Esnaf Birliği'nden 'Esnafına sahip çık' çağrısı

Esnaf Birliği'nden 'Esnafına sahip çık' çağrısı
Esnaf Birliği'nden 'Esnafına sahip çık' çağrısı

 

Mesut MADAN/BURDUR, (DHA)- BURDUR Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi, 'Esnafına sahip çık Burdur' çağrısı yaptı.

Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi, Göller Bölge Birliği Salonu'nda yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenledi. Yerel esnafın Covid-19 salgınından olumsuz etkilendiğini belirten Sipahi, "Bizler de odalarımız, birliklerimiz, konfederasyonumuz TESK ve Merkez Birliğimiz TESKOMB’la birlikte devletimiz tarafından yürürlüğe konan her türlü tedbir ve düzenlemeye destek verdik. Alınan her karara disiplinle uyulması için esnafımızı bilinçlendirdik. Hastalığın yayılmasını engellemek için alınan önlemler, hem yerel düzeyde hem de dünya ölçeğinde yatırımı, ticareti ve üretimi sekteye uğrattı. Tabii bu süreçten en çok etkilenen kesim hiç şüphesiz küçük sermayesi ve kapasitesiyle esnaf ve sanatkarımız oldu. Berber ve kuaförlerden kıraathanelere, eğlence yerlerinden lokantalara kadar pek çok işletme geçici süreliğine kapatıldı, toplu taşımada yeni kurallar kondu. 65 yaş üstü esnafımız iş yerini açamaz oldu. İnsanların evden çıkamamaları, en temel ihtiyaçların bile ertelenmesi esnaf ve sanatkarımızı derinden etkiledi" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketiyle esnaf ve sanatkara kredi kefalet kooperatifleri aracılığıyla Halk Bankası'ndan kullandıkları Hazine destekli kredilerin üç aylık taksit ve faiz ödemelerinin ertelendiğini kaydeden Sipahi, "Yine Halk Bankası'ndan ertelemeli doğrudan kredi kullandırılması, kısa çalışma ödeneği, hane başına gelir desteği, vergi ve prim borçlarında erteleme, kamu kurumlarına ait iş yerlerinden kira alınmaması gibi desteklerle esnafımız biraz olsun nefes aldı. Son olarak da kooperatif takibine intikal eden borçlar için esnafımıza yapılandırma kolaylığı getirildi. Verilen desteklerden dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimize teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Gelinen noktada esnaf ve sanatkarın daha çok desteğe ihtiyaç duyduğunu aktaran Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi, şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanımızdan, esnaf ve sanatkârlarımıza kefalet kooperatifleri aracılığıyla kullandırılmış olan kredilerin, geri ödeme tarihlerinin faizleri Hazinece karşılanmak kaydıyla, bir kez daha 3 ay süreyle yeniden ötelenmesini, esnafımızın Sosyal Güvenlik primleri ödemelerinin 2020 yılı sonuna kadar devlet tarafından karşılanmasını, esnaf ve sanatkârlarımızca ödenen iş yeri kira stopajı uygulamasına son verilmesini, salgın sürecinde temel gıda maddeleriyle temizlik ürünlerinden KDV alınmaması ya da bu oranın yüzde 1'e indirilmesini, esnaf ve sanatkârlara doğrudan nakit desteği sağlanmasını, esnaf ve sanatkârların 2020 yılı mart ayından yıl sonuna kadar olan vergi ve sosyal güvenlik primi borçlarına, 2021 yılı ocak ayından başlamak ve gecikme zammı ve faizi alınmamak kaydı ile 36 ayda geri ödenmek üzere yeni bir yapılandırma getirilmesini, kahvehanelerde gereken hijyen tedbirleri ve Covid-19 önlemleri alınmak kaydıyla oyunların serbest bırakılmasını, il içinde faaliyet gösteren ve D-4 Yetki Belgesine sahip olan araçlardaki yüzde 50 oranında yolcu taşıyabilme uygulamasının kaldırılmasını, bununla birlikte okul servis araçlarındaki yüzde 50 yolcu taşıma uygulamasının iptal edilerek tam kapasiteyle çalışmalarının önünün açılmasını, turizm bölgelerinde çalışan 9 koltuklu taksilerin 3 yolcudan fazla taşımaması şeklindeki uygulamanın kaldırılarak yolcu kapasitesinin yüzde 50’ye yükseltilmesini istedik."

'ESNAF BU ŞEHRİN IŞIĞIDIR'

Esnaf ve sanatkarın sadece devletin değil, halkın da desteğine ihtiyacı olduğunu aktaran Sipahi, şunları kaydetti:

"Her zaman sizlerin yanında olan, yemediğini size yedirmeyen, veresiye defterini açan, ‘yoksa sonra verirsin’ diyen, ‘gel bir bardak çayımı iç’ diyerek muhabbetini esirgemeyen, cenazenizde, düğününüzde yanınızda olan, mahalleyi, sokağı gözetleyen, kollayan esnafımıza sahip çıkma zamanıdır. Bizler de ilimizde esnaf ve sanatkarın temsilcisi olarak, sizlere çağrıda bulunuyoruz. İçinden geçtiğimiz bu zor günlerde esnafımızın yanında olun. Gelin alışverişinizi yerel esnaftan yapın. Çünkü yerel esnaftan alışveriş ekonomiye can vermek demektir. Çünkü küçük esnaf bizi biz yapan milli ve yerli değerlerimize sahip çıkandır. Yerel esnaftan alışveriş demek paranın ülke ekonomisinde kalması, Türk Lirasının değer kazanması, ilimizin kalkınması demektir. Gün birlik günü, gün esnafa sahip çıkma günüdür. Tüm millet el ele vererek bu günleri de elbette atlatacağız. Karanlığın sonundaki ışık görünmüştür. Halkımızın da esnafına vereceği destekle daha iyi fırsatların doğacağına, yeniden hızla üretmeye, ticaretimizi artırmaya başlayacağımıza, yakın bir gelecekte refah seviyesi daha da yükselmiş, pandemi sürecinden ekonomisi çok daha güçlü bir ülke olarak çıkacağımıza yürekten inanıyorum. Üç ilimizde aynı anda başlatılan ‘Esnafına sahip çık’ çağrımızın esnafımıza hayırlara vesile olmasını diliyorum. Unutmayın, esnaf bu şehrin ışığıdır. Işığınız sönmesin."

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS