tüm gezi alanlarına yasak getirildi

 

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nca, koronavirüsle mücadele sonuçlanıncaya kadar il genelinde orman alanları, sahil bantları, mesire ve ören yerlerinde, piknik alanlarında piknik yapılması, balık tutulması, Spor, yürüyüş vb. faaliyetler yasaklandı. Kolluk görevlileri tarafından cadde ve sokaklarda zorunlu olmadıkları halde sosyal hareketlilik içinde olan vatandaşlar evlerinde kalmaları konusunda uyarılacak. Şehirlerarası seyahatler ise Valilik izni ile yapılabilecek.
Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın koronavirüs salgını ile ilgili alınacak tedbirler hususunda 27 Mart Cuma akşamı yaptığı açıklamalar ve İçişleri Bakanlığı'nın 27 Mart 2020 tarihli 'Koronavirüs Tedbirleri' başlıklı genelgesi çerçevesinde yeni tedbir kararları alındı.
27 Mart Cuma akşamı olağanüstü toplanan Kurul, Dünya Sağlık Örgütü'nce çok tehlikeli pandemi olarak ilan edilen koronavirüs salgınının yayılarak vatandaşların hayatını tehdit etmesini engellemenin en temel yolunun, vatandaşların evlerinde sosyal izolasyona geçmeleri olmasına karşılık, başta gençler ve orta yaştaki vatandaşların virüsün etki alanı içinde olmadıkları duygusuyla yürütülen çalışmaların aksine cadde ve sokaklarda sosyal hareketlilik içinde olduklarına dikkat çekti.
EVDE KALMA DUYGUSUNU ZAAFA UĞRATIYOR
Virüsün 65 yaş ve üzeri kronik rahatsızlığı olan vatandaşları daha çok etkilemekle beraber tüm yaş grubundaki vatandaşların sosyal hareketliliğinin virüsün yayılmasını hızlandırdığı belirtilen Kurul kararında, sahil bantları, mesire, piknik alanlarında piknik yapmak, balık tutmak, spor, yürüyüş vb. faaliyetler nedeniyle çok yakın mesafede bir arada bulunabilecekleri, bu durumun hem kendi sağlıkları hem de başta virüsle mücadelede en temel önlem olan vatandaşların evde kalma duygusunu zaafa uğrattığı kaydedildi.
YASAKLAR CUMA GECESİ BAŞLADI
Toplum sağlığı açısından risk oluşturabileceği nedeniyle, park, bahçe, sahil ve mesire alanlarında spor ve yürüyüş vb. faaliyetlerin de yasaklanması zarureti görüldüğü belirtildi. 27 Mart 2020 Cuma gününü 28 Mart 2020 Cumartesi gününe bağlayan gece yarısı saat 00.00'dan başlamak üzere, virüsle mücadele sonuçlanıncaya kadar il genelinde orman alanları, sahil bantları, mesire ve ören yerlerinde, piknik alanlarında piknik yapılması, balık tutulması, spor, yürüyüş vb. faaliyetlerinin yasaklanmasına karar verildi.
ŞEHİRLERARASI SEYAHATE İZİN ŞARTI
Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 27'nci maddesi uyarınca, şehirlerarası seyahatlerin Valilik'ten izin alınması kaydıyla yapılabileceğine karar verildi. Yasaklanan hususların uygulamasının, takip ve denetimini genel kolluk ve belediye zabıta teşkilatları ile Tarım ve Orman il ve ilçe müdürlüklerince koordineli bir şekilde yapılacak.
SOKAKTAKİ VATANDAŞLAR UYARILACAK
Yasaklarla ilgili belediye merkezi anons sistemleri, camiler ve kolluk birimlerinin kullandığı araçlardan sürekli olarak yapılacak yayınlarla vatandaşlara gerekli olmadığı sürece dışarı çıkmamaları ve evde kalmaları için uyarılar yapılacak. Kolluk görevlileri tarafından da cadde ve sokaklarda zorunlu olmadıkları halde sosyal hareketlilik içinde olan vatandaşların evlerinde kalmaları konusunda uyarılmasına, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi de kararlaştırıldı.
PARA VE HAPİS CEZASI VAR
Kurulun aldığı kararlara uyulmaması halinde, daha önce de açıklanan ve her seferinde ayrı olmak üzere toplam 3 bin 542 TL para cezası ile iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile ilgili gerekli idari ve adli işlemlerin yapılacağı da kaydedildi. İşyerleri ve firmalar hakkında da ilgili mevzuat uyarınca gerekli yaptırımların uygulanacağı açıklandı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS