İnegöl Belediyesi İstihdam Merkezi, 2021 yılında 547 kişiyi iş sahibi yaptı

İnegöl Belediyesi İstihdam Merkezi, 2021 yılında 547 kişiyi iş sahibi yaptı
İnegöl Belediyesi İstihdam Merkezi, 2021 yılında 547 kişiyi iş sahibi yaptı

Yavuz YILMAZ/İNEGÖL (Bursa), (DHA)-BURSA’da İnegöl Belediyesi tarafından iş arayan vatandaşlarla işverenleri buluşturabilmek adına kurulan İstihdam Merkezi, 2021 yılında 547 kişiyi iş sahibi yaptı. Belediye Başkanı Alper Taban, “Amacımız kişilerin verilerini toplayarak doğru işe doğru kişiyi yönlendirmek ve bu süreçte hem iş arayan vatandaşlarımıza hem de işverene yardımcı olmak” dedi.

İnegöl Belediyesi, 2018 yılı Kasım ayında iş arayan vatandaşlar ve işverenleri buluşturabilmek adına İstihdam Merkezini kurdu. Belediye binasında 2 personelin görev yaptığı İstihdam Merkezi, iş arayan vatandaşlarla, personel arayan firmaları buluşturuyor. İstihdam Merkezinin 2021 yılı faaliyetlerine ilişkin açıklama yapan Belediye Başkanı Alper Taban, ilçede işsizliğin yok denecek kadar az olduğunu kaydederek, “Aslında istihdam denildiği zaman eksi istihdamdan bahsedebileceğimiz bir yer İnegöl. Sadece kişilerin meslekleri ve yeteneklerine göre iş bulma pozisyonları noktasında iş bulma konusunda sıkıntılar yaşandığını görüyoruz. Bu nedenle göreve gelmemizin 1’inci yılında belediyemiz bünyesinde bir İstihdam Merkezi oluşturduk. Burada amacımız kişilerin verilerini toplayarak doğru işe doğru kişiyi yönlendirmek ve bu süreçte hem iş arayan vatandaşlarımıza hem de işverene yardımcı olmaktı. Geldiğimiz noktada ne kadar doğru bir iş yaptığımızı da görmüş olduk. İstihdam Merkezimiz geride kalan 3 yılda 831 vatandaşımıza iş imkanı sağladı” dedi.

İstihdam Merkezi personelinin sürekli olarak firma ziyaretleri yaptığını da dile getiren Taban, “Arkadaşlarımız firmalarımızı ziyaret ederek merkez hakkında bilgi veriyor. Bu sayede firmalarımız personel açığı olduğunda, İstihdam Merkezine bilgi verip orada kayıtlı bulunan kişilerden aradıkları özellikte personel varsa hemen yönlendirme yapılıyor. Bu işbirliklerinin de meyvelerini toplamaya başladık. İstihdam Merkezindeki arkadaşlarımız burada aracı pozisyonunda yerini alıyor. Ben bu noktada bizlerle işbirliği yaparak ilçemizin ve ülkemizin istihdamına katkı sağlayan firmalarımıza da teşekkür ediyorum. Her hafta onlarca personel alımına aracılık ediyoruz” diye konuştu.

2021 YILINDA 547 KİŞİ İŞ SAHİBİ OLDU

İstihdam Merkezi’nin 2021 yılı çalışmalarının verilerini de paylaşan Başkan Taban, şunları kaydetti:

“İstihdam Merkezimiz 2021 yılı 01 Ocak ayı ile 31 Aralık tarihine kadar geçen 1 yıllık sürede toplam 815 başvuru aldı. Bu başvurulardan 679’u şahsen yapılan başvurular olurken, 49’u engelli vatandaşlarımızın şahsen başvurusu olarak kayıtlara geçti. 24 vatandaşımız mail yoluyla başvuruda bulunurken, bizlerin de çeşitli ziyaretler sırasında sıkça karşılaştığımız konulardan biri olan istihdam konusunda, bana gelen 33 talebi de İstihdam Merkezimize yönlendirerek süreci devam ettirdim. Yine Başkan Yardımcılarımıza gelen 30 başvuru da merkezimizde kayıt altına alındı. Bu başvurular Neticesinde, 2021 yılında 547 vatandaşımız farklı firmalarda istihdam edilmeye başladı. Ayrıca 2021 yılı içerisinde arkadaşlarımız istihdam noktasında işbirliği için 89 firma ile görüşme yaptı. Bu firmalarla 30 ayrı personel alım organizasyonu gerçekleştirildi. İstihdam Merkezimiz tarafından İŞKUR sistemi aracılığıyla ve çeşitli iş ilanlarına yönlendirme yapılan kişi sayısı ise bin 181.”

2 BUÇUK YILDA 831 KİŞİ İŞ SAHİBİ OLDU

2018 yılında kurulan İstihdam Merkezi, 2018’in son 2 ayı ve 2019 yılında toplam 213 vatandaşın iş bulmasına aracılık ederken, 2020 yılında da 905 başvuru alıp 24 firma ile işbirliği yaparak, 71 kişinin işe yerleşmesini sağladı. 2021 yılında da 89 firma ile işbirliği yapılarak 547 kişi uygun bir işe yerleştirildi. Toplamda 831 kişiye istihdam sağlanmış oldu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS