Kuş gözleminde Burdur ve Antalya ilk 10'da

Kuş gözleminde Burdur ve Antalya ilk 10'da
Kuş gözleminde Burdur ve Antalya ilk 10'da

 

Mesut MADAN/BURDUR, (DHA)- DÜNYA Göçmen Kuşlar Günü olan 9 Mayıs'ta tüm dünyada yapılan kuş gözlemlerinin Türkiye listesinde yarışan iller arasında Samsun 13 gözlem ve 150 türle birinci olurken, Antalya 7 gözlem ve 104 türle altıncı, Burdur 4 gözlem ve 40 türle onuncu sırada yer aldı.
Dünya Göçmen Kuşlar Günü bu yıl, 9 Mayıs 2020 tarihinde koronavirüs tedbirleri kapsamında tüm dünyada yapılan gözlemler ve kısıtlı etkinliklerle kutlandı. Bu yılın teması ise 'Birds Connect Our World - Kuşlar Dünyamızı Birleştirir' oldu. Kuşların yaşadığı alanların korunması ana teması ile gerçekleşen günde, göçmen kuşların göç yolları, göç sırasındaki dinlenme, beslenme alanları ve rotalarının sonundaki üreme alanlarının korunmasına dikkat çekildi.
Kuş gözlemcileri, 9 Mayıs tarihinde tüm dünyada gözlem yaparak kayıtlarını uluslararası kuş gözlem kayıt sistemi olan eBird sistemine girdi. Türkiye, Asya kıtasında tropik türleriyle yüksek sayıda kuş sayısı olan ülkelerin arasında 6'ncı sırada yer aldı. Türkiye listesinde yarışan iller arasında Samsun 13 gözlem ve 150 türle birinci olurken, Antalya 7 gözlem ve 104 türle altıncı, Burdur 4 gözlem ve 40 türle onuncu sırada yer aldı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS