Bucak'ta atık pil yarışması

Bucak'ta atık pil yarışması
Bucak'ta atık pil yarışması

 


ANTALYA, (DHA) - BUCAK Belediyesi tarafından 'Sıfır Atık Projesi' kapsamında düzenlenen atık pil toplama yarışmasında birinci olan okullara teşekkür belgesi ve hediyeleri verildi.


Bucak Belediyesi tarafından Sıfır Atık Projesi kapsamında düzenlenen atık pil toplama yapışmasında, 265 kilo atık pil toplayan Zübeyde Hanım Anaokulu birinci oldu. Bucak Kaymakamı Erol Tanrıkulu, Belediye Başkanı Emrullah Ünal ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Damarcan okulu ziyaret ederek çeşitli hediyeler verdi.


Kaymakam Erol Tanrıkulu, 'Sıfır Atık Projesi'nin herkesi ilgilendirdiğini söyledi. Herkesin eko sistem içerisinde yaşadığını belirten Tanrıkulu, "Ekosistemi kirleten insan dışı varlıklar değil insan oğlunun kendisi. Biz bir taraftan ihtiyaçlarımız olan teknolojiyi kullanırken, hayatımızı kolaylaştıran maddeleri kullanırken çöplerimizi dışarıya bırakırken bu çöpler içerisinde bulunan pil ve buna benzer kimyasal madde içerikli atıklar hem canlıları, hem toprağı hem suyu kısaca doğayı zehirliyor" dedi.


Belediye Başkanı Emrullah Ünal ise "Çocuklarımızı, anne ve babalarını, öğretmenlerini çevre duyarlılığı için tebrik diyorum. Çöpe atılan piller insan sağlığına ve çevreye zarar veriyor. Bu zararlardan dolayı atık pillerin toplanarak imha edilmesi gerekiyor. Bu bilincin oluşturulması için okullara toplama üniteleri yerleştirdik. Hedefimiz atık pilleri toplayıp zararı en aza indirmek" dedi.


Başkan Ünal, denize atılan bir kalem pilin 20 ton bağlığa zarar verecek kadar etki yarattığını, toprağa atıldığı zaman birkaç ay içerisinde altı metre küp toprağı zehirlediğini söyledi. Konuşmaların ardından Kaymakam Erol Tanrıkılu ve Belediye Başkanı Emrullah Ünal, Zübeyde Hanım Okul Müdürü Nazmiye Ulusan Öğütçü ve öğrencilere teşekkür belgesini verdi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS