hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Amasra Kalesi'nde ağaç ve bitki temizliği

  Amasra Kalesinde ağaç ve bitki temizliği
  expand

  Amasra Kalesi'nde ağaç ve bitki temizliği

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ayhan ACAR/AMASRA (Bartın),(DHA)-BARTIN’ın tarihi ve turistik ilçesi Amasra’da 2 kilometre uzunluğundaki kale surlarında büyüyen bitki ve ağaçların temizliği için eylül ayında başlatılan çalışma kapsamında 270 metrelik bölümün temizliği tamamlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 6 uzman personelin gözetiminde yapılan çalışma kapsamında bitkilerin yeniden büyümemesi için ilaçlama da yapıldı.
  UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'nde yer alan ve Roma, Bizans, Osmanlı döneminden günümüze kadar ayakta duran Amasra Kalesi'nin 2 kilometre uzunluğundaki surlarında yetişen ağaç ve bitkilerin temizliği ve ilaçlanması için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından eylül ayının ilk haftası çalışma başlatıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan gelen 6 uzman personel gözetiminde yapılan çalışma kapsamında Boztepe Mahallesi'ni çevreleyen 270 metre uzunluğundaki kalenin surlarında temizlik tamamlandı. Ağaçların ve bitkilerin yeniden büyümemesi için dronla havadan özel ilaçlama da yapıldı.
  Büyük Liman Bölgesi'ndeki kale sularının temizliğine de önümüzdeki günlerde başlanacağı ve ardından kalede Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon yapacağı öğrenildi. (DHA)
  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow