Üç günlük yasakta kimler çıkabilecek

Üç günlük yasakta kimler çıkabilecek

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)- ANTALYA Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 30 Nisan Perşembe günü saat 24.00'te başlayıp, 3 Mayıs Pazar günü saat 24.00'e kadar sürecek üç günlük sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak kişi ve işyerleriyle ilgili yeni bir karar aldı.

1 Mayıs 2020 Cuma günü market, bakkal ve manavlar 09.00-14.00 saatleri arasında açık olacak. 65 yaş üzeri ile 20 yaş ve altındakiler hariç, zorunlu ihtiyaçların karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla ikametlerine en yakın market, bakkal ve manavlara gidilebilecek. Engelliler araç kullanabilecek. Aynı saatler arasında market, bakkal ve manavların evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek. Cumartesi ve pazar günleri market, bakkal ve manavlar kapalı olacak.

FIRINLAR VE TATLICILAR

1, 2 ve 3 Mayıs günleri, ekmek üretiminin yapıldığı ekmek fabrikaları, fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı işyerleri ile bu işyerlerinin sadece ekmek satan bayileri, tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı işyerleri açık olacak. Bu işyerleri vatandaşın sokağa çıkamadığı saatlerde sadece evlere/adrese servis şeklinde satış yapabilecek. Lokanta ve restoran tarzı işyerleri sadece evlere paket servis şeklinde hizmet sunmak üzere açık olabilecek.

İLAÇ VE TIBBİ MALZEME

İlaç, tıbbi cihaz (tıbbi maske ve dezenfektan dâhil) üretiminin nakliyesinin ve satışının yapıldığı işyerleri, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı (Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, Halk Eğitim Merkezleri, Olgunlaşma Enstitüsü vb.) maske üretilen yerler, belediyelere bağlı (atölye, kurs vb) maske üretilen yerler. Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri.

ZORUNLU KAMU HİZMETLERİ

Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler, (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları teşkilatları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri, VEFA Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT vb.)

AKARYAKIT İSTASYONLARI

Her bir 50 bin nüfusa bir adet ve şehirlerarası karayolu üzerinde her 50 km için bir adet olmak üzere kaymakamlıklar tarafından belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonları (İlimizin coğrafi durumu itibarıyla, tarımsal üretim yapılan alanların ve yerleşimin yoğun olduğu bazı yerlerin merkezlere uzaklığı nedeniyle, ihtiyaca ve mahalli şartlara göre kaymakamlıklarca nüfus kriteri dışında günlük 2 istasyon ve 2 lastik tamircisi eklenebilecek. Nöbetçi akaryakıt istasyonlarının marketleri açık olacak.)

STRATEJİK İŞYERLERİ

Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler. Ambalajlı içme suyu dolum tesisleri, ambalajlı içme suyu, gazete ve mutfak tüpü dağıtımını yapan şirketler ile sadece bu ürünlerin satışının yapıldığı işyerleri. Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri. Sağlık hizmetlerinin kapasitesini artırmaya yönelik acil inşaat, donanım vb. faaliyetleri yürüten firmalar.

TARIM VE GIDA ÜRETİM ALANLARI

İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından izin verilmesi şartıyla makarna, un, süt, et, balık üretimi gibi temel gıda maddelerinin üretiminin yapıldığı tesisler ve kâğıt, kolonya üretimi başta olmak üzere hijyen malzemeleri ile bu malzemelerin üretimi için ihtiyaç duyulacak hammaddelerin üretiminin yapıldığı tesisler. Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dâhil) ve lojistiğini yapan firmalar. Oteller ve konaklama yerleri. Gıda, temizlik ve ilaç gibi sektörlere ambalaj sağlayan üretim tesisleri.

İNŞAAT, MADEN VE MEDYA

Çalışanları inşaat alanında/maden alanında bulunan şantiyede konaklayarak yapımı ve çalışması devam eden büyük inşaatlar ile madenler. Gazete, radyo ve televizyon kuruluşları ile gazete basım matbaaları. Daha önceden sözleşmeye/taahhüde bağlanmış ve belirlenen süre içerisinde yetiştirilmesi gereken ihracata konu mal, malzeme, ürün, araç-gereç üreten iş yerleri ve tesisler.

YAŞ SEBZE MEYVE HALLERİ

Yaş sebze ve meyve ihracatının sürekliliğinin temini amacıyla yaş sebze ve meyve halleri. Zirai amaçlı akaryakıt satışı yapılan Tarım Kredi Kooperatifleri. İhtiyaca göre her ilçede günde en fazla 3'er adet olmak üzere kura ile belirlenecek zirai ilaç, tohum, fide, gübre vb. tarımsal üretime ilişkin ürün satışı yapan işletmeler.

İSTİSNA KAPSAMINDA OLAN KİŞİLER

Yasak sürecinde açık olacak işyeri, işletme ve kurumların yönetici, görevli veya çalışanları ise yasaktan muaf olacak. Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar (özel güvenlik görevlileri dâhil), kolluk birimlerindeki adli işlemlerde zorunlu olarak avukat bulundurulması gereken durumlarda Baro tarafından görevlendirilen avukatlar. Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri, VEFA Sosyal Destek Birimlerinde görev yapanlar.

GÖREVLİ İMAMLAR

Camilerde ezan okumakla ve cenaze defin işlemlerinde görevliler ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar. Elektrik, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken tedarik sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar. Ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dâhil), yurt içi ve dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar.

ÖZEL GEREKSİNİMİ OLANLAR

Yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal koruma/bakım merkezleri çalışanları. Otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi özel gereksinimi olanlar ile bunların veli/vasi veya refakatçileri.

DEMİR-ÇELİK, CAM VE BANKACILAR

Demir-çelik ve cam sektörü vb. sektörlerde faaliyet yürüten işyerlerin, fırın, soğuk hava depoları gibi çalışması zorunlu bulunan ünitelerinde çalışanlar. Bankalar başta olmak üzere yurt çapında yaygın hizmet ağı olan kurum, kuruluş ve işletmelerin bilgi işlem merkezlerinin çalışanları.

ÇOBAN VE ARICILAR

Bozulma riski bulunan tarım ve hayvancılık ürünlerinin üretimi, işlenmesi, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar. Seralarda fide dikme ve ürün toplama işinde çalışanlar. Küçükbaş-büyükbaş hayvanları otlatanlar, arıcılık faaliyetini yürütenler. Sokak hayvanlarını besleyecek olanlar. İkametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar.

EKMEK GÖREVLİLERİ

Ekmek dağıtımı yapanlar ile lokanta, restoranlar ve tatlı satış yerlerinin evlere servis hizmetinde görevli olanlar. 1 Mayıs Cuma günü 09.00-14.00 saatleri arasında market, bakkal ve manavların evlere servis elemanları.

ZORUNLU SAĞLIK RANDEVUSU

Zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılay'a yapılacak kan ve plazma bağışları dahil). Yurt, pansiyon, şantiye vb. toplu yerlerde kalanların gereksinim duyacağı temel ihtiyaçların karşılanmasında görevli olanlar. İş sağlığı ve güvenliği nedeniyle işyerlerinden ayrılmaları riskli olan çalışanlar. Veteriner hekimler.

TARIMSAL ÜRETİM

Tarımsal üretimin devamlılığı için gerekli olan ekim-dikim, sulama-ilaçlama gibi faaliyetler kapsamında bölgesel özelliklere göre İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca izin verilenler. Servis hizmeti vermek üzere dışarıda olduklarını belgelemek şartı ile teknik servis çalışanları. İşyerlerinin kapalı olduğu saatlerde/günlerde sürekli işyerlerini bekleyenler.

BELEDİYE ÇALIŞANLARI

Belediyelerin kent temizliği, sokak hayvanları barınma merkezleri, itfaiye, nöbetçi zabıta ve güvenlik görevlileri, katı atık, su ve kanalizasyon ekipleri, ilaçlama, mezarlık, fen işleri, asfalt, yol yapım ekipleri, şehir içi toplu taşıma görevlileri, şantiye bekçileri, 65 yaş ve üzeri vatandaşlara yemek yardımı yapılan aşevi görevlileri.

TEDARİK ZİNCİRİ

Tedarik zincirinin aksamaması için 1 Mayıs Cuma günü 06.00-09.00 saatleri arasında market, bakkal ve manavlarda ve 3 Mayıs Pazar günü saat 18.00'den sonra marketler ve sebze-meyve hallerinde mal, malzeme ve ürünlerin nakli, kabulü, depolama ve satışa hazırlama aşamasında görevli olanlar.

HAL ÇALIŞANLARI

Seralardan yaş sebze ve meyve hallerine, yaş sebze ve meyve hallerinden il merkezi ve ilçeleri ile diğer il ve ilçelere yaş sebze ve meyve taşıyan araçların şoförleri ve yardımcı elemanları. Üreticilerden süt toplayarak süt işleme tesislerine götüren araçların şoförleri ve yardımcı elemanları. Madencilik, inşaat ve diğer büyük yatırım projelerinde kullanılmakta olan patlayıcıların imalat ve lojistiğinde çalışanlar.

GAZETELER EVLERE SERVİS EDİLECEK

1 Mayıs Cuma günü gazete dağıtımı/satışının açık olacakları 09.00-14.00 saatleri arasında marketler ve bakkalların yanısıra ekmek satış noktaları ve ambalajlı içme suyu bayileri aracılığı ile yapılacak. Hafta sonu ise gazete dağıtımı/satışının açık olacakları 09.00-14.00 saatleri arasında marketler ve bakkalların yanısıra ekmek satış noktaları ve ambalajlı içme suyu bayileri aracılığı ile yapılacak. Gazete dağıtımının evlere servis şeklinde yapılması esas olduğu da belirtildi.

HASTANEYE YAKIN DURAKLARDA NÖBETÇİ TAKSİ

Sokağa çıkma kısıtlamasının olacağı günlerde hastanelerden taburcu edilecek (özel aracı bulunmayan) vatandaşların evlerine dönmesi konusunda ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması için, hastaneye en yakın taksi durağında en fazla 3 adet nöbetçi taksi bulunabilecek.

ARAÇLARDA YÜZDE 50 SINIRI

Tüm özel binek ve hafif ticari araçlar ile ticari taksilere aynı anda en fazla şoför dâhil 3 kişinin binebileceği şeklindeki karar ise, yolcu sayısının en fazla yüzde 50'si kadar sayıda yolcunun alınabileceği şeklinde değiştirildi. Maske takma zorunluluğu da devam ediyor.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS