Bucak'ta çiftçilere buğday tanıtımı

Bucak'ta çiftçilere buğday tanıtımı
Bucak'ta çiftçilere buğday tanıtımı

 

Halim AKCA/BUCAK, (DHA) - BURDUR'un Bucak ilçesinde GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Bucak Ziraat Odası tarafından demonstrasyon çalışması yapılan buğday çeşitleri, ekili tarlalarda çiftçilere tanıtıldı.

GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Bucak Ziraat Odası tarafından iki yıldır üretimi yapılan demonstrasyon çalışması Bucak'ın Atilla Mahallesinde Bucak Ovasında ekili sahalarda yeni çeşitler çiftçilere tanıtıldı. Tanıtımı yapılan Akçabuğday, Tekin, Kale, Dinç, Hilar, Eyyübi, Zühre, Artuklu, Hasan bey, Güney yıldızı, Nkü ziraat, Sümerli, İmren, Cumhuriyet 75 gibi ürünlerin iki yıldır Bucak'ta demonstrasyon çalışmasının yapıldığını söyleyen Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel, şöyle konuştu:

“Günden güne teknoloji kendini geliştirmekte, biz çiftçiler ise teknolojiye uyum sağlamak ve tarım arazilerinden daha fazla verim alma ve gelirimizi artırmak için bir takım çalışmalar yapıyoruz. Amacımız bölgemize, toprak yapımıza ve coğrafyamıza uygun hububat çeşitlerini deneyip sonuçlarını çiftçilerimize aktarılmasını sağlamaktır. Bu gün burada 14 çeşit buğday denemesi görüyorsunuz. 9 tanesi makarnalık, 5 tanesi unluk. Bu ürünleri analiz etmek için deneme üretimi yapıyoruz. Deneme üretiminin verimliliğini ileriki gün ve yıllarda tüm çiftçilerimiz ile paylaşarak, bölgemizde hem verimi hem de kaliteyi arttırıcı ürünlere yönelmeyi hedefliyoruz."

Bilal Özel, ürün demonstrasyon çalışmalarında desteklerini esirgemeyen GAP Uluslararası Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürü Mehdi Sümerli ve ekibine teşekkür etti.

Bucak İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Gönenç ise 14 çeşit buğdayın demonstrasyon çalışması için bir araya geldiklerini belirterek, "Kuraklığın gölgesinde bir üretim yılı geçiriyoruz, geçen yıl çok güzel bir üretim yılı geçirdik, yağışlar ile birlikte Sümerli çeşidinden çok güzel verim almıştık. Bu yıl yapılan çalışmalarda kuraklığı da dikate almamız gerekiyor" dedi.

Mehdi Sümerli, bu yıl Güneydoğu bölgesinin en kurak yılını yaşadığını, ekili çok sahada hasat yapılamadığını, Bucak'ta da durumu çok iyi bulmadıklarını, hububatların kuraklığın pençesinde olduğunu aktardı. Çiftçiliğin dünyada en zahmetli ve en zor iş oludğunu söyleyen Sümerli, “Çiftçilik dünyada en zor ve zahmetli işi olmasına rağmen en kutsal meslektir. Çiftçiler üretiyor, bizler tüketiyoruz, bunun için hem üretimi hem kaliteyi hem de kazancımızı arttırmamız gerekiyor" dedi.

Konuşmalardan sonra muhtarlar ve çiftçilere, deneme üretimi yapılan buğdaylarda inceleme ve tanıtım yapıldı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS