Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah: Bursalı yatırımcılarımızı bölgemize bekliyoruz

Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah: Bursalı yatırımcılarımızı bölgemize bekliyoruz
Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah: Bursalı yatırımcılarımızı bölgemize bekliyoruz

Cansel ORUÇ/BURSA,(DHA)-BURSA Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, yönetim kurulu ve meclis divan üyeleriyle birlikte, Moldova’ya bağlı Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah ve beraberindeki heyeti ağırladı. Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah, “Türkiye ve Moldova arasında yeni işbirliklerini kurmak adına Bursalı yatırımcılarımızı bölgemize bekliyoruz” dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, yönetim kurulu ve meclis divan üyeleriyle birlikte, Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah, Moldova Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor ve beraberindeki heyeti Oda Hizmet Binası’nda konuk etti. Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya ve Bursalı firmaların da katıldığı ziyarette konuşan BTSO Başkanı Burkay, Cumhurbaşkanlığı düzeyinde yürütülen çalışmaların ışığında, iki ülke arasında tesis edilen yüksek düzeyli stratejik işbirliği mekanizmasının stratejik ortaklık seviyesine ulaştığını söyledi.

TÜRK YATIRIMLARI 300 MİLYON DOLARA ULAŞTI

Başkan Burkay, Moldova ile derin tarihi ve kültürel yakınlıkla birlikte Gagavuz Türkleri ile olan güçlü kardeşlik bağlarının her iki ülke firmalarına da büyük fırsatlar sunduğunu dile getirdi. Bu yakınlığın etkisiyle Moldova’daki Türk yatırımlarının değerinin 300 milyon dolara ulaştığını, Türk müteahhit şirketlerinin ülkede değeri 500 milyon dolar seviyesinde olan yaklaşık 40 proje üstlendiğini ifade eden Başkan Burkay, “Ülkemiz ile Moldova arasında 1 Kasım 2016 tarihinde yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması’yla birlikte daha da ivme kazanan ticaret hacmimiz, 2019 sonu itibariyle 500 milyon dolar seviyesine kadar yükselmiştir. Ülkemizin dünyaya açılan kapısı Bursa’da iş dünyası temsilcileri olarak bu hedefe katkı koymak istiyoruz” dedi.

“BURSALI YATIRIMCILARI BEKLİYORUZ”

Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah, bölge olarak yatırım imkanlarını firmalara anlatmak için Bursa’ya geldiklerini söyledi. “Birbirimize her zaman destek olmalıyız.” diyen Vlah, “Bursa’ya ilk defa geldim. Kentin ticaret ve sanayi alanındaki potansiyelini yakından görme fırsatı buldum. Bursa, bu açıdan çok dinamik bir şehir. Türkiye ile ülkemiz arasındaki kültürel birlikteliğimizi ticarete de taşıma gayretindeyiz. Bursalı firmalarımızı bölgemizde görmek istiyoruz. Bölgemizde Türk yatırımcılar var. Önümüzdeki süreçte ekonomik alanda yeni işbirlikleri için desteğe hazırız.” ifadelerini kullandı.

SERBEST TİCARET ANLAŞMASI BİR FIRSAT

Moldova Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor, 3 milyonu aşkın nüfusuyla Moldova’nın Avrupa’nın merkezinde yer aldığını belirterek, “Bizim köklerimiz bir. Adetlerimiz ve kültürlerimiz bir. Hiçbir farkımız yok. İki ülke arasında kazan-kazan modelini uygulayabiliriz. Moldova’ya bugün pasaportsuz ve vizesiz, sadece kimlikle gelebilirsiniz. Moldova ve Türkiye arasında Serbest Ticaret Anlaşması mevcut. Fabrikanızı Moldova’da kurmanız halinde Rusya, Kazakistan, Beyaz Rusya ve Ukrayna ile vergisiz ticaret imkanına da sahip olursunuz” dedi.

“GAGAUZLAR BİZİM SOYDAŞLARIMIZDIR”

Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya, Gagauz Özerk Yeri’nin Bursalı iş insanları için cazip bir yatırım merkezi olduğunu söyledi. Yeşim Tekstil olarak yurt dışı yatırımı için bölgeyi tercih etmelerinde en önemli etkenin nitelikli insan kaynağı olduğunu belirten Şankaya, “Birçok alternatifi değerlendirdik ve yatırım için Gagauz Özerk Yeri’ni tercih ettik. Her şeyden önce Gagauz’lar bizim soydaşlarımız. Çok çalışkan bir yapıları var. Bölgedeki fabrikamızda çalışanlarımızın çoğunluğunu da kadınlar oluşturuyor. Burada yatırım yapmaktan çok memnunuz. Bursa iş dünyasını da bölgedeki yatırım fırsatlarını değerlendirmeye davet ediyorum” diye konuştu.   ​

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS