'Kaliteli süt teşvikini canı gönülden destekliyoruz'

'Kaliteli süt teşvikini canı gönülden destekliyoruz'
'Kaliteli süt teşvikini canı gönülden destekliyoruz'

 

Mesut MADAN/BURDUR, (DHA)- BURDUR Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin sütün kalitesine göre ilave destek primi ödeme açıklamasını canı gönülden desteklediklerini söyledi.

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin geçen gün çiftçilerle video konferans yoluyla yaptığı görüşmede, "Kaliteli süt üretiminin teşvik edilmesi için 2020 yılında öncelikle pilot olarak belirlediğimiz Aksaray, Burdur ve Çanakkale illerimizi, 2 yıl sonra ise tüm illerimizi 'sınıflandırılan çiğ süt desteklemesi' kapsamına alarak, sütümüzün kalitesine göre ilave destek primi ödeyeceğiz" açıklaması yaptığını belirterek, Bakan Pakdemirli'nin açıklamasının sektöre olumlu katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

Haziran ayında TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile tüm oda ve borsa başkanlarının katıldığı toplantıda Burdur Ticaret Borsası olarak Bakan Pakdemirli'ye ilettikleri 5 konudan birisinin kaliteli süte teşvik verilmesi olduğunu aktaran Gündüzalp, "Sayın Bakanımıza ilettiğimiz 5 konu vardı. Bunlardan birisi de buydu. Demek ki Sayın Bakanımız bunu değerlendirdi ve gündeme aldı. Aslında bu olaya çiğ sütün kalitesi olarak bakmak lazım. Türkiye'de çiğ süt kalitesiyle ilgili ciddi sıkıntılarımız var. Devlet üretimini artırmak için de üreticimize sürekli teşvikler ödüyor. Bu teşviklerin doğru şekilde ödenmesi hem üreticimize hem de sanayicinin istediği şekilde kaliteli sütün elde edilmesi için biz bakanımıza öneride bulunduk. 'Soğuk süte verdiğiniz bu 10 kuruş, 7 kuruş, 5 kuruşu birlik üyesi olması, sıcak ve soğuk süt olması diye kademeli ödüyor. Gelin bu teşviki çiğ sütün kalitesine göre ödeyelim' dedik. Çünkü bakanlığın yayınladığı en son yönetmelikte süt a, b, c olarak sınıflandırılıyor. Süt yağı proteinine göre sütün fiyatlandırması yapılacak. Yani süt yağınız 3,6, süt proteininiz 3,2 ise bu a sınıfı süt olacak. Bunun altında ise b, bu değerler 3,5 ve 3,0'ın altında ise sınıflandırma değişiyor" dedi.

Üreticinin daha çok para kazanabilmesi için daha kaliteli süt üretmesi gerektiğini vurgulayan Ömer Faruk Gündüzalp, "En basitinden şu anki fiyatların değişmemesi için a sınıfı süt üretmesi gerekiyor. Bunun için de beslemede bir takım değişiklikler yapması lazım. Biz de dedik ki bakanlığımız teşvikleri buna göre ayarlarsa üreticimiz bu işe daha sıkı sarılır. Hem sattığı firmalardan kaliteli süt için para alabilir hem de ilave devlet teşvikinden dolayı prim alabilir ama bu göründüğü kadar da kolay değil. Bunun alt yapısının gerek Tarım Bakanlığımızın, gerek kooperatif ve birliklerimizin, gerek çiftlik sahiplerimizin ve gerekse Burdur'dan süt alımı yapan firmaların ciddi anlamda konsensüs içinde çalışması gerekiyor" diye konuştu.

ÇİN'E SÜT İHRACATI GÜNDEME GELEBİLİR

Burada başarı sağlanırsa Çin'e süt ürünleri satılmasının gündeme gelebileceğini aktaran Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, şöyle devam etti:

"Evet, biz Çin'e süt ürünleri satabiliriz. Çiğ süt istediğimiz kaliteye ulaşırsa bizim çiğ süt kalitesinden kaynaklı dünyada rekabet edebilir hale gelmemiz lazım. Avrupa Birliği'nde çiğ süt fiyatları sent bazında baktığımız zaman Türkiye'de 29- 31 sent arasında oynuyor, Avrupa Birliği'nde 28- 32 sent arasında yani bizim çiğ süt fiyatı anlamında baktığımızda Avrupa'dan çok farkımız yok ama çiğ süt kalitesi olarak baktığınız zaman Avrupa'da 4 yağlı, 3,4 proteinli süt varken, Türkiye'de biz 3,4 yağlı, 2,9-3 proteinli süt alıyoruz. Aradaki bu farkı kaldırmamız lazım. O yüzden Sayın Bakanımızın yaptığı bu çalışmayı canı gönülden destekliyoruz ve üreticimiz için hayırlı olmasını istiyoruz. Kaliteli süt üretirse üreticimiz ekstra gelir olur, üreticimiz o kaliteyi yakalayamazsa bu sefer süt fiyatında dezavantajlı duruma düşebilir."

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS