Bursa 5. Uluslararası Mermer Fuarı sona erdi

Bursa 5. Uluslararası Mermer Fuarı sona erdi
Bursa 5. Uluslararası Mermer Fuarı sona erdi

Halil ÖZÇOBAN/BURSA,(DHA)- BURSA’da gerçekleşen 2.200 blok mermerin sergilendiği “Bursa 5. Uluslararası Blok Mermer Fuarı” sona erdi.

Bursa’da 23 – 26 Ekim tarihleri arasında Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen fuarı 46 ülkeden 20 Bin 719 kişi ziyaret etti. Tonu 250 dolardan 4 bin dolara kadar değişen 20 milyon dolar değere sahip fuar, ülke ihracatına da en ağır katkıyı yaptı, beklentileri karşıladı.

46 ÜLKEDEN 20 BİN 719 ZİYARETÇİ 

Jeolojik yapısı bakımından mermercilik sektöründe güçlü ülkelerin başında yer alan Türkiye, önemli bir fuara daha imza attı. TÜYAP Bursa Fuarcılık A.Ş. ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından, Maden Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği (MADSİAD) işbirliğiyle 23 – 26 Ekim 2019 tarihleri arasında Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Bursa 5. Uluslararası Blok Mermer Fuarı, doğal taş sektörünün tüm paydaşlarının tek çatı altında buluşturdu. Dört günde 46 ülkeden 20 bin 719 kişinin ziyaret ettiği fuarda, sergilenen 2.200 blok mermerin büyük bir kısmı satıldı.

FUAR, ULUSLARARASI BİR PLATFORM

Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş Genel Müdürü İlhan Ersözlü, madenciliğin Türkiye için önemli bir gelir kapısı olduğuna işaret ederek, “Ülkemiz yer altı kaynakları bakımından çok zengin bir ülke. Ülkemizin neredeyse tüm bölgelerindeki ocaklarından çıkan bloklardan oluşturduğumuz toplam değeri 20 milyon doları bulan platform ile zengin ürün çeşitliliği sergilerken, bu taşların dünyaya pazarlaması için de ortam sağlıyoruz. Fuarda gerçekleşen ticari faaliyetler gerek ülke gerekse bölge ekonomisine önemli katkılar sunuyor. 205 firma ve firma temsilciliğinin katılımı ile 8 ayrı salon ve açık alandan oluşan 60 bin metrekare alanda hazırlanan ve 4 gün boyunca sektör ilgilileri tarafından takip edilen fuarda, 46 ülkeden gelen alım heyetleri,yurt içinden ise 48 farklı şehirden gelen profesyonel ziyaretçiler ağırlandı, oluşan iş hacmi ile sektör ihracatına ve rekabetçiliğine güç katıldı” diye konuştu.

FUAR HER YIL BÜYÜYOR

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, bu yıl 5.’si düzenlenen Bursa Uluslararası Blok Mermer Fuarı ile kentin mermer ve doğal taş sektöründeki potansiyelinin tüm dünyaya tanıtıldığını söyledi. Bursa’nın farklı renk skalası ve kalitesiyle dünya pazarlarında önemli bir rekabet avantajına sahip olduğunu kaydeden Başkan Burkay, “Beş yıl önce başladığımız ve alanında dünyada tek olan Blok Mermer Fuarımız TÜYAP ve MADSİAD’ın destekleriyle her geçen yıl büyüyor. Bu yıl 48 şehirden 205 firmanın katıldığı fuarda toplam ağırlığı 60 bin tona varan 2 binin üzerinde blok mermer sergilendi. Fuar süresince sergilenen tüm blokların büyük bir kısmı başta Çin ve Hindistan olmak üzere 46 ülkeden gelen yabancı alıcılara satıldı. Sektörün ihracatına büyük güç katan fuarımıza katılan tüm firmalarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“60 BİN METREKAREYİ DOLDURDUK”

MADSİAD Başkanı Erol Efendioğlu, “Fuarımıza katılımcı sayısı yeterli, sergilediğimiz blok sayısı yeterli, 60 bin metrekareyi doldurduk. Fuarımıza 1600 tır mermer blok geldi. Bunlar fuarımız olumlu yönleri. Küresel ekonomik daralmanın etkilerini hisettik. Fuarımıza önümüzdeki yıl daha fazla ziyaretçi bekliyoruz” dedi. Bursa 5. Uluslararası Blok Mermer Fuarı, Çin ve Hindistan başta olmak üzere ABD, Almanya, Azerbaycan, Bangladeş, Belçika, Bulgaristan, Cezayir, Endonezya, Fas, Filistin, Fransa, Gürcistan, Hollanda, Irak, İngiltere, İran, İspanya, İsrail, İtalya, Japonya, Kanada, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kosova, Kuveyt, Malezya, Norveç, Libya, Lübnan, Mısır, Pakistan, Romanya, Rusya, Sırbistan, Suriye, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ukrayna, Ürdün, Yemen ve Yunanistan’dan gelen alım heyetlerini ağırladı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS