BTSO’dan TEKNOFEST’te yarışacak BTÜ’lü gençlere destek

BTSO’dan TEKNOFEST’te yarışacak BTÜ’lü gençlere destek
BTSO’dan TEKNOFEST’te yarışacak BTÜ’lü gençlere destek

Gürkan DURAL/BURSA,(DHA) - BURSA Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) arasında “TEKNOFEST Öğrenci Takımları Destek Protokolü” imzalandı. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Türkiye’nin milli teknoloji hamlesini başarıya taşıyacak olan gençlerimizin yanındayız.” dedi.

BTSO, BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, akademisyenler ve TEKNOFEST yarışmalarına katılacak olan öğrencileri ağırladı. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ın yanı sıra BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Irmak Aslan ve BTSO Meclis Başkan Yardımcısı Metin Şenyurt’un da yer aldığı görüşmede üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi hedefiyle ortaklaşa yapılacak çalışmalar değerlendirildi. Görüşmenin ardından BTSO ile bu yıl 22 ana kategoride TEKNOFEST yarışmalarına katılacak Bursa Teknik Üniversitesi arasında “TEKNOFEST Öğrenci Takımları Destek Protokolü” imzalandı.

“GENÇLER SANAYİDEKİ DÖNÜŞÜME HAZIRLIKLI OLMALI”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Oda olarak sanayide başlattıkları dönüşüm hamlesiyle Bursa’nın son yıllarda Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarının hız kazandığı, yüksek teknolojili ve katma değerli üretim odağında büyüyen kimliğinin daha da geliştiğini ifade etti. Burkay, “Ülkemizin yüksek teknolojili ilk sanayi bölgesi TEKNOSAB, bilginin üretimle bütünleştiği yeni nesil Ar-Ge ve mükemmeliyet merkezlerini bünyesinde barındıran BUTEKOM, işletmelerimizin dijital dönüşümüne ve verimlilik artışlarına rehberlik eden Bursa Model Fabrika gibi projelerimizle sanayimizi geleceğe hazırlıyoruz. Biz sanayimizi geleceğe hazırlarken, gençlerimizin de kendilerini bu dönüşüme hazırlamaları gerekiyor. Kentimizin ve ülkemizin hedeflerine ulaşması için odağında gençlerin yer aldığı bir sanayi ekosistemi oluşturabilmek çok önemli. Bu anlamda TEKNOFEST yarışmalarını oldukça değerli buluyoruz. Milli teknoloji hamlemizi başarıya taşıyacak olan gençlerimizin daima yanındayız.” dedi.

“BTSO’NUN PROJELERİ ÜNİVERSİTELERİN HİZMETİNDE”

BTSO’nun tüm projelerinin üniversitelerin hizmetinde olduğunu ifade eden Burkay, “Özellikle mükemmeliyet merkezlerimiz ve üniversiteler arasındaki işbirliğini çok önemsiyoruz. BUTEKOM bünyesinde Tekstil ve Teknik Tekstil Mükemmeliyet Merkezi ile İleri Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezimizin ardından mikromekanik ve mikroelektronik mükemmeliyet merkezlerimizi de kurmaya hazırlanıyoruz. Rektörümüz Prof. Dr. Arif Karademir’e üniversite-sanayi işbirliğine yaptığı değerli katkılar için teşekkür ediyor, TEKNOFEST’te yarışacak BTÜ öğrenci takımlarımıza başarılar diliyorum.” diye konuştu.

İHA YARIŞMALARI BU YIL YUNUSELİ HAVALİMANI’NDA YAPILACAK

Rektör Prof. Dr. Arif Karademir, Bursa Teknik Üniversitesi’nin Selçuk Bayraktar tarafından 2018 yılında başlatılan Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in akademik paydaşı olduğunu dile getirdi.  Rektör Karademir, BTÜ öğrenci takımlarının yarışmalarda elde ettiği dereceler neticesinde TEKNOFEST 2021 İnsansız Hava Aracı Yarışmalarının Yunuseli Havalimanı’nda yapılacağını belirterek bunun tüm Bursa için önemli bir kazanç olduğunu vurguladı.

BTÜ ÖĞRENCİLERİ TEKNOFEST’TE 22 AYRI ANA KATEGORİDE YARIŞACAK

Kodlanan değil kodlayan gençler vasfıyla, TEKNOFEST yarışmalarına katılan öğrencilerin pandemiye rağmen özveri ile hazırlıklarını sürdürdüklerini ifade eden Rektör Karademir, “Gençlerimizin bu özverili çalışmaları üniversitemize 2018 yılında İHA Döner Kanat Kategorisinde birincilik getirdi. Benzer şekilde 2020 yılında da Uçan Araba Tasarım Yarışmasında birincilik, İHA Sabit Kanat Kategorisinde ikincilik, Tarım Teknolojileri yarışmasında üçüncülük alan BTÜ öğrenci takımları Bursa’mızı en iyi şekilde temsil ettiler. Bu yıl ise öğrencilerimiz 11 bilim topluluğu altında kurdukları 90 takım bünyesinde 22 ayrı ana kategoride TEKNOFEST yarışmalarına katılıyorlar. Takımlardaki toplam öğrenci sayımız 400’ün üzerinde. BUTEKOM, BUTGEM, GUHEM gibi birçok önemli projeyi Bursa’ya kazandıran BTSO’nun vizyoner başkanı İbrahim Burkay’a üniversitemize şimdiye kadar sağladıkları katkı için teşekkür ediyor, TEKNOFEST öğrenci takımlarımıza sunacakları desteğin de bizleri ve gençlerimizi çok mutlu edeceğini belirtmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS