hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bursa Valisi Demirtaş: 2024 yılı Nisan-Mayıs ayı asayiş olayları geçen yıla göre yüzde 14 azaldı

  Bursa Valisi Demirtaş: 2024 yılı Nisan-Mayıs ayı asayiş olayları geçen yıla göre yüzde 14 azaldı
  expand

  Bursa Valisi Demirtaş: 2024 yılı Nisan-Mayıs ayı asayiş olayları geçen yıla göre yüzde 14 azaldı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mehmet İNAN/BURSA, (DHA)- BURSA Valisi Mahmut Demirtaş, İl Emniyet Müdürü Sabit Akın Zaimoğlu ve İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Tekin Aktemur'un da katıldığı 'Güvenlik ve Asayiş Bilgilendirme Toplantısı' gerçekleştirdi. 2024 yılı Nisan-Mayıs ayları, geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında, asayiş olaylarında yüzde 14'lük bir azalma olduğunu belirten Vali Demirtaş, göreve geldikleri Ağustos 2023'ten itibaren çeşitli suçlarda aranan 19 bin 786 şüphelinin yakalandığını belirtti.

  Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, 'Güvenlik ve Asayiş Bilgilendirme Toplantısı' düzenledi. Tarihi Valilik binasında düzenlenen toplantıya, İl Emniyet Müdürü Sabit Akın Zaimoğlu, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Tekin Aktemur, Sahil Güvenlik Güney Marmara Grup Komutanı Binbaşı Erdal Kıreker, İl Emniyet ve İl Jandarma şube müdürlerinin de katıldığı toplantıda, kentte nisan-mayıs aylarında huzur ve asayişin sağlanması için yapılan çalışmalar değerlendirildi. 2024 yılı Nisan-Mayıs ayları, geçen yıl aynı dönem ile kıyaslandığında, olay sayılarında gözle görülür bir düşüş olduğunu ve aydınlatma oranlarının yükseldiğini belirten Demirtaş, "Asayiş olaylarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14’lük azalma yaşanmış olup, suçları aydınlatma oranı yüzde 82’den yüzde 95’e ulaşmıştır. Meydana gelen 19 bin 790 asayiş olayında, 15 bin 145 şahıs yakalanmış olup, yakalanan şahıslardan 375’i çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklanmıştır. Malvarlığına karşı işlenen suçlarda yüzde 60’lık azalma yaşanmış olup, aydınlatma oranı yüzde 53’ten yüzde 80’e ulaşmıştır" ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  '303 KAÇAKÇILIK OLAYINDA 473 KİŞİ YAKALANDI'

  Göreve geldikleri günden itibaren, aranan şahıslara yönelik yapılan operasyonlarda ve uygulamalarda, çeşitli suçlardan aranan 19 bin 786 şüphelinin yakalandığını söyleyen Mahmut Demirtaş, şunları söyledi:

  “Bu şahısların 600’ü, 10 yıl ve üzeri, bin 209’u 5-10 yıl arası, 6 bin 922’si ise 0-5 yıl arası kesinleşmiş hapis cezası bulunan şahıslardır. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Sayın İçişleri Bakanımızın talimatlarıyla, güvenlik birimlerimizle birlikte kaçakçılık ve organize suç örgütleriyle de etkin bir şekilde mücadele ediyoruz. Bu şehir eşkıyalarının nefeslerini kesinceye kadar da mücadelemize devam edeceğiz. Son 2 ayda ilimizde gerçekleşen 303 kaçakçılık olayında, güvenlik birimlerimizin özverili çalışmaları sonucunda 473 şahıs yakalanmış olup, 98 şahıs tutuklanmıştır. Nisan-mayıs aylarında kaçakçılık suçlarıyla mücadeleye yönelik yapılan 10 planlı operasyon neticesinde, 80 şahıs hakkında işlem yapılmış, bu şahıslardan 49’u tutuklanmıştır.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'UYUŞTURUCUYU SOKAKLARDAN TEMİZLEDİK, TEMİZLEMEYE DE DEVAM EDECEĞİZ'

  Uyuşturucu ticaretiyle mücadelelerinde azim ve kararlılıkla ilerlediklerini söyleyen Vali Demirtaş, “Son 2 ayda narkotik suç olaylarını incelediğimizde, bin 750 narkotik olayının gerçekleştiğini görüyoruz. Bu olaylarda bin 997 şahıs yakalanmış olup, 253 şahıs tutuklanmıştır. 5 planlı operasyon neticesinde ise 176 şahıs hakkında işlem yapılmış, bu şahıslardan 115’i tutuklanmıştır. Adalete teslim edilen şahıslarla birlikte, çok sayıda uyuşturucu maddeyi ele geçirerek, sokaklarımızdan temizledik ve temizlemeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

  Kurban Bayramı'nda, Bursalıların huzur ve güven dolu bir ortamda bayram tatili geçirmesi için, gerekli güvenlik tedbirlerini aldıklarını ifade eden Mahmut Demirtaş, "İlimizde 15-23 Haziran 2024 tarihleri arasında Kurban Bayramı dolayısıyla, toplamda 29 bin 242 personelimiz görevinin başında olacaktır. Bu vesileyle şimdiden mübarek Kurban Bayramınızı tebrik ediyorum" dedi. (DHA)

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow