Burdur'da hayvancılık konuşuldu

Burdur'da hayvancılık konuşuldu
Burdur'da hayvancılık konuşuldu

 


Mesut MADAN/BURDUR,(DHA)- TARIM ve Orman Bakanlığı ile İhtisas Üniversitelerinin Hayvancılık Faaliyetleri Koordinasyon Çalıştayı Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.


MAKÜ İstiklâl Yerleşkesindeki Lavanta Tepesi Otel'de gerçekleştirilen çalıştaya Burdur Valisi Hasan Şıldak, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı vekili Erol Bulut, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Bingöl Üniversitesi Pilot Üniversite Koordinasyon Merkezi Birim Koordinatörü Prof. Dr. Ramazan Meral, Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, MAKÜ yönetim kurulu ve senato üyeleriyle hayvancılık projesi yürütücüleri, Burdur Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Darcan, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri katıldı.


Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı vekili Erol Bulut, "Ülkemizin tarımsal hasıla oranları her geçen gün artmaktadır. Hayvancılık önemlidir diyoruz çünkü hayvancılık, sağlıklı yaşam için olmazsa olmazdır. Hayvancılık alanında yapılan faaliyetlerde üniversitelerin de desteğini almak yaptığımız işlerde bize önemli ivme kazandırmaktadır. Bilim yuvası olan üniversitelerin kendi misyonlarının dışında bölgesine ve ülkesine katkısı da bu projelerle gün yüzüne çıkmış olacaktır" dedi.


MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, "Ülkemizin tarım politikaları şekillenmeye devam ediyor. Üniversiteler olarak bizler de bölgesinin temel problemlerine odaklanarak buna destek oluyoruz. Bugün gerçekleştirdiğimiz çalıştay, bir yıldır düşündüğümüz bir toplantıydı. Umuyorum çalıştay sonucunda projelerimiz güncellemiş ve yeni nesil projelerin ortaya konduğu bir sonuca varırız" diye konuştu.


Türkiye'nin bir tarım ülkesi olduğunu söyleyen Vali Hasan Şıldak da şöyle dedi:


"Tarım sektörü ilk sektör olmasına rağmen hala vazgeçilmez bir sektördür. Hayvancılık alanı da bunun vazgeçilmez bir parçası. Gerçekleştirilen bu çalıştayda hem üniversiteler kendi aralarındaki işbirliğini geliştirme fırsatı bulacak hem de Tarım Bakanlığı ile sektördeki bu çalışmaların eşgüdümlü bir şekilde sürdürülebilmesi için bir model oluşturma çalışmalarına zemin hazırlayacaktır. Burdur bir hayvancılık şehri ve son yıllarda büyükbaş hayvancılıkta son derece yol alan, bunu örgütlü bir yapı içerisinde yapabilen ender illerden biridir. Hayvancılık burada yaşayan üreticilerimiz için bir yaşam tarzı, bir kültür olduğunu, Burdur'un bir teke yöresi olduğu için Yörük kültürü diye adlandırdığımız ilimizde hayvancılıkla yaşam iç içedir diyebiliriz. Bu amaçla hayvancılık alanında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversite'mizin belirlenmesi de çok isabetli bir karar olduğunu düşünüyorum. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla sayısı 15'e ulaşan ihtisas üniversiteleri, sadece bilim yapma, öğrenci yetiştirme dışında bölgesel kalkınmaya somut çözümler sunacak olmasından dolayı bu modelin çok iyi bir model olduğunu düşünüyorum. İlimizde de bunu canlı olarak görüyorum. Bizler de sektör meclisiyle bu çalışmalara destek veriyoruz. Ev sahibi olan MAKÜ ve diğer üniversitelerimizi somut çalışmalardan dolayı tebrik ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."


Hayvancılık Faaliyetleri Koordinasyon Çalıştayı programı, 6 ayrı salonda 3 gün sürdü. Çalışma gruplarının raporları Tarım ve Orman Bakanlığı'na sunulacak.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS