hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  BİTLİS'TE ‘Türk Mutfağı Haftası’ etkinliği gerçekleştirildi

  BİTLİSTE ‘Türk Mutfağı Haftası’ etkinliği gerçekleştirildi
  expand

  BİTLİS'TE ‘Türk Mutfağı Haftası’ etkinliği gerçekleştirildi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BİTLİS’te Türk Mutfağı Haftası çerçevesinde düzenlenen programda yöresel Bitlis yemekleri ikramında bulunuldu.

  Her yıl 21-27 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanan ve bu yıl 3’ncüsü düzenlenen Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri açılış programı ile başladı. Bitlis Eren Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi konferans salonunda düzenlenen programa, Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Cumhuriyet Başsavcısı Durmuş Ali Kocakaya, Bitlis Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Aslan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Fuat Eker, bazı kurum amirleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Programda konuşan Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu, toplumların yemek ve beslenme alışkanlıklarının yaşadıkları coğrafyaya bağlı olarak şekillendiğini, zaman içerisinde bir kültür olarak yerleştiğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türk Mutfağının da Anadolu’daki yüzlerce yıllık serüveni boyunca birçok medeniyetle etkileşime girdiğini anlatan Vali Karaömeroğlu, "Bugün, pişirme teknikleri, sofra düzeni ve kendine has servis şekilleri ile Türk mutfağı, Fransız ve Çin mutfakları ile birlikte dünyanın sayılı üç mutfağından biridir. Geniş bir coğrafyaya yayılan ve uzun bir tarihsel geçmişe sahip olan Türk toplumu, zengin bir kültür ve mutfak birikimine sahiptir. Bu zengin mutfak kültürü, Orta Asya’dan başlayıp Anadolu’ya kadar süren göçlerin ve fethedilen ülkelerin mirasıyla oluşmuştur. Zengin mutfak kültürü, zengin bir kültürel birikim ve diğer toplumlarla etkileşimlerin sonucudur. 2022 yılından itibaren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde 21-27 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanacak olan Türk Mutfağı haftası, unutulan yemek kültürünün ortaya çıkarılarak, kültürel belleğin tazelenmesine katkıda bulunmak adına önem arz etmektedir. Yapılacak etkinliklerle Türk mutfağının beslendiği kaynaklar öğrenilecek, tarihsel süreç içerisinde zamanla tamamen ve kısmen unutulmuş yemek ve mutfak uygulamalarının yeniden canlandırılmasına da katkı sağlanmış olunacaktır" dedi.

  Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş ise, üniversitenin turizm alanında ihtisas önceliğine sahip olduğunu belirterek, gastronomi alanını da öne çıkararak, bölge turizmine büyük katkı sağlamak hedefinde olduklarını söyledi. Prof. Dr. Elmastaş, “Üniversite olarak kısa bir süre önce ihtisas üniversitesi olduk. Bu anlamda turizmde bazı projelerimiz var. Gastronomi bunların başını çekiyor. Bitlis hakikaten gastronomisi çok zengin ve güçlü bir mutfağı olan iller arasındadır. Bunu tanıtmamız ve öne çıkarmamız gerekiyor. Dolayısıyla bu anlamda bütün kurum ve kuruluşlara başta valiliğimiz ve üniversitemiz olmak üzere bizlere ciddi görevler düşüyor. Biz eğer gastronomimizi tanıtabilirsek her yıl çok sayıda belki yüz binlerce insanın dikkatini buraya çekebiliriz. Bu da önümüzdeki süreçte Bitlis’in kalkınmasında önemli bir sektör olarak karşımıza çıkacaktır. Bu tarz faaliyetlerin yoğunlaşması gerekiyor" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Programda, Bitlis Eren Üniversitesi Gastronomi Bölümü Öğretim Görevlisi Osman Keskin tarafından bölgenin yemek kültürü konusunda bir sunum yapıldı. Program, halkoyunları gösterisinin ardından, Bitlisli kadınlar tarafından yapılan Bitlis yöresine ait yemeklerin ikram edilmesinin ardından sona erdi. (DHA)

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow