İnegöl Belediyesi'nde evrak dolaşımı tarih oluyor

İnegöl Belediyesi'nde evrak dolaşımı tarih oluyor
İnegöl Belediyesi'nde evrak dolaşımı tarih oluyor

Yavuz YILMAZ/İNEGÖL,(Bursa),(DHA)-BURSA'da dijitalleşmeye yönelik atılımlarını sürdüren İnegöl Belediyesi, vatandaşların imar durumu işlemleri başta olmak üzere mimar ve mühendislerin tüm proje süreçlerini dijital olarak tamamlayabilecekleri Online Proje Kontrol Arayüzü (OPAK) uygulamasının lansmanını yaptı.

İnegöl Belediyesi dijitalleşmeye yönelik adımlar atmaya devam ediyor. İnegöl Belediyesi, son olarak Online Proje Kontrol Arayüzü (OPAK) ismi verilen uygulamayı hayata geçirdi. Vatandaşların imar durumu işlemleri başta olmak üzere mimar ve mühendislerin tüm proje süreçlerini dijital olarak tamamlayabilecekleri bu uygulama; İnegöl Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü, Yapı Ruhsatı, Proje Ön Olur ve Hak ediş birimleri iş ve işleyişinin profesyonel, hızlı ve modern hale getirilmesini sağlayacak. Yapı ruhsatı evrak kabulleri ile proje kontrol ve onay işlemlerinin dijital ortamda sürdürülmesini hedefleyen OPAK ile vatandaşlar e-Devlet üzerinden imar durumu başvurusu yapabilecek. Aynı zamanda bu sistemde mimar ve mühendisler tüm proje süreçlerini dijital olarak tamamlayabilecekler. OPAK Sistemi işlemleri hızlandırıp iş yükünü azaltacak. Kâğıt israfını sonlandıracak bu sistem, yönetmeliklere uygunluğu sağlama açısından kolaylık sağlayacak.

OPAK sisteminin lansmanı, Beşinci Mevsim Kültür Sanat Merkezi çok amaçlı salonunda gerçekleştirildi. İnegöl Belediyesi’nin ilgili birimlerinin sorumluları ile mimar ve mühendislerin katılım sağladığı lansmanda, pandemi kurallarına da dikkat edildi. Programın açılış konuşmasını Ruhsat Denetim Müdürü Mehmet Bedir yaptı. Bedir, “Online Proje Kontrol Arayüzü (OPAK) uygulamasını tanıtmak üzere burada bir araya geldik. Bu konuda hiçbir zaman desteğini esirgemeyen Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Sistem hakkında bilgiler veren Bilgi İşlem Müdürü Yusuf Baltacı ise “Dünya olarak endüstri 4.0’ı, toplum 5.0’ı konuştuğumuz bu günlerde, İnegöl Belediyesi olarak yeni nesil belediyecilik anlayışının bir örneğini duyurmak adına buradayız. İnegöl Belediyesi, yeni nesil belediyecilik anlayışıyla sözelden sayısala bütün veri tabanlarını bütünleşik kent yönetim bilgi sistemi altında toparlamış, vatandaşların ve paydaşlarının katılımıyla bu verinin bütün kent paydaşları tarafından kullanımına yönelik dijital olgunluk seviyesi yüksek hizmetleri devreye almıştır. Bunlardan bazılarına kısa örnekler verecek olursak; İnegöl Belediyesi özellikle e-belediye ve e-devlet hizmetleri noktasında dijital olgunluk seviyesi yüksek olan bu hizmetlerle Türkiye genelinde yer alan bütün belediyeleri geride bırakarak özellikle e-devlet üzerinde 42 ayrı hizmeti vatandaşın hizmetine sunmuş bulunmaktadır” diye konuştu.

HEDEFİMİZE BÜYÜK ORANDA VARDIK

Zor bir yılın geride kaldığını anımsatarak konuşmasına başlayan Belediye Başkanı Alper Taban Alper Taban da “2020 yılı gerçekten hayatımızda unutamayacağımız bir yıl oldu. Bizler de bu günlere şahit olduk. Ancak şartlar ne olursa olsun hepimiz hedeflerimize varmak için gerek özel kuruluşlar gerek kamu kuruluşları süreçlerine devam ettiler. Biz de hedefimize büyük oranda vardığımızı düşünüyoruz 2020 yılıyla ilgili” dedi.

22 MÜDÜRLÜK TEK SİSTEMDE TOPLANDI

Dijitalleşmeyle ilgili gelinen noktayla alakalı bilgilendirmek için bir araya geldiklerini belirten Taban, şöyle devam etti: “Takdir edersiniz ki artık dünyada yeni kavramlar konuşuluyor. Tabi öncesinde bilginin eskiye nazaran çok daha farklı yol ve yöntemlerle yayıldığını görüyoruz. Haberleşme alışkanlıklarının değiştiğini görüyoruz. Dolayısıyla burada herkese pozisyon almak düşüyor. Kamu kurumları da pozisyon alması gereken gruplardan biri. Bizler de aslında göreve geldiğimiz günden bu güne tüm operasyonlarımızı tamamen dijital ortama taşıyarak yönetsel süreçlerimizi kolaylaştırmak istedik. Tabi bunu kimle yapacağız? Başarılı insan kaynağı ile yapacağız. Ekibimizde bazı değişiklikler ve yenilikler yaptık, arkadaşlarımıza görev tanımlarını bildirerek çalışmalarımıza başladık. O günlere dönecek olursak ben o tarihte dağınık minvalde bir çalışma içerisinde olduğumuzu fark ettim. 22 müdürlüğümüz var. Bunların her birinin kendi içerisinde kendine özgü sistemleri var. Ancak birbirleriyle veri alışverişinde zorlanan birimler olduğunu görüyoruz. Yani aynı dili makine anlamında, veri anlamında konuşturamıyoruz. Bunun üzerine gerekli çalışmalarımızı tamamlayarak mevcut yazılımlarla bunu yürütmenin mümkün olmadığına karar verdik. Yaptığımız araştırmalar neticesinde yeni bir yazılım satın alması gerçekleştirdik. Nihayetinde şuanda 22 müdürlüğümüzün tamamını tek çatı altına aldığımız bir yapıya dönüşmüş olduk.”

EVRAK DOLAŞIMI SON BULACAK

OPAK uygulamasının birinci faz olduğunu söyleyen Başkan Taban, "Biz ikinci fazın sonunda gerçekleşecek olsa da; hiçbir evrakın ortalıkta kalmadığı, sizlerin gönderdiği belgelerin dijitalde dolaştığı, kontrol edilip onaylandığı bir sürece geçmek istiyoruz. Bunları yapan belediyelerimiz var. Rekabet içerisinde olduğumuz diğer kurumları da gözlüyoruz. Biz de inşallah bu konuda geçmişte koyduğumuz e-devlet hedeflerine eriştiğimiz gibi burada da öncü olmaya devam edeceğiz. Dolayısıyla işin hülasası, bizler dijitalleşmenin günümüzdeki kavramını özümseyerek vatandaşımıza en doğru, en akılcı hizmetleri sunmak istiyoruz. Vatandaşlarımızla beraber sizler de mesleğini icra eden sektörün oyuncularısınız. Bunlar sizlere de kullanım anlamında fayda sağlayacak çalışmalar” dedi.

Konuşmaların ardından OPAK sistemine yönelik bilgilendirmeler yapıldı. Ardından soru cevap bölümü ile lansman sona erdi.

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS