hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bitlis'te 'Sağlık Bilimleri' kongresi

  Bitliste Sağlık Bilimleri kongresi
  expand

  Bitlis'te 'Sağlık Bilimleri' kongresi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Özcan ÇİRİŞ/BİTLİS,(DHA)-BİTLİS Eren Üniversitesince bu yıl 1'inci düzenlenen 'Uluslararası Sağlık Bilimleri Kongresi' yapılan açılış programı ile başladı. Açılışta konuşan Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, üniversite bünyesinde Tıp fakültesinin kurulması için çalışma yürüttüklerini söyledi.

  Bitlis Eren Üniversitesi tarafından bu yıl 1'incisi düzenlenen ve 2 gün sürecek olan 'Uluslararası Sağlık Bilimleri Kongresi' yapılan açılış konuşmaları ile başladı. Kongreye Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, İl Sağlık Müdürü Mustafa Ekici, Bitlis Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Aslan, Rektör Yardımcıları, Eren Holding Temsilcisi Metin Kazaz, İl Genel Meclis Başkanı Ali Akın, öğretim üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

  Açılış konuşması yapan Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, üniversite bünyesinde TIP fakültesinin açılması için çalışma yürütüklerini belirtti. Prof. Dr. Elmastaş,“Sağlık alanındaki bilgi ve deneyimlerin paylaşılması, yeni araştırmaların ve projelerin geliştirilmesi, ulusal ve uluslararası iş birliklerinin güçlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. İşte bu kongre, bu amaçlara hizmet edecek. Bilim insanlarının bilgi ve deneyimlerini paylaşacakları, sağlık alanında yenilikçi yaklaşımların tartışılacağı bir platform olacaktır. Üniversite olarak, turizm ve sağlık başta olmak üzere, eğitim ve araştırma faaliyetlerimizi en yüksek düzeyde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Sağlık Bilimleri alanında bu hedeflerimizi gerçekleştirmek adına önemli adımlar atıyoruz. Bu bağlamda, üniversitemiz bünyesinde (SBF ve SHMYO) bir Tıp Fakültesi ve Araştırma Hastanesinin açılması en önemli hedeflerimizden biridir. Tıp Fakültesi, sadece Bitlis Eren Üniversitesi'ne değil, aynı zamanda bölgedeki sağlık hizmetlerine de önemli katkılar sağlayacaktır. Bu hedefe ulaşmak için gerekli alt yapı çalışmalarımız devam ediyor. Hastane projesi hazır, morfoloji binası da fakülte ismi alınırsa, en kısa sürede yapılacaktır. Biz bunu önemsiyoruz. Bunun için bir an önce Tıp fakültesinin kurulmasını istiyoruz. Bununla ilgili başvurularımızı yaptık. Geçen hafta YÖK Başkanımızı ve 25 Üniversite rektörümüz de buradaydı. Onlarla da bu konuyu görüştük. İl Sağlık Müdürümüzle istişarelerimizi yaptık. Bitlis için Tıp fakültesinin olmaması için bir sebep yok. Dolayısıyla biz bu çalışmalarımızı en kısa sürede üniversitemize tıp fakültesini kazandıracağız."dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bitlis Sağlık Müdürü Mustafa Ekici ise, “Bitlis'in sağlık altyapısını güçlendirecek olan Bitlis Eren Devlet Hastanesi 58 yoğun bakım, 25 palyatif olmak üzere toplam 383 yataklı olacaktır. İhtiyaç halinde 517 yatak kapasitesine çıkarılacak. Bu hastane bölge koşullarına uygun ve modern bir yapı olacaktır. Bu yapılan bağış ile Bitlis’in 25-30 yıllık sağlık planlaması gerçekleştirilmiştir. Yapılacak hastane 3. basamak eğitim araştırma hastanesi standartlarına uygun olacak. Hastaneyle birlikte 10 bin metrekare kapalı alanda lojman da yapılacaktır. Bu proje ile ilimizde tıp fakültesinin temellerini atmış olacağız."diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yapılan konuşmalarnı ardından moderatörlüğünü Prof. Dr. Ayşe Dilek Kireşçi’nin yaptığı oturumda, Prof. Dr. Leman Şenturan ‘Hemşireliğin dünü bugünü’, Prof. Dr. Nezih Müftügil ‘Sürdürülebilir Gıda ve Beslenmenin Geleneği’ ve Doç. Dr. Esra Demir Öztürk ‘Sağlıklı Nesiller için Güçlü Aile Etkileşimi’ konulu sunumlar yapıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  (DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow