{$ day.Temps.HighTemp $} °

Kemal Demirel'den Nilüfer çayı tepkisi

Kemal Demirel'den Nilüfer çayı tepkisi
Kemal Demirel'den Nilüfer çayı tepkisi

İsmail Hakkı SEYMEN/BURSA,(DHA) - CHP Bursa eski Milletvekili  Kemal Demirel, Nilüfer Çayı'da yaşanan kirliliği, açtığı "İMDAT" yazılı pankart ile protesto etti.

Yaşanan kirliliği sürekli gündeme getirdiğini belirten Demirel, "Nilüfer'in feryadını dile getirmeye çalıştık. Nilüfer Çayı'nın kirliliğini önlemek için, şimdiye kadar yapıldığı iddia edilen çalışmalara, gerçek örtüşmüyor" dedi.

Geçmişte hem ilçe başkanı ve hem de CHP Bursa Milletvekili olarak Nilüfer Çayı'nın kirliliğine, 1989 yılından itibaren dikkat çektiğini kaydeden Kemal Demirel, Nilüfer Çayı'nın temizliği konusunda,  o günden bu yana yapılan önerilerin dikkate alınmadığını ifade etti. Demirel, sorunun acil çözümü için ilgili bakanlıkların zaman kaybetmemesini istedi.

CHP Bursa Milletvekili olarak görev yaptığı dönemlerde, Nilüfer Çayı'nda yaşanan çevre katliamıyla ilgili olarak TBMM'Ne bir çok soru önergesi verdiğini hatırlatan Kemal Demirel, soru önergesine verilen cevaplardan sonra, kirliliğin önüne geçmek için yapılması gereken çalışmaların ihmal edildiğini öne sürdü. Demirel, "Arıtma tesislerinin tam kapasite ile çalışıp çalışmadığı ve gerekli denetimlerin 7/24 saat sağlıklı yapılıp yapılmadığı ile ilgili sıkıntıların olduğu da maalesef bir gerçek. Artma Tesisleri tam kapasite çalışıyorsa Nilüfer Çayı neden kirli akıyor? Nilüfer,  tüm bu zaman içinde zift gibi akmaya devam etti. Marmara Denizi müsilaja teslim oldu. Neredeyse Marmara Denizi'ndeki canlı yaşamını ve turizmi tamamen kaybetme noktasına geldik. Bugün 'İmdat' yazılı afişle yine Nilüfer Çayı'nda incelemelerde bulunduk. Nilüfer'in feryadını dile getirmeye çalıştık. Nilüfer Çayı'nın kirliliğini önlemek için şimdiye kadar yapıldığı iddia edilen çalışmalara ilişkin açıklamalarla gerçek hayat örtüşmüyor. Neler yaptınız da bir türlü hayata geçmedi, kirlilik devam ediyor. Şu anki tablo 2010'da bana verilen cevapla örtüşmüyor. Bana verilen cevaptaki öneriler yerine getirilmiş olsa Nilüfer tertemiz akardı. Nilüfer Çayı umut saçan değil ölüm saçan bir dere oldu. Nilüfer'in bu haliyle aynı zamanda bu Marmara Denizi için de çok ciddi bir kirlilik kaynağı. Marmara'daki müsilaj sorununun baş sebeplerinden birisi de Nilüfer Çayı'nın kirliliğidir. Her seçim döneminde gündeme gelen ama bir türlü çözülmeyen bir sorun oldu. Şunu kesin olarak söyleyebiliriz: Nilüfer Çayını kirleten sebepler ortadan kalkmadıkça Marmara Denizi'ni kurtaramayız" ifadelerini kullandı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS