TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, milletvekili Esgin ile bir araya geldi

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, milletvekili Esgin ile bir araya geldi
TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, milletvekili Esgin ile bir araya geldi

Muammer İRTEM/BURSA,(DHA)-TÜRKİYE Seyahat Acentaları Birliği(TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, bir takım temaslarda bulunmak ve Bursa turizmini yerinde incelemek üzere kente gelerek AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin ile görüştü.


Türkiye Seyahat Acentaları Birliği(TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, sabah saatlerinde Bursa’ya gelerek, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin ile Tarihi Hünkar Köşk’ünde bir araya geldi. Bursa’nın kış, inanç, tarih, sağlık, termal, tarım gibi turizm sektörlerinde öncü hale gelmesi için istişarelerde bulunan Bağlıkaya ve Esgin, daha sonra Uludağ’a giderek yapılan yatırımları yerinde inceledi.


“BURSA TURİZM ANLAMINDA ÖNEMLİ BİR MERKEZ


2019 yılının turizm açısında ülkemiz adına oldukça verimli geçtiğini belirten TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, ‘’Geçtiğimiz yıl Türkiye turizmi oldukça verimli geçti. 2019 yılında hedeflediğimiz rakamlara ulaştık. Kişi başı gelirle ilgili sıkıntılar vardı onlarda yavaş yavaş aşılmaya başlandı. Kişi başı gelirde otel dolulukları arttıkça, bölgeye turist geldikçe kişi başı harcamalar da yavaş yavaş yükseliyor. Ülkemizin değişik dönemlerde yaşadığı bazı sıkıntılardan dolayı turizm çok dalgalanmalı süreçlerden geçti. Ama çok çabuk toparlanıyor. Sektör son derece dinamik bir sektör, işine sahip işinin başında bir sektör. 2016 yılındaki sıkıntıları geride bırakıp 2019 yılında tekrardan rekor kırıp Dünya sıralamasında altıncı sıraya yerleşmeyi başardı. Tanıtım anlamında biz destinasyon tanıtımına inanan bir kurumuz. Ülkenin tanıtımı, bilinirliğini sağlamak ayrı bir şey ama destinasyonların tanıtımı ülke tanıtımları kadar önemlidir. Bursa o açıdan bakıldığında  önemli merkezlerinden bir tanesi. Hem Termal, Hem Orta Doğu ve hem  kış turizmi ve kış sporlarıyla oldukça önemli bir merkez. İstanbul’a yakın olması dolayısıyla 18 Milyon nüfusa hitap eden bir bölge. Dolayısıyla bizde seyahat acentaları birliği olarak elimizden geldiği kadar tanınırlık bilinirlik anlamında katkıda bulunmaya çalışıyoruz’’ dedi.


“HAVA ULAŞIMI DA KARAYOLU KADAR SON DERECE ÖNEMLİ”


Bölgenin ve şehrin gelişiminin ulaşıma bağlı olduğunu söyleyen Bağlıkaya ‘’Son yıllarda biliyorsunuz, karayolları açısından bakıldığı zaman Bursa rahat ulaşılabilir bir şehir haline geldi. Karayolları sayesinde yeni köprüler ve viyadükler meydana çıkarıldı. Hava ulaşımı da karayolu kadar son derece önemli.  Özellikle yurt içi ulaşım için hazırlanan bu havalimanları aslın da yurt dışından buraya ulaşım sağlamak. Bu konuda bölge vekillerimiz son derece aktif bir şekilde çalışıyor. Bursa’ya son çalışmalar sonucunda altı sefer sağlanıyor. İnşallah kısa sürede yurt dışı seferleri de burada bağlantılı olur. Bursa’nın ulaşımı artıkça kaderi değişecektir diye düşünüyorum’’ dedi.


“YENİŞEHİR HAVALİMANI TÜRKİYE’DE ÜÇÜNCÜ HAT NOKTASINA GELECEK”


Bursa turizminde Yenişehir Havalimanı’nın önemli bir noktada olduğunu dile getiren AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, ‘’Bursa hava yolu ulaşımı için önemli bir ilimiz. Yenişehir Havalimanı ise burada çok önemli bir misyonu ifade ediyor. Elbette Sabiha Gökçen Havalimanın yakınlığı, ellinin üzerinde yurt dışı uçuşuyla Bursa içinde çok önemli bir çıkış noktası. Ancak Bursa Havalimanı son yıllarda gerçekleştirdiği aktivitesiyle altı şehre uçuşların gerçekleştiği Türkiye’de üçüncü hat noktasına geldi. Elbette bunların sayısını arttırmayı istiyoruz. Daha fazla yurt içi destinasyona gitmek istiyoruz, fakat bu havalimanından da Bursa’nın bağlı olduğu balkanlar özellikle sonrasında, Moskova, Paris’e, Üsküp’e ve Filibe’ye uçuşlarla ilgili bir gündemimiz var. Geçtiğimiz hafta Bulgaristan’da gerçekleştirdiğim temaslarda inşallah bunu da TÜRSAB’ın desteğiyle bu süreci başlattık. Bursa ile Balkanların bu tarihini bağını hem ticari yönden hem de turizm yönünden daha etkili bir noktaya getirmek için bu süreci de yakından takip edeceğiz’’ şeklinde konuştu.


“DÜNYADA TURİZM ÇEŞİTLİLİĞİNDE BURSA’DAN BAŞKA BİR ŞEHİR DAHA YOK”


Bursa’nın turizm çeşitliliği anlamında önemli bir şehir olduğunu söyleyen Esgin, ‘’ Bursa, tarih, kültür, sanayi, ekonomi, tarım ve turizm şehri. Ama tabi burada turizmin çok önemli bir yeri var. Alternatif turizmlerin hepsini yapabileceğiniz dünyada Bursa’dan başka bir şehir yok. Bursa’da kış turizmini yapabiliyorsunuz, Bursa’da inanç, tarih ve kültür turizmini yapabiliyorsunuz. Bursa’da doğa turizmini yapabiliyorsunuz. Bursa’da termal turizm başta olmak üzere sağlık turizmini yerine getirebileceğiniz çok büyük bir potansiyeli içinde barındıran bir şehirden bahsediyoruz. Türkiye’nin turizmde yol aldığı çok önemli mesafeler var. Milli gelirimizde turizmin payı oldukça artıyor. Bununla birlikte yatırımlar artıyor, Türkiye, Dünya’nın çok önemli bir turizm destinasyonu. TÜRSAB’da hem turizmcilerin ve seyahat acentalarının ortak bir çatı kuruluşu. Gerçekten sayın başkanında Bursa’ya olan ilgisi bizi memnun ediyor. Tabi bu dönemde Bursa’nın bu konuda çok önemli bir çıkışı olacak. Bu çerçevede Uludağ çok önemli bir yere sahip. Uludağ’da devam eden yatırımlarımızı tamamlayarak Dünya’nın çok önemli bir kış turizm merkezi olarak konumlandırmak istiyoruz. Bunun yanı sıra, Longoz Ormanlarını içerisinde 300 çeşit kuş türünün olduğu Longoz Ormanlarını Türkiye’nin turizmine katmak için çalışmalarımız var. Aynı şekilde Mustafakemalpaşa, Uluabat Gölü, İznik Gölü çok önemli tabi bunlarla ilgilide çalışmalarımız devam ediyor ‘’ diye konuştu.


“TURİZM AKTİVİTESİNİ DAHA KATMA DEĞERLİ BİR HALE GETİRECEĞİZ”


Kentin turizm bölgelerinden bahseden Esgin, ‘’ Bursa kent merkezimizde, sıcak su bölgesinde işte son aşamaya gelen Bursa Büyükşehir Belediyemizin çalışmaları söz konusu. İnegöl ilçemizde yine Oylat bölgesi önemli bir termal turizm merkezi. Bursa gerçekten önümüzdeki süreçte başkanımızın da ifade ettiği gibi, İstanbul ile entegrasyona girmesi sonucunda yerli ve yabancı turist ayrımı yapmaksızın Bursa’ya ve Türkiye’nin değişik bölgelerine turizm aktivitesini daha katma değerli hale getirmeye çalışıyoruz. Geçtiğimiz aylarda Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’un Bursa ziyaretinde önemli bir adım atıldı. Bu adımlardan birisi de, Baş Çarşı Meydan Projesi. Proje kapsamında UNESCO Tarihi Miras listesine giren Hanlar Bölgesi’nin önünü kapatan 60’lı yıllarda yapılan kötü bina stoklarının ortadan kaldırılarak, altı otopark olan bir meydanın yapılması gerçekten çok önemli bir adım olacak. O yapılar ortadan kalktığında 6 Yüz yıllık Osmanlı dönemi kimliğiyle bütün Dünya yüzleşmiş olacak. Umuyorum ki bu projenin arkasından, Muradiye organik kent dokusu ile ilgili, Hisar Bölgesindeki Osmangazi Belediyemizin çok önemli çalışmaları ortaya çıkacak. Muradiye’den başlayarak, Emirsultan ve Yeşil semtini de içine alarak Osmanlı gibi çok önemli bir projeksiyonu burada birlikte yapacağız’’ ifadelerini kullandı. 


 


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS