Davulcu, kamyonetle sokak sokak geziyor

Davulcu, kamyonetle sokak sokak geziyor
Davulcu, kamyonetle sokak sokak geziyor

Yavuz YILMAZ/İNEGÖL (Bursa), (DHA) - BURSA'nın İnegöl ilçesinde, oğlunun kullandığı kamyonetin kasasına oturan davulcu, sahur vakti sokak sokak gezerek vatandaşları uyandırıyor.

Ramazan ayının geleneklerinden olan davulcular, gece saatlerinde sokak sokak gezerek vatandaşları sahura kaldırıyor. İnegöl'de görevli davulcu Yıldıray Palabıyık, sorumluluk bölgesindeki mahallenin tamamına yetişmekte zorlanınca, çareyi kamyonet kullanmakta buldu. Oğlunun kullandığı kamyonetin kasasına oturan davulcu, sokak sokak gezerek vatandaşları sahura kaldırıyor. 

Palabıyık, "Mahallemiz büyüdü. Eskiden yaya olarak uyandırıyordum. Ama artık yetişemiyorum. Biz de çareyi kamyonette bulduk. Oğlum direksiyona geçiyor, ben de kamyonetin kasasında sokak sokak gezerek vatandaşları uyandırıyoruz. Böylelikle vatandaşları mağdur etmiyoruz. Davul çalmak ramazanın geleneği. Geleneğimizi yaşatmazsak, yarınlara hiçbir şey bırakamayız. Gece 02.00’de çıkıyorum göreve, 3.30’a kadar işimi tamamlıyorum. Mazot giderimiz de var. Ama olsun ne yapalım, millet zamanında sahuruna kalksın, gerisi önemli değil" dedi.
Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS