hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Irgandı Parkı, törenle hizmete açıldı

  Irgandı Parkı, törenle hizmete açıldı
  expand

  Irgandı Parkı, törenle hizmete açıldı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mine AK/BURSA, (DHA)-BURSA Büyükşehir Belediyesi, peyzaj düzenlemelerini tamamladığı Irgandı Parkı’nı törenle hizmete açtı. Irgandı Köprüsü ve hat boyunca yenilenen aydınlatma sistemleri ile bölge geceleri de güvenli hale getirildi.
  Bursa’yı kuzey güney ekseninde kesen Gökdere, Hacivat, Balıklıdere ve Deliçay’ı, ıslah projeleriyle kente değer katan rekreasyon alanlarına dönüştüren Büyükşehir Belediyesi, Gökdere’nin Setbaşı Kütüphanesi ile Gökdere Meydanı arasındaki bölümünü de peyzaj çalışmaları ile ayrıcalıklı bir alana dönüştürdü. Tarım Peyzaj A.Ş. tarafından yapılan çalışmalarla derenin her iki yakası rekreasyon alanı oldu. Yaklaşık 12 bin metrekarelik alanda yapılan çalışmada, 7 bin 500 metrekarelik alan rulo çimle kaplandı, 243 metrelik travers yol yapıldı. 379 metrekarelik amfi alanı oluşturulurken, 20 türden 70 bin çalı ile 25 adet ağaç dikildi. 200 metrekarelik alanda yapay kaya ve 735 metrekarelik alanda dikey bahçe uygulaması gerçekleştirildi. Gerek Irgandı Köprüsü gerekse de hat boyunca yenilenen aydınlatma sistemleri ile bölge geceleri de hem estetik hem de güvenli hale getirildi. Çalışma kapsamında kurulan kamera sistemlerinin kontrolleri Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından yapılırken, güvenlik ve zabıta ekiplerinin 7 gün 24 saat kesintisiz denetimleri ile bölge tamamen güvenli hale getirildi.
  ‘3 MİLYON METREKARE YEŞİL ALAN HEDEFİMİZE VARMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ’
  Irgandı Parkı’nın açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yeşilin her şehre yakıştığını ancak Bursa ile özdeşleştiğini ve çok yakıştığını söyledi. Yeşil deyince ilk akla gelen şehir olan Bursa’nın, özellikle 1970-80’li yıllardan sonra hızlı büyüyen sanayisi neticesinde yoğun göçler aldığını belirten Başkan Aktaş, her bir köşede başlattıkları hamlelerle şehre yeşil hüviyetini tekrar kazandırmak için yoğun gayret harcadıklarını ifade etti. Bu çalışmalardan bir tanesinin de Irgandı Köprüsü ve Gökdere peyzaj düzenlemesi olduğunu hatırlatan Başkan Aktaş, “Köprülü çarşı diye anılan Irgandı Köprüsü’nün benzerinden dünyada sadece 4 tane var. Irgandı Köprüsü’nü çarşı olmasının yanında, bir sanat merkezi olarak da düşünmeliyiz. Üzerinde önemli sanat çalışmalarına imza atılıyor. Ulucami, Yeşil Türbe, Üftade gibi Irgandı Köprüsü de bir çekim merkezidir. Bu alanı gezmek için Türkiye’nin farklı şehirlerinden ve yurtdışından misafirlerimiz geliyor. Irgandı Köprüsü’ndeki çalışmalarımızın yanında, Gökdere’de peyzaj düzenlemesi yapılmasının da bölgeye değer katacağını düşündük ve Tarım Peyzaj A.Ş. marifetiyle bu çalışmaları gerçekleştirdik. Bizim 6 konu başlığımız vardı. Bir tanesi de yeşil alanlardı. Bursa genelinde dönem sonuna kadar 3 milyon metrekare yeşil alan hedefimize varmak için çalışıyoruz” dedi.
  ‘BÖLGEYİ TAMAMEN GÜVENLİ HALE GETİRDİK’
  Kütüphaneler ve gençlik merkezleri arasında en gözde konumda olan Setbaşı Kütüphanesi’nin ve Yeşil Türbe’nin de bölgenin bir parçası olduğunu hatırlatan Başkan Aktaş, alanda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yaklaşık 12 bin metrekarelik alanda yapılan çalışmalarda çim döşeme, dikey bahçe, yol yapımı, amfi alanı oluşturma, çalı ve ağaç dikimi gibi işlemler yapıldığını dile getiren Başkan Aktaş, “Kurduğumuz kamera sistemleri ile güvenlik ve zabıta ekiplerimizin 7 gün 24 saat kesintisiz denetimleriyle bölgeyi tamamen güvenli hale getirdik. Alanı tamamen doğal ortam içerisinde bırakmak için ahşap ve çimle süsledik. Bu alana sahip çıkmak hepimizin görevi. Evimizdeki eşyaya nasıl sahip çıkıyorsak, buralara da öyle sahip çıkmalıyız. Atılacak her bir çöp, Allah göstermesin alanın eski haline dönüşmesine sebep olacaktır. Bizler Yıldırım ilçesinin makus talihini değiştirmek için önemli çalışmalar yapıyoruz. Kentsel dönüşümler hızla sürüyor. Bunun yanında tarihimize de sahip çıkıyoruz. Bizler güzel bir şehirde yaşıyoruz. Bu şehre hizmet etme imkanı bulduğum için şükrediyorum. Bursa’da yaşayan her birey kendini şanslı hissediyordur. Bursa’nın daha güzelleşmesini, gelişmesini ve eski hüviyetine bürünmesini arzu ediyor. Yapacağımız bu tür çalışmalarla bunlar gerçekleşecektir. Bölgeye değer katan çalışma Bursa’ya, ilçemize ve mahallelerimize hayırlı olsun” diye konuştu.
  Konuşmaların ardından Başkan Aktaş ve protokol üyeleri parkı gezerken, Büyükşehir Belediye Orkestrası tarafından düzenlenen ‘Ses sizin, sahne sizin’ programı, törene katılanlara keyifli anlar yaşattı. (DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow