Uzmandan çocuklara el yıkama uyarısı

Uzmandan çocuklara el yıkama uyarısı
Uzmandan çocuklara el yıkama uyarısı

 


Erol AKKIR/ANTALYA, (DHA) - HAVA sıcaklıklarındaki ani değişiklikler ve mevsim geçişlerinde, hastalıklardan korunmak için ellerimizin daha sık yıkanması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, "El yıkamak, solunum yolu ve sindirim sistemiyle bulaşan bir çok hastalığın önlemesinde en etkin yöntemlerden biridir" dedi.


Kış mevsiminde özellikle viral solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için el yıkamanın önemine vurgu yapan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, Dünya Sağlık Örgütü'nün el yıkama konusunda yaptığı araştırmalar neticesinde kişilerin hangi durumlarda el yıkaması gerektiğini ve el yıkama sırasında neler yapılması konusunda ciddi bir şekilde uyarılarda bulunulduğunu ifade etti.


Yurt dışındaki uygulamaları örnek alarak, fırsat buldukça okullara giderek, öğrencilere el yıkamanın öneminin anlatılması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Yalçın, "Uygulamalı eğitimlerde, ellerin bir bütün olarak ulaşılamayan yerlerinin yıkanması, özellikle mikro organizmaların sıkça bulunabileceği, normal el yıkamayla ortadan kaldırılamayacak yerlerdeki mikro organizmaları kaldırmak gibi bir sonuca ulaşılmasını sağlıyoruz" dedi.


Prof. Dr. Yalçın, sadece el temizliği değil, ayak, genel vücut temizliği, diş bakımı gibi hususlara da dikkat edilmesi gerektiğine dikkati çekti. El yıkamanın çok önemli olduğunu bunun özellikle, küçük yaşta edinilebilecek alışkanlık olduğunun bilinmesi gerektiğini anlatan Prof. Dr. Yalçın, "Esas ve ilkelerle el yıkamayı gerçekleştirmek çok önemli. El yıkamayı daha küçük yaşlarda ve okullardan başlayarak eğitim içinde çok basit bir yöntemle anlatarak kazandırılabiliriz" dedi.


Prof. Dr. Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Dünya Sağlık Örgütü'nün bu konuyla ilgili oluşturduğu rehberler var. Biz bu rehberler ışığında nerede, ne zaman, hangi koşullarda elimizi yıkamamız gerektiğini anlatıyoruz. Hekimler hasta muayenesi sonrasında, hastaya ulaşmadan ve hastaya işlem yaptıktan sonra ellerimizi yıkamalıyız. Hastanelerde kazanılan farklı mikro organizmalar var. Bunları ellerimizle sağlıklı kişilere geçirir ya da sağlıklı bireylere taşıyabiliriz. Bizler için de el hijyeni çok önemli. Çünkü biz hastanelerimizde el yıkama oranları üzerinde de duruyoruz. Değişik sağlık guruplarındaki çalışmalarda, hekimler, hemşireler ve hastane çalışanları gibi. Sağlık personelinin hekimlere göre çok daha fazla el yıkamaya riayet ettiklerini gördük. Tüm çalışmalarda benzerlik görülüyor, bizler bu oranların artırılması için de ciddi çaba harcıyoruz."


Özellikle gelişmiş ülkelerde el yıkamanın eğitimin bir parçası olması nedeniyle el yıkama oranlarının çok yüksek olduğunu belirten Prof. Dr. Yalçın, "Oranlar ülkemizde nispeten düşük, fakat eğitimle biz de bu alışkanlığı insanlarımıza verebiliriz. Sağlık çalışanları ve öğrencilerimizin eğitimle daha bilinçli olmalarına katkı sağlayabiliriz" dedi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS