hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bursa Osmangazi Belediyesi’nden Filibe’de kardeşlik iftarı

  Bursa Osmangazi Belediyesi’nden Filibe’de kardeşlik iftarı
  expand

  Bursa Osmangazi Belediyesi’nden Filibe’de kardeşlik iftarı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Osman SAK/BURSA, (DHA)-BURSA Osmangazi Belediyesi, Bulgaristan’daki soydaşlar ile iftar sofrasında buluştu. Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ecdat yadigârı topraklarda Ramazan’ın manevini iklimini yaşattıklarını söyledi.
  Osmangazi Belediyesi ramazan ayı boyunca, başta deprem bölgesi olmak üzere, Bursa ve Balkanlar’da iftar sofraları kurdu. Gaziantep’in Islahiye ilçesi ile Hatay’ın Antakya ilçesinde her gün iftar ve sahurda 4 bin kişilik yemek dağıtan Osmangazi Belediyesi, Bursa’da da ilçenin 5 farklı noktasında her gün 3 bin 500 kişilik yemek ikram etti. Balkanlar’daki soydaşları da unutmayan Osmangazi Belediyesi, Bulgaristan’ın Filibe kentinde iftar programı düzenledi. Filibe’deki Osmanlı eseri Muradiye Camii önünde kurulan iftar sofrasına, Başkan Dündar’ın yanı sıra Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, Filibe Müftüsü Taner Veli, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı, parti yönetimi, milletvekilleri ve Bulgaristan’da yaşayan soydaşlar katıldı.
  DÜNDAR’DAN YARDIM TEŞEKKÜRÜ
  İftar öncesinde masaları tek tek gezen Mustafa Dündar, soydaşlara Bursalıların selamını iletti. İftar programında konuşan Başkan Dündar, Türkiye olarak büyük bir afet yaşadıklarını belirterek, asrın felaketinde Bulgaristan ile birlikte dünyanın dört bir yanından gelen yardımlara teşekkür etti. Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük yıkımlara yol açtığını ifade eden Dündar, “Bu asrın felaketinin yaralarını sarmaya çalışıyoruz. Tüm insanlığın sahiplenmesi, hükümetimizin ciddi çalışmalarıyla birlikte depremin 20’nci günü kalıcı konutların temeli atıldı. İnşallah 1 yıl sonra herkes yeni evlerine yerleşmiş olacak. Rabbim, hiç kimseye bir daha böyle acılar yaşatmasın” dedi.
  Bulgaristan’ın 2 Nisan’da sandık başına gittiğini hatırlatan Başkan Dündar, “Komşu ülkemizde 2 yıl içinde 5’inci seçim oldu. Artık, bu seçimden sonra inşallah Bulgaristan’da hükümet kurulur ve bir rahatlama olur. 14 Mayıs’ta Türkiye olarak biz de bir seçim yaşayacağız. İnşallah, bu seçimler de başarıyla sonuçlanacak. Böylece bölgenin huzuru, güveni, ekonominin gelişimi adına ciddi adımlar atılacaktır. Bu seçimler, dünya barışına da önemli katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.
  Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök de Filibe’de Osmangazi Belediyesi’nin iftar sofrasında bir arada bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, “Ramazan ayında, mübarek bir gecede Osmangazi Belediyemizin programında bir araya geldik. Bu program, güzel bir gelenek haline geldi. Ramazan ayını Bulgaristan’ın farklı şehirlerinde hep birlikte idrak ediyoruz. Ecdat yadigarı camilerimizin önünde hep birlikte orucumuzu açıyoruz. Çok güzel duygular yaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl Şumnu’da birlikteydik. Bu yıl da Muradiye Camii’nin önünde kurulan, Osmangazi Belediyesi’nin iftar sofrasında buluştuk. Başkanımız Mustafa Dündar’a çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
  ‘OSMANGAZİ BELEDİYESİ, SOYDAŞLARI YALNIZ BIRAKMIYOR’
  Türkiye’deki büyük depremin acısını yaşadıklarını dile getiren Büyükelçi Sekizkök, “Deprem olduktan sonra Mustafa Dündar başkanımızı aradım ve şunları söyledim: Siz yıllardır Osmangazi Belediyesi olarak Bulgaristan’daki kardeşlerinizi yalnız bırakmadınız, desteklerinizi esirgemediniz. Onlar sizin sayenizde Türkiye’nin, başlarının üzerinde uçan bir kartal gibi gölgesine sığındılar. Türkiye’nin manevi desteğini sizler sayesinde hissettiler. Şimdi sıra Bulgaristan’daki kardeşlerimizde. Türkiye’nin zor günlerinde şimdi onlar bizim yanımızda oldular. Onlarla gurur duyuyorum. İnşallah, başımıza bir daha böyle musibetler gelmez. Türkiye ve Bulgaristan arasındaki güzel dostluk ilişkisine de zeval gelmesin” dedi.
  Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı da anlamlı bir günde kendilerini yalnız bırakmadığı için Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a teşekkürlerini sunarak, “Osmangazi Belediyesi’nin Bulgaristan’da her yıl geleneksel olarak düzenlediği iftar programları birlik ve beraberliğimizi pekiştiriyor. Türkiye, büyük bir felaket yaşadı, hepimiz çok üzüldük. Bu sıkıntı günlere rağmen başkanımız fırsat bularak bizleri yalnız bırakmadı. Ramazan ayını hep birlikte geçiyoruz. Depremin ilk anından itibaren yardım kampanyası düzenleyerek Türkiye’ye gönderdik. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Biz eminiz ki, büyük Türkiye’miz güçlüdür. Bu felaketin içinden de çıkıp, yaralarını saracaktır. Türkiye’deki kardeşlerimiz için dualarımız ve yardımlarımız devam edecektir. Başkanımız Mustafa Dündar’a 2 Nisan seçimlerinde verdiği destekten dolayı da ayrıca teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
  Bursa’dan giden imam hatip ve hafızlar, iftar sonrasında Muradiye Camii’nde Kuran-ı Kerim ve ilahiler okudu. (DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow