Bolu'da "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Planı" toplantısı

Bolu'da "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Planı" toplantısı
Bolu'da "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Planı" toplantısı

Murat KÜÇÜK/BOLU,(DHA)- BOLU Valisi Ahmet Ümit başkanlığında "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Planı" kapsamında koordinasyon toplantısı yapıldı.

Bolu Valiliği'nde "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Planı" kapsamında toplantı düzenlendi. Bolu Valisi Ahmet Ümit başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Adalet, İçişleri, Milli Eğitim, Sağlık bakanlıkları ile Diyanet İşleri Başkanlığı temsilcileri, ilçe kaymakamları ve resmi kurum yöneticileri katıldı. Toplantının ardından basın açıklaması yapan Vali Ahmet Ümit, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı doğrultusunda çalışma başlattıklarını belirtti.

Vali Ümit, kadına yönelik şiddetin dünyanın en önemli sorunlarından bir tanesi olduğunu ifade ederek, "Ülkemizde, 2015 yılında 360, 2016 yılında 304, 2017 yılında 353, 2018 yılında 279 ve 2019 yılında ise 318 tane kadını maalesef şiddet sebebiyle kaybettik. Devletimiz son yıllarda konuyla ilgili olarak kanunlar çıkarttı, yönetmelikler çıkarttı, altyapıyı güçlendirdi ve uygulamalar oluştu. Netice itibarıyla hem kadın haklarının geliştirilmesi hem de kadının statüsünün güçlendirilmesi gibi konularda belirli bir altyapı sağlandı." dedi.

Yapılan çalışmalara rağmen kadına şiddet olaylarının yaşanabildiğinin altını çizen Vali Ahmet Ümit şöyle devam etti:

"Buna istinaden bir koordinasyon planı yapıldı. Koordinasyon planı 2020-2021 yıllarında uygulanacak. Bu planda bütün kurumların görevi detaylı şekilde belirtilmiş. Bu kapsamda 7 ana hedef 4 de alt hedef belirlenmiş. Toplumda bu koordinasyon planı ile kadına yönelik şiddetle daha etkin şekilde mücadele edileceğine inanıyoruz. Çünkü hedef bu. Örneğin 50 bin vatandaşımız ve 50 bin kamu personelimiz bu plan doğrultusunda eğitime alınacak. İlgili bakanlıkların personelleri gerekli seminerlerle yetiştirilecek. Bütün toplum katmanlarına konu iletilecek ve yayılacak. Çünkü kadına karşı şiddetle mücadele herkes için görev."


 


 


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS