Osmangazi Belediyesi sağlam konutlara önem gösteriyor

Osmangazi Belediyesi sağlam konutlara önem gösteriyor
Osmangazi Belediyesi sağlam konutlara önem gösteriyor

Halil ÖZÇOBAN/BURSA,(DHA) - TÜRKİYE’nin çeşitli bölgelerinde ve özellikle Marmara’da son günlerde meydana gelen depremler, sağlam ve depreme dayanıklı konutların önemini bir kez daha gündeme taşıdı. Bursa'da Osmangazi Belediyesi ise, ‘Soğanlı Kentsel Dönüşümü’ projesini bu noktada örnek proje olarak gösteriyor.


Osmangazi Belediyesi’nin kentsel dönüşüm çalışmalarından biri olan ve depreme dayanıklı konutlarıyla, sosyal yaşam alanları ve düzenli yerleşimiyle dikkat çeken ‘Soğanlı Kentsel Dönüşümü’ projesinde riskli alanda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ideal gösterdiği zemin artı 5 kat olarak inşa edilen ve 1769 konut ile 202 dükkandan oluşan ‘Soğanlı Kentsel Dönüşümü’nün rezerv alanında yaşam başlarken, buradaki konutlara riskli alandaki binalarda oturan yüzlerce vatandaşın taşınması sağlandı. Riskli alanda boşaltılan binalar ise can güvenliğini tehdit etmemesi adına hızla yıkılıyor.  


BAŞKAN DÜNDAR: "HEDEFİMİZ OLASI BİR DEPREMDE RİSKİ AZALTACAK KONUTLAR OLUŞTURMAK"


“Depremin büyüklüğünden çok, yaşadığımız konutlardan korkmalıyız” diyen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Ülkemizin deprem konusunda yaşadığı acı tecrübeleri ve deprem kuşağında yer aldığımız gerçeğini hiçbir zaman unutmuyoruz. Son günlerde de şehrimizde ve çevre illerde depremler meydana geldi. Osmangazi Belediyesi olarak yapmış olduğumuz kentsel dönüşüm çalışmalarının önemi bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Bizler, kentsel dönüşümü deprem kuşağında olduğumuz için önemsiyor ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu nedenle kentsel dönüşüm konusu şehircilik yatırımlarımızın en önemli maddesi. Dönüşümde ilk hedefimiz olası bir depremde riski azaltacak konutlar oluşturmak” dedi.


 “NE KADAR GÜVENLİ KONUT O KADAR SAĞLIKLI YAŞAM”


Göreve geldikleri 2009 yılından bugüne kadar şehrin birçok noktasında imar planlarını uyguladıklarını ve şehri yenilediklerini ifade eden Başkan Dündar, “Göreve gelmemizin ardından Hamitler, Güneştepe ve Yunuseli, Demirtaş, Panayır başta olmak üzere Osmangazi’nin birçok noktasında 32 bin bina yapıldı. Ne kadar güvenli konut, o kadar sağlıklı yaşam. Bizler de bu anlayışla şehrimizi yenileyerek bu güvenli şehri oluşturmaya çalışıyoruz. Bundan sonraki hedefimiz, depreme dayanıklı konutlar inşa etmek. Allah bizleri depremlerden korusun” ifadelerini kullandı. Dündar, bugüne kadar 76 parsel ile anlaşma sağlandığını, 65 binanın yıkılarak bölgedeki temizleme ve yıkım çalışmalarının da devam ettiğini vurguladı.



Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS