Yaşlı bireylerin evleri düzenleniyor

Yaşlı bireylerin evleri düzenleniyor
Yaşlı bireylerin evleri düzenleniyor

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, yaşlılara yönelik sosyal yardım hizmetlerine bir yenisini ekledi. Antalya genelinde tespit edilen ihtiyaç sahibi yaşlıların evleri, uzman gerontologların incelemesinin ardından yaşam şartlarını kolaylaştıracak şekilde düzenleniyor.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın yeni çalışması ile özellikle yalnız yaşamak zorunda kalan yaşlıların evde karşılaşabileceği tehlikeli unsurlar uzman gerontologlar öncülüğünde belirlenerek gerekli önlemler alınıyor. Bu kapsamda ilk olarak Kemer'in Göynük ve Çamyuva mahallelerinde çalışmalarına başlayan Büyükşehir Belediyesi ekipleri, iki vatandaşın evinde tadilat ve onarım gerçekleştirdi. Detaylı temizlikleri de yapılan evlerde elektrik kaçağı, su kaçağı, kaygan zemin tehlikesine yönelik tedbirler de alındı.

HEDEF YAŞLILARIN YAŞAMINI KOLAYLAŞTIRMAK

Büyükşehir Belediyesi olarak yaşlıların yaşam şartlarını ve can güvenliklerini korumak için bu çalışmaya başladıklarını belirten Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Güven Ulutekin, şu bilgileri verdi:

“Yaşlılığın ilerlemesiyle birlikte özellikle bakıma muhtaç ve yalnız yaşayan vatandaşlarımızı bir takım tehlikeler beklemektedir. Yaşadıkları ortamlarda bulunan ve farkında olmadıkları bu tehlikeli unsurları ortadan kaldırmak, evlerinde gerekli temizlik ve onarımları yapmak için yaşlı vatandaşlarımızın kapılarını çalıyoruz. Biyopsikososyal özellikleri ve yaşam öykülerini öğrendiğimiz yaşlılarımıza özel, bağımsızlıklarını artıracak tedbirleri almayı amaçlıyoruz."

ÇALIŞMALAR KEMER'DEN BAŞLADI

Çalışmanın ilk adımı Kemer'den başladı. Büyükşehir ekipleri gittikleri iki evin detaylı temizliklerini yaptıktan sonra eksiklikleri tamamladı. Klozetleri yenileyen, yeni elektrik sigortası takılan evde kaygan zeminlerde tutunacak dayanaklar yapıldı. Ardından evdeki çeşitli engeller de ortadan kaldırıldı. Büyükşehir Belediyesi, bu çalışmayı kısa zamanda tüm ilçelerde hayata geçirmeye hazırlanıyor.

BAŞKAN BÖCEK'E TEŞEKKÜR

Kemer'in Göynük Mahallesi'nde yalnız yaşayan Hatice Parçaoğlu (72), Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarından memnuniyetini şu sözlerle belirtti:

“Allah yardım edenlerden razı olsun. Tek başıma yaşıyorum, kışın yağmurlarda zorlanıyordum. Evime tadilat gerekiyordu. Sağolsun ekipler geldi ve onarımı yaptılar. Evim karanlıktı. Lambaları değiştirdiler. Tuvalet klozetimi yenilediler. Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek başkanımıza ve yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim."

EN BÜYÜK HİZMET

Kemer Çamyuva'da yalnız yaşayan Nazif Karayılmaz (75) da evinde gerçekleşen düzenlemeler ile ilgili şunları söyledi: “Uzun süredir yalnız yaşamaktayım. Sağolsun büyükşehir ekipleri bana yardımcı olmak için sık sık kapımı çalar. Çok güzel bir çalışma. Bizim gibi yaşlıları unutmamak, dertlerine derman olmak bence en büyük hizmet."

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS