Hisar bölgesinde cephe düzenleme çalışması

Hisar bölgesinde cephe düzenleme çalışması
Hisar bölgesinde cephe düzenleme çalışması

Halil ÖZÇOBAN/BURSA,(DHA)-BURSA'da Osmangazi Belediyesi, Hisar Bölgesi’nde hayata geçirdiği ‘Yaşayan Tarih Hisar İçi’ projesinin ilk ayağı olan Oruçbey Caddesi’ndeki sokak sağlıklaştırma ve cephe düzenleme çalışmalarını tamamladı.

Osmangazi Belediyesi, Bursa’nın en eski 5 mahallesinin yer aldığı Hisar’ın tarihi değerlerinin gün yüzüne çıkartılmasına yönelik başlattığı ‘Yaşayan Tarih Hisar İçi’ projesinin ilk ayağı olan Oruçbey Caddesi’nde yer alan 28 binanın cephe düzenlemesini yaptı. Cadde zeminini de granit bazalt kaplamalı parke taşı ile yenileyerek bölgedeki tarihi doku ortaya çıkartıldı. Çalışmaların ardından bölge adeta açık hava müzesine dönüştü. Osmangazi Belediyesi, tarihi ve kültürel mirasın yaşatılmasına yönelik yürüttüğü çalışmalar kapsamında Hisar Bölgesi’nde yer alan Alipaşa Mahallesi’ndeki 19’ncu yüzyıla ait sivil mimari örneği yapıyı da restore ederek yeniden ayağa kaldırdı. Eski ihtişamlı günlerine kavuşturulan tarihi yapı, Gazzeli Ahmet Efendi Kültür Merkezi adıyla hizmet verecek.

Oruçbey Caddesi ile Gazzeli Ahmet Efendi Kültür Merkezi, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın katıldığı tören ile hizmete açıldı. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın ev sahipliğinde düzenlenen açılış töreninde; TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, AK Parti Bursa Milletvekilleri Ahmet Kılıç ve Emine Yavuz Gözgeç, AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da yer aldı.

“TARİHİ DOKU ADIM ADIM ORTAYA ÇIKIYOR”

Açılış töreninde konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar,

tarihi miras çalışmalarında 6 tane ödül alan öncü bir belediye olduklarına dikkat çekti. Osmangazi’deki tarihi eser restorasyon çalışmalarının temizlik faaliyetleri gibi rutin hizmetler arasında olduğunu belirten Başkan Dündar, “Şu an 11 farklı noktada şantiyemiz var. Yapmış olduğumuz bu çalışmalarla, şehrimizin tarihi dokusu ve kimliği adım adım eski hüviyetiyle yeniden ayağa kalkacak. Bu işleri keyifle yaparak, ciddi çalışmalar sürdürüyoruz” dedi.

GAZZELİ AHMED EFENDİ KÜLTÜR MERKEZİ

Tarihi mirası yeniden ayağa kaldırma çalışmaları kapsamında Alipaşa Mahallesi’nde 19. yüzyıldan kalan Gazzeli Ahmed Efendi Kültür Merkezi’ni aslına uygun şekilde yeniden inşa ettiklerini belirten Başkan Dündar, “Açılışını yaptığımız bu kültür merkezimiz de döneminin sanat anlayışını taşıyan işçiliği ve fonksiyonları ile şehrimize yeni bir zenginlik katacak. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah, bakanlarımızın desteğiyle Bursa’mız eski değerine kavuşacak. Bursa’mız için hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

“FETİH MÜZESİ’NİN GERÇEK ORTAMI”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan da Bursa'nın tarihi, kültürü ve doğasıyla çok özel bir şehir olduğunu ifade ederek, “Bursa, sanayi ve ticaret anlamında da ülkemizin en önemli şehirlerinden bir tanesi. Dünyanın en büyük imparatorluğunu kuran ecdadımızın, Osmanlı’nın ilk adımlarının atıldığı yer. Bu anlamda adeta kutsal bir mekan diyebiliriz. Bu güzel günün devletimiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

“BURSA’NIN YÜZ AKI OLACAK”

Bursa’nın kültür ve tarih şehri olduğunu vurgulayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, “Bursa’mız kültür ve tarih şehri. Bir Osmanlı şehri. Hisar’ın Osmangazi Belediyesi’nin katkılarıyla çekim bölgesine dönüşeceğine inanıyorum. İnşallah, önümüzdeki günlerde Hanlar Bölgesi ve burası bir bütünlük arz edecek. Şehrimize ve ülkemize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS