Bursa Textile Show 7’inci kez kapılarını açtı

Bursa Textile Show 7’inci kez kapılarını açtı
Bursa Textile Show 7’inci kez kapılarını açtı

Cansel ORUÇ/BURSA, (DHA)-BURSA Textile Show 7’inci kez kapılarını açtı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde düzenlenen fuara, 60’a yakın ülkeden yaklaşık 400 sektör profesyoneli katıldı. 3 gün boyunca açık kalacak fuarın, tekstil sektörünün 2022 yılı ihracat hedeflerine önemli bir katkı sağlaması bekleniyor. 
Giysilik kumaş alanında bölgenin en büyük fuarı olan Bursa Textile Show Fuarı’nda, 128 firma 2023 yılı İlkbahar/Yaz giysilik kumaş koleksiyonlarını ziyaretçilerin beğenisine sundu. BTSO öncülüğünde Ticaret Bakanlığı, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ve KOSGEB’in işbirliğiyle, Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) düzenlenen fuar 17 Mart Perşembe gününe kadar açık kalacak. 
Fuarda, alanında uzman isimler trend sunumları gerçekleştirirken, yurt dışı ve yurt içinden katılımcı firmalar kentteki sektör temsilcileri ile aynı masada buluştu. Ayrıca fuar alanından ayrı bir alanda organize edilen B2B organizasyonu sayesinde Bursalı firmalar Ticaret Bakanlığı destekleriyle Bursa’ya getirilen yabancı alım heyetleriyle birebir iş görüşmesi yapma fırsatı yakalıyor.
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay fuarın açılışında yaptığı konuşmada, fuarın hem Bursa hem de Türkiye ihracatına katkı sağlayacağını ifade etti. BTSO olarak üyelerin dış ticaretini artırmaya yönelik önemli projeleri hayata geçirdiklerini belirten Burkay, "Şehirleri ve ülkeleri öne çıkaran bazı stratejik sektörler var. Tekstil ve konfeksiyon sektörü de bunlardan bir tanesi. Türkiye 2021 yılında 225 milyar dolar ihracat yaptıysa, bunun 30,7 milyar doları tekstil ve konfeksiyon sektörüne ait. Bugün Bursa'da tekstil ve konfeksiyon sektörü 3 milyar dolarlık ihracatıyla otomotivden sonraki en güçlü sektörlerden birisi konumunda" dedi.
‘TRENDLERİ BELİRLEYEN MERKEZ BURSA’
Tekstilde 2022-2023 trendlerini belirleyen merkezin Bursa olduğunu söyleyen Burkay, şunları kaydetti:
“Bursa'daki tasarımcılar ve trend ofisleri, modaya yön veren bütün trendleri burada kendi şirketlerinde ve ofislerinden dünyaya yayıyorlar. Fuarda bunları görmek bizi çok mutlu ediyor. Avrupa ve Kuzey Amerika'dan katılımcılarımız arttı. Bu da sevindirici bir unsur. Türkiye'nin bölgesinde üretim anlamında en güçlü ülke olması bir anlamda alternatifsiz olmasını da beraberinde getirdi. Bu başta tekstil konfeksiyon olmak üzere endüstrinin her alanında bütün dünyadaki oyuncular, Türkiye'deki yapılan organizasyonlara bir fiil yoğun bir şekilde katılım gösteriyorlar. Bu fuar, bize Bursa ve Türkiye ihracatının 2022 yılında yeni rekorlar yaşatacağı umudunu gösterdi.”
‘TÜRKİYE’YE ÖRNEK FUAR’
Valii Yakup Canbolat, fuara gelen 60'a yakın ülkeden iş insanının Türk tekstil firmalarıyla önemli işbirliklerine imza atacağını ifade ederek, “Bursa Textile Show, sektörde amacına ulaşan bir organizasyon oldu. Fuar, kendini geliştirdi ve artık diğer illere de örnek olabilecek bir konuma geldi” diye konuşurken, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Fuarın geldiği nokta gerçekten imrendirici. Pandemi ve geçilen ekonomik sürece rağmen bütün firmalarımız iddialı ve güzel hazırlanmışlar. Bu işin çok daha iyi noktalara geleceğinin bir işareti” ifadelerini kullandı. 
‘FUAR HER GEÇEN DÖNEM GÜÇLENİYOR’
UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin de fuarın her geçen yıl üstüne yeni başarılar eklediğini ifade ederek, “Artık Bursa tekstilimiz trendleri takip eden, trendleri oluşturan bir sektör oldu. Fuarımız her geçen sene üstüne daha büyük başarılar ekliyor. Bursa özelinde yapılmasına rağmen hem Türkiye’nin her yerinden hem de dünyanın birçok bölgesinden ziyaretçileri ağırlıyoruz” dedi.  BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur, fuarın Bursa’ya ve kente büyük değer kattığının altını çizerken, BTSO Başkan Yardımcısı İsmail Kuş, Bursa Textile Show Fuarı’nın kısa sürede marka bir kimlik kazandığını belirtti. (DHA)

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS