Bitlis Eren Üniversitesini tercih edecek öğrencilere ‘Eren Bursu’ verilecek

Bitlis Eren Üniversitesini tercih edecek öğrencilere ‘Eren Bursu’ verilecek
Bitlis Eren Üniversitesini tercih edecek öğrencilere ‘Eren Bursu’ verilecek

Özcan ÇİRİŞ-Ceren ÇALIŞKAN,(DHA)-BİTLİS Eren Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında yüz yüze eğitime hazırlandıklarını, üniversitenin bu yıl İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler bölümlerine yerleşecek ilk 10 öğrenci ile Mimarlık ve Mühendislik Fakültesinin Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği bölümlerine yerleşecek ilk 20 öğrenciye ‘Eren Bursu’ verileceğini söyledi.

Pandemi nedeniyle yaklaşık 2 yıldır öğrencilerine uzaktan eğitim veren Bitlis Eren Üniversitesi, yeni eğitim-öğretim yılını 13 Eylül 2021’de açmayı planlıyor. Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, yüz yüze eğitim nedeniyle tüm öğrencileri aşılı beklediklerini kaydetti. Bu yıl gastronomi lisans programına, eser koruma ve otomotiv teknolojisi önlisans programlarına bu yıl ilk defa öğrenci alacaklarını belirten Rektör Elmastaş, "Bitlis Eren Üniversitesinde 5 fakülte, 3 lisans düzeyinde Yüksekokul ve 8 Meslek Yüksekokulumuzda toplamda 10 bin civarında öğrencimiz var. Bitlis, Tatvan’ı ve Ahlat’ıyla, çevredeki diğer doğal güzellikleriyle tercih edilebilecek, çok güvenli bir yerdir. Öğrencilerimizin bizi tercih etmelerini bekliyoruz. Bu yıl 3 binin üzerinde yeni öğrencinin kayıt yaptırmasını bekliyoruz. 2 binden fazla kapasitesi olan yurt imkânımızın yanında halen inşaatı devam eden bir yurt binamız daha mevcuttur. Dolayısıyla üniversitemizi tercih edecek öğrencilerimiz, herhangi bir barınma sorunu yaşamayacaklardır. Yurtlarda kalmak istemeyen öğrencilerimiz ise kampüsümüze 10-15 dakikalık mesafelerde bulunan Bitlis merkez veya Tatvan ilçesinde rahatlıkla kiralık ev bulabildikleri gibi kampüsümüz civarında da makul kiralarda ev bulabilirler. Kiralar gayet makuldür. Merkezî kampüsümüzde yemeklerimiz kaliteli ve ekonomiktir.  Öğrencilerimiz için sportif ve kültürel aktiviteler için sosyal alanlarımız mevcuttur. Kampüs alanı içerisinde kayak tesisi de inşa ediyoruz. İnşaatı tamamlanmak üzeredir. Kampüsü içerisinde kayak tesisi olan ilk ve tek üniversiteyiz. Önümüzdeki kış sezonuna yetiştirmeyi planlıyoruz. Sosyal aktivite imkânları yanında eğer gezmek isterlerse bölgemizde öğrencilerimizin yine çok farklı alternatifleri olacaktır. Nemrut Kalderası, Süphan Dağı, Van Gölü ve kadim bir kent olarak Bitlis’in içinde bulundurduğu kültürel yapılar, diğer taraftan Ahlat birbirinden farklı kültürel ve doğal varlıkların olduğu mekânlardır. Bitlis bu açıdan çok zengin bir yerdir."dedi.

'4 YIL BOYUNCA EREN BURSU VERİLECEK'
Rektör Elmastaş, Bitlis Eren Üniversitesinin bazı fakültelerini tercih ederek yerleşecek öğrencilerin alacakları bursla ilgili de bilgi verdi. Elmastaş, "Eren Holding tarafından verilen ve ‘Eren Bursu’ olarak ifade ettiğimiz, Türkiye’de başka bir üniversitede örneği olmayan bir burs imkânı sağladık öğrencilerimize. Geçen yıl başlatılmıştı. Ancak bu yıl daha da genişlettik. Eren ailesinin desteği ile sağlanan bu burs, Mühendislik- Mimarlık Fakültesindeki 3 bölüme yerleşecek ilk 20 öğrenciye, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesindeki 2 bölüme yerleşecek ilk 10 öğrenciye verilecek. Yani yerleşmeye bağlı bir burs olacak. Yılda 9 ay süresince kesintisiz sağlanacak burs, 750 TL ile 2 bin TL arasında değişiyor. 4 yıl boyunca devam edecek olan bu bursun Türkiye’de ikinci bir örneği bulunmuyor. Özellikle imkânı olmayan öğrencilerimiz için çok önemli bir fırsattır. Bitlisli iş adamlarımızdan bu konuda destek bekliyoruz. Bu desteği sağlayabilirsek diğer bölümlerimize de burs imkânını yayabiliriz."diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS