Bursa'da Nevruz kutlamaları

Bursa'da Nevruz kutlamaları
Bursa'da Nevruz kutlamaları

Gökhan ÖZHAN/BURSA, (DHA)-BURSA’nın 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesinin ardından resmi etkinlikler, 21 Mart’ta Nevruz Bayramı kutlamaları ile başlıyor. Kutlamalar kapsamında, kent merkezinin yanı sıra ilçelere göre de ayrı ayrı programlar planlandı. 
Bu yıl 4’üncü Dünya Göçebe Oyunları, 2’nci Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, 5’inci Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği ve daha pek çok etkinliğe ev sahipliği yapacak olan Büyükşehir Belediyesi, etkinliklerin resmi başlangıcını 21 Mart Nevruz Bayramı kutlamalarıyla yapacak. Sabah Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayacak olan etkinlikler kapsamında, Vali Yakup Canbolat makamında ziyaret edilecek ve sunum yapılacak. Heykel valilik önünden mehter marşları eşliğinde başlayacak kortej yürüyüşü; Atatürk Caddesi, Tayyare Kültür Merkezi, Uzun Çarşı, Kapalı Çarşı ve Cumhuriyet Caddesi’nin ardından 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda sona erecek. 
Meydandaki etkinlikler, mehter konseri, demir dövme, ateşten atlama, halk dansları gösterileri ve halk müziği konseri ile devam edecek. Programın kapanışı ise aynı gün saat 19.30’da Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM), İslam Manafov ve Turan Manafzade’nin piyona resitali ile sona erecek.
İLÇELERE ÖZEL PROGRAMLAR
Büyükşehir Belediyesi, hem Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri hem de Nevruz kutlamaları için ilçelere özel programlar da düzenledi. Karacabey’de 23 Mart Çarşamba günü saat 13.00’da, ilçe stadyumu ile Cumhuriyet Alanı arasında kortej yürüyüşü yapılacak. Aynı gün Mustafakemalpaşa’da saat 15.00’daki kortej yürüyüşü ise Etibank Parkı’ndan başlayıp Adnan Menderes Meydanı’nda sona erecek. İznik’te 24 Mart Perşembe günü saat 14.00’da Lefke Kapı’dan başlayacak kortej yürüyüşü, Milli İrade Meydanı’nda sonlanacak. Aynı gün Yenişehir’de saat 17.00’da İznik Caddesi Bulvarı’ndan başlayacak yürüyüş, Heykel’de tamamlanacak. Keles’te 25 Mart Cuma günü saat 11.00’da 1’inci Murat Okulu bahçesinden başlayacak yürüyüş, Hükümet Konağı önünde tamamlanacak. Aynı gün Orhaneli’de saat 14.00’da Zafer Caddesi’nde başlayacak yürüyüş, 9 Eylül Meydanı’nda sona erecek. Orhangazi’deki etkinlikler, 26 Mart Cumartesi günü saat 16.00’da Siteler Bölgesi Armagaz’dan kortejle başlayacak ve Cumhuriyet Alanı’nda yürüyüş sona erecek. Aynı gün Gemlik’te saat 18.00’da Atatürk Spor Salonu’ndan başlayacak yürüyüş, İskele Meydanı’nda tamamlanacak. 
27 Mart Pazar günü ise Kestel, İnegöl ve Osmangazi’de etkinlikler yapılacak. Kestel’de saat 13.30’da belediye binası önünden başlayacak yürüyüş, Atatürk Anıtı önünde son bulacak. İnegöl’de saat 17.00’da AVM’den başlayacak olan yürüyüş, Heykel önünde bitecek. Osmangazi’de gün boyu devam edecek etkinliklerin adresi ise Panorama 1326 Fetih Müzesi olacak. (DHA)

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS