Yaratıcı fikirler INOVATSO'da hayata geçiyor

Yaratıcı fikirler INOVATSO'da hayata geçiyor
Yaratıcı fikirler INOVATSO'da hayata geçiyor

 

ANTALYA,(DHA) - ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) 'Yenilikçi Fikirler İNOVATSO'da Buluşuyor' sloganıyla başlattığı fikir ve proje yarışmasında destek almaya hak kazanan proje sahipleri, oda bünyesindeki inovasyon merkezi İNOVATSO'da çalışmalarına başladı.

ATSO Başkanı Davut Çetin, fikir ve proje yarışmasını kazanan proje sahiplerini İNOVATSO'da ziyaret edip tebrik etti, projeler hakkında da bilgi aldı. Başkan Çetin, İNOVATSO'nun tüm üyelere, girişimci adaylarına ve öğrencilere açık olduğunu belirtti. Yenilikçi fikir sahiplerinin hayallerini, projelerini prototipe dönüştürebilmeleri için ihtiyaç duyabilecekleri ekipmanların İNOVATSO'da kullanıma sunulduğunu kaydeden Başkan Çetin, "Antalya 4.0 vizyonu çerçevesinde, yenilikçi ve katma değeri yüksek bölgesel girişimcilik ekosistemini oluşturmak amacıyla kurduğumuz ATSO İnovasyon Merkezimiz, girişimcilerimize, iş fikri sahiplerine destek olmaya devam ediyor" dedi.

YENİLİKÇİ GİRİŞİMCİLER İÇİN 'BAŞLANGIÇ NOKTASI'

İNOVATSO'yu yenilikçi fikirler için bir başlangıç noktası olarak tanımladıklarını kaydeden ATSO Başkanı Çetin, "ATSO olarak, inovasyon merkezimizin imkanlarını yaratıcı projesi olan girişimcilerimize ücretsiz olarak sunmak için bir proje yarışması düzenledik. Jüri tarafından başarılı bulunan 2 girişimcimiz İNOVATSO'nun açık ofis çalışma alanlarını ve imkanlarını ücretsiz kullanma hakkına sahip oldular" dedi.

YURT İÇİ VE YURT DIŞINA GÜVENLİK ROBOTU SATACAKLAR

ATSO Başkanı Çetin, başarılı bulunan girişimlerden Otonom Güvenlik Projesi Robotu üzerinde çalışıldığını belirterek, "Üniversiteden yeni mezun 4 gencimiz, ofis ve dış ortamda otonom devriye atabilen, gece görüşlü kamerası ile insanı algılayabilen, tespit sonrası yer istasyonuna kablosuz haberleşme ile iletebilen bir güvenlik robotunu üretmeyi ve bunları yurtiçi ve yurtdışına satmayı hedefliyorlar. Bu proje TÜBİTAK'tan da şirket kurulum desteği de aldı ve genç girişimcilerimiz şirketlerini kurarak ATSO üyesi oldular" dedi.

YAPAY ZEKA DESTEKLİ SESLİ SEYAHAT ASİSTANI

Başarılı bulunan diğer bir girişimcinin de 'Yapay Zeka Destekli Sesli Seyahat Asistanı Projesi' üzerinde çalıştığını belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, projenin detayını anlattı. Başkan Çetin, "İş modeli kapsamında, tüm otellerin ve acentelerin web sitelerine ve mobil uygulamalarına entegre olabilecek, herhangi bir çağrı merkezi kurulumu olmaksızın sesli ve yazılı hizmetlerini sunabilecek bir sesli seyahat asistanı ve chatbot kurgulanmış durumda. Bu kapsamda seyahat ve konaklama sağlayıcısı oteller ile satış aracısı acenteler arasında herhangi bir teknik ekip barındırma zorunluluğu olmadan seyahat satın alma sürecini tamamen dijitalleştirecek bir yapı oluşturuluyor" dedi. Çetin, projede yapay zeka ve doğal dil işleme teknolojilerini kullanan dijital asistan ile müşteri deneyimlerinin de analiz edileceğini belirtti.

İNOVATSO, YENİ GİRİŞİMCİLERE İLHAM VERECEK

ATSO Başkanı Çetin, şöyle konuştu:

"İNOVATSO'nun yeni girişimcilerine başarılar diliyorum. İnanıyorum ki, girişimcilerimiz inovasyon merkezimizin de kurumsal desteği ile örnek başarı hikayelerine imza atacaklar ve burada ortaya konulan işler yeni girişimcilere ilham verecek. INOVATSO, tüm girişimcilere açık bir platform. Aklında yenilikçi ve uygulanabilir iş fikirleri olan tüm girişimcilerimizi sunulan imkanlardan yararlanmaya davet ediyoruz."

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS