Köy Enstitüleri’nin hikayesini anlatan ‘Yücel’in Çiçekleri’ filminin galası yapıldı

Köy Enstitüleri’nin hikayesini anlatan ‘Yücel’in Çiçekleri’ filminin galası yapıldı
Köy Enstitüleri’nin hikayesini anlatan ‘Yücel’in Çiçekleri’ filminin galası yapıldı

Muammer İRTEM/BURSA,(DHA) KÖY Enstitüleri'nin hikayesini, projenin mimarı ve dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in hayatı üzerinden anlatan 'Yücel'in Çiçekleri' isimli belgesel filmin galası Nilüfer’de yapıldı.

1940 yılında hayata geçirilen Köy Enstitüleri projesini anlatan belgesel film, Bursa’da da izleyici ile buluştu.   Yönetmen Cengiz Özkarabekir’in beyaz perdeye taşıdığı Yücel'in Çiçekleri adlı film, Köy Enstitüleri projesini, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç ile arkadaşlarının, karşılaştıkları siyasal, toplumsal ve ekonomik zorluklara karşın verdikleri mücadele üzerinden anlatıyor. Türkiye'nin eğitim devrimi olarak nitelendirilen Köy Enstitüleri'nin hikayesini ele alan filmin Bursa galası Nilüfer Belediyesi’nin ev sahipliğinde Konak Kültürevi’nde gerçekleşti.
Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği ve Nilüfer Belediyesi iş birliği ile  gerçekleştirilen galaya, Nilüfer Belediye Meclisi Üyesi Zekeriya Işık, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Genel Başkanı Prof. Dr. Kemal Kocabaş, CHP Bursa İl Başkan Yardımcısı Alper Özdemir, şair ve yazar Yılmaz Odabaşı ile filmin yönetmeni Cengiz Özkarabekir  ile Köy Enstitüsü mezunları katıldı. Gösterimin ardından gerçekleşen söyleşide Özkarabekir ve Kocabaş, Köy Enstitüleri projesi ve Hasan Ali Yücel’in hayatını anlattılar. Gecenin sonunda Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey adına Nilüfer Belediye Meclisi Üyesi Zekeriya Işık Yönetmen Özkarabekir’e çiçek vererek teşekkür etti. Yücel'in Çiçekleri filmi Nilüfer’deki okullarda da öğrencilerin izlenimine sunuldu.

Yasal Bilgilendirme

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS