Koronavirüs salgını kalplerimize dokundu

Koronavirüs salgını kalplerimize dokundu

SELMA ÇETİNKAYA TÜRKER: BUİKAD Kurucu Başkanı


Çin uzak olduğundanmıdır bilinmez ama Covid-19 ismini ilk duyduğumuzda ve videoları sosyal medyada izlemeye başladığımızda, birçoğumuz kulak kabartmış ancak bugünki atmosferi yüksek ihtimalle hayal edememiştik. Hatta birçoğumuz Hollywood senaryolarından alışkın olduğumuz benzer virüs salgınlarını düşünmüş belki de en beğendiğimiz fimleri yeniden izlemişizdir. Ya da ancak bir Hollywood senaryosu olabileceğini düşündüğümüz bu hiç beklenmedik durumdan anladık ki, dünyanın en ücra köşesinde meydana gelenlerin tüm dünyayı etkilemesinin aslında ne kadar basit olduğu gerçeği.

ENDİŞELİ VE ÜZGÜNÜM

Hem sevdiklerimin, hem mesai arkadaşlarımın, hem kendi sağlığım ve toplumun sağlığı için yaklaşık 2 haftadır evden çalışarak hizmet vermeye devam ediyorum. Bir işveren olarak toplum sağlığına katkı sağlamak da istiyorum. İşimizi evden çalışmaya uyarlayabilen bireyler olduğumuz için hem şanslı hissediyor ama bir o kadar da dışarıda ekmeğini kazanmak zorunda kalanlar için de bir o kadar endişeli ve üzgün hissediyorum.

ÜLKEMİZİN GERÇEĞİ

Hepimizin gördüğü gibi ülkeler kendi ekonomik güçlerinin yettiği kadar önlemler aldı ve almaya devam ediyor. Gönül, dünyadaki bazı devletlerin yaptığı gibi tüm çalışanların geçim derdi olmadan sadece kendi ve sevdiklerinin sağlığını korumak adına evinde kal çağrısı yaptırdığı bir ortamda bu kabusun geçmesini beklemesini istiyor. Ama elbet bunun için güçlü bir ekonomi olması gerektiğini hepimiz biliyoruz.
Sosyal medya platformalarından #evdekal çağrısı yapıyoruz yapmasına da ancak bir taraftan da ülkenin gerçeğini düşünmeden ve değinmeden geçmenin de gerçekçi olmayacağını düşünmekteyim.

ÇEKİRDEK AİLE

Koronavirüs salgını hayatlarımızı değiştiriyor. Hiç deneyimlemediğimiz bir hayat yaşıyor ve öğreniyoruz. Uzaktan eğitimi, evden çalışmayı, sosyalleşmeyi 4 duvar arasında çekirdek aile ile gerçekleştirebilmeyi, çocuklarla daha fazla zaman geçirebilmeyi, daha fazla kitap okumayı, benim gibi mutfakta olmaya zaman bulamayanların zaman yarttığında mutfağı sevmeye başlaması gibi.

İNSANLIK TRAJEDİ YAŞIYOR

Insanlık büyük bir trajedi yaşıyor. Bu dönemde hijyen kurallarına olmadığı kadar önem verip ve sosyal mesafeyi de koruyarak hayatta kalmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımıza dikkat etmemiz gerektiğini de hatırlatmak isterim. Özlem duyduklarımız, ailemizin diğer fertleri ve arkadaşlarımızla gerek telefon gerekse görüntülü görüşerek özlem giderelim ve ruhsal olarak güçlenelim.

YENİ DÜNYA DÜZENİ

Zengin, fakir, genç, yaşlı farketmeksizin tüm insanlığı etkiyen bu virüsün, ülke sınırları çizilmiş olsa da aslında dünyanın bütününde tek bir ülke olduğunu gösterdiğine şahit olduk. Insanlık bu salgına çözüm aramak için birlikte çalışır hale geldi. İnanıyorum ki bu kabus bittikten sonra, hayatlarımız bir daha asla eskisi gibi olmayacak. Yeni dünya düzenini merakla bekliyor olacağım.

OĞUZHAN ŞAHİNKAYA: Şahinkaya Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu üyesi


Dünyamızı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 pandemisine karşı hep birlikte mücadele ettiğimiz bu günlerde, Şahinkaya Eğitim Kurumları olarak önceliğimiz toplumumuzu sağ duyulu ve akılcı bir şekilde yönlendirmektir. Sürecin en başından itibaren okulumuzda öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve çalışanlarımızın sağlığı için en üst seviyede tedbirler alınarak, dezenfekte çalışmaları ve hijyen önlemleri başarıyla yürütüldü. Okullara ara verilmesiyle birlikte, öğretmenlerimizin ve çalışanlarımızın tamamına da kendi güvenlikleri ve toplum sağlığı için evden çalışma modeli getirildi.

ONLINE PROGRAM

Uzaktan eğitim sürecinde ise kendi geliştirdiğimiz online eğitim programımız olan ‘Şahinkaya Leon’ ile öğrencilerimizin akademik çalışmalarını interaktif bir şekilde yürütüyoruz. Şahinkaya Leon sistemi kapsamında anaokulundan liseye kadar tüm öğrencilerimiz sabah 09.30’da online sınıf ortamında ders başı yapıyor. Öğretmenlerimizin hepsinin online olarak canlı anlatım yaptığı derslerde öğrencilerimiz, konuyla ilgili anlamadıkları ya da merak ettikleri noktaları sorma şansı buluyorlar. 30 Mart itibariyle tam güne çıkaracağımız online programımız kapsamında öğrencilerimizle akademik derslerinin yanında online olarak sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler de gerçekleştireceğiz.

SİZ EVDE KALIN

Türkiye’nin en iyi üniversitelerine yüzlerce öğrenci gönderen bir eğitim kurumu olarak dünyayı bilimin ve sağ duyunun ışığında yönetecek gelecek nesiller yetiştirirken, hayata geçirdiğimiz inovatif ve birleştirici çalışmalarla bu sürecin üstesinden geleceğiz. Pandeminin ilk gününden itibaren yürüttüğümüz tüm çalışmalarda başta öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve çalışanlarımız olarak herkese #evdekal dedik. ‘Siz evde kalın, biz evinize koca bir hayat getirelim’ dedik.

AYNI YOLDA EL ELE

Koşullar ne olursa olsun her zaman bir yol vardır. Biz her koşulda yeni yollar açtık, bu yollarda cesaretle ve emin adımlarla yürüdük. Aynı yolda el ele yürüyerek üstesinden geleceğiz bu günlerin. Bilimle, toplumsal bilinçle, akılla, sağ duyuyla, sevgiyle aşacağız bu günleri. Kendimiz, sevdiklerimiz, ülkemiz ve dünyamız için biz evde kalıyoruz ve ‘sen de yeter ki #evdekal biz dünyayı sana getiririz’ diyoruz.

NESLİHAN KIZILBULUT: Moda tasarımcısı

Dünya olarak bir sınavdan geçtiğimiz şu günlerde sağlığın, gündelik hayatımızda sıradanlaşan rutinlerimizin, sevdiklerimizle geçirdiğimiz her anın önemini bir kez daha anlıyoruz. Bu zor günlerde kendimizi sosyal hayatımızdan ve çevremizden izole ederek, başta sağlığımızı korumaya çalışıyor ve bu süreçte önceliklerimizi ölçüp tartıyoruz. Aslında yaşadığımız bu zor süreç bize toplum olarak bir ders niteliğinde. Tabi ki anlayabilene..

ÇALIŞMAYA ARA VERDİK

Birde madalyonun diğer yüzü var. Bir kısım şanslıyken, evinde bu süreci atlatmayı bekliyor. Fakat toplum olarak herkes evinde çalışacak, süreci ailesi ile atlatacak kadar malesef ki şanslı değil. Biz; çalışanlarımız endişeli oldukları için bir süreliğine çalışma tempomuza ara verdik. Fakat bu insanlar gibi evlerine ekmek götürmek çocuklarına bakabilmek zorunda olan nice insanlar hala çalışmaya devam etmek zorunda.

HAYATIMIZI DA ETKİLEDİ

Dayanma gücü olmayan firmalar küçülmeye giderken, bir çok kişi virüs dışında aynı zamanda geçim sıkıntısı ile karşı karşıya geldi. Tüm bu yaşananlarda şunu anlıyoruz ki Covid-19 sadece sağlığımızı değil tüm hayatımızı etkiledi. Bu süreci en az hasarla bir an önce atlatmak tek dileğimiz.

SEMRA BAYKAN: Hedef Patent Genel Müdürü


Film seyreder gibi yaşadığımız enteresan bir dönemden geçiyoruz. Yaşadığımız bu süreç kaygı, stres ve bilinmezliği getirse de birlik beraberlik , dayanışma, kendi içimize dönme gibi belki de unuttuğumuz bazı duyguları yeniden yaşamamızı da sağladı. Pek çok boyutta düşünülmesi ve kurgulanması, dikkat edilmesi gereken bir durumdayız. Sadece kendi sağlığımızı korumak ve hastalanmamak değil taşıyıcı olup başkalarına bulaştırmayı da engellemek için tüm gereklilikleri yerine getirmeliyiz. Her yerde konuşulan virüsün hayatımıza getirdiği olumsuzlara çok fazla değinmek istemiyorum. İstemeden içinde bulunduğumuz ve herkesin üstüne düşeni yapması gereken, sanki kendinde virüs varmış gibi hareket etmesi ve hijyenine dikkat etmesi gereken bir dönem. Ülke olarak kalkınabilmemiz ve her şey bittikten sonra devam edebilmemiz için moralimizi yüksek tutmak zorundayız.

EVİMİZE AİLEMİZE DÖNDÜK

Bu süreç umarım bundan sonraki hayatımızda da olacak bazı alışkanlıklar edinmemizi sağladı. Öncelikle temizlik ve hijyen tabiî ki. İş, ev, sosyal hayat derken yaşadığımız koşturmacadan sıyrıldığımız bir dönem oldu. Biraz daha evimize , ailemize döndük. Evde beraber vakit geçirmenin, beraber program yapmanın keyfine vardık. Yaşı daha ileri olan, sadece ailemizden olmayan kişilere de sahip çıkmamız gerektiğini hissettik. Bir çalışan neler bekler, bir işveren neler bekler empatisini yaşadık. Birbirimize destek olarak evden de olsa çalışıp beraber hayatta kalabileceğimizi, işyerimizin, hepimizin elini taşın altına koyduğunda ayakta kalabileceğini gördük. Bu açıdan çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

AYDINLIK GÜNLER DİLİYORUM

Biz de Hedef Patent olarak işyerimizde daha önce oluşturmamış olduğumuz acil durum planı hazırlamış olduk. 2020 yılı ile dijitalleşme adına altyapılarımızı tamamlamıştık. Bu durum yaşanan bu süreçte bizim için çok büyük avantaj oldu. İşlerimizi hiç aksatmadan devam edebiliyoruz. Dijitalleşmenin hayatımıza getirdiği kolaylıkları da görmüş olduk aslında. Dünyada yaşanan bu olumsuz durumun bir an önce çözüme kavuşturulması ve hem insan hem de ekonomik kayba uğramadan aydınlık günlere kavuşmayı diliyorum.

NESLİHAN DELEN: BANKACI

Cavit-19 , yaygınlığı ve etki hızı açısından Dünya’ nın ve Türkiye ‘nin daha önce deneyimlemediği bir salgındır. Bu salgın, ekonomik ve toplumsal boyutta; devletleri , şirketleri ve bireyleri kriz yönetimi yapmak zorunda bırakmıştır. Bireysel ve toplumsal sorumluluğumuz gereği bir taraftan evlerimizde kalmaya çalışıyor, diğer taraftan gıda, sağlık, finans vb hizmetleri kesintisiz almaya ihtiyaç duyuyoruz. Bu açıdan bakıldığında , bankacılık sektörü de müşterilerine kesintisiz hizmet vermek zorunda olan bir sektördür.

EKONOMİK VE İNSANİ BOYUT

Regülasyonlarla alınan bir takım önlemler dışında sektörde ki tüm bankalar kendi içlerinde bir takım düzenlemelere gitmiştir. Sektör çalışanları bir taraftan firmaların ekonomik süreçlerini sağlıklı yürütmelerine, diğer taraftan da müşterilerini bu yeni düzene adapte etmeye çalışmaktadır. Ekonomik ve insani boyutuyla henüz nasıl bir tahribata uğrayacağımızı tam olarak bilememekle birlikte; şirketlerin acil durum eylem planlarını uygulamaya aldıkları bir dönemdeyiz.

 EV YAŞANTIMIZ

Bankacı kimliğim dışında anne ve evlat olarak 8 yaşında ki ikizlerim ve 65 yaş üstü annemle aynı çatıyı paylaşmanın tedirginliği ve sorumluluğu ile eve döndüğümde ise tıpkı iş yaşamında ki değişiklikler gibi ev yaşamında da bir takım düzenlemelere gitmek zorundayım. Yaşadığımız yüz yılda bilgiye ulaşmanın kolaylığı , beraberinde doğruluğu ispatlanmamış bilgi akışını da mümkün kılmaktadır.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS