Sanat in korona out

Sanat in korona out
Küresel salgına dönüşen koronavirüs ülkemizde de kendini yoğun şekilde gösteriyor. Hepimizin endişeli olduğu bu dönemi, atlatabilmemiz için birlik ve beraberlik içinde kurallara uyarak hareket etmemiz ve uyarılara kulak vermemiz gerekiyor. Bu zor günlerde Hürriyet Bursa olarak iş ve cemiyet hayatının tanınmış isimleriyle koronavirüslü yaşam hakkında kısa sohbetler gerçekleştirdik ve bir yazı dizisi hazırladık. Birlikte başarmak dileğiyle.

MUTLU VARLIK KOCAİLİ: Nemeth Quartet Viyolonsel Üyesi ve Uludağ Üniversitesi’nde Akademisyen

Çok yoğun ve koşuşturma ile geçen yılların ardından çok daha rahat planlanabilir bir süreç oldu benim için. Ben günü planlı yaşamayı sevenlerdenim. Kendi çalışmalarım, çocukların çalışmaları ve oyun zamanları derken aslında yine yoğun geçiyor benim için. Dersler, konserler, provalar derken bu kadar uzun süre evde zaman geçirmeye alışık değiliz açıkçası. Biraz ev hayatına ve mutfağa alışmaya çalışıyorum denebilir.

ZAMAN YARATIYORUZ

Mutfak keyif işidir derim hep, zaman gerekir ve fena da değilimdir bu arada ama elime, parmaklarıma zarar vermeden bu sürecin bir an önce bitmesini ve keyif olarak kalmasını ümit ediyorum. Fakat yine de hep söylüyorum, biz aslında karantina durumuna en uyum sağlayabilecek meslek grubundanız. Çünkü çok küçük yaşlardan itibaren bir odada enstrümanınızla beraber saatler geçiyorsunuz ve bunu isteyerek yapıyorsuz. Bir odada kapanıp çalışabilmek için zaman yaratıyorsunuz.

ÇALIŞIYORUM VE ARAŞTIRIYORUM

Konservatuvar eğitimi saatlerce çalışmayı ve müthiş bir disiplini gerektiriyor. O yüzden şu anda da bir oda ve enstrüman bizim için oldukça yeterli. Fakat seyirci ile sahnede buluşmak çok başka bir mutluluk. Umarım en kısa zamanda dolu salonlarda konserlerimize devam edebiliriz. O yüzden bu aralar hep çalışmak istediğim ama zaman bulamadığım eserleri çalışıyorum ve araştırıyorum hepsinin başka bir öyküsü var. Onlar ile ilgili okuyorum, yazıyorum. Mümkün olduğunca öğrencilerimle online ders yapmaya gayret ediyorum.

KEYİFLİ PROJELER GÜNDEMDE

Yoğun dönemler hep çocuklarıma özlemle geçtiği için onlarla çok zaman geçiriyorum. Bunun dışında grupla ilgili çok keyifli projeler var gündemde. Onları planlıyoruz. Elbet geçecek bu günler ve bence bu iş bittiğinde ortaya çok iyi işler çıkacak. İyi konserler, iyi senaryolar, kitaplar vs. Ben bu süreçte sıkılmaya zaman bulanlara ve bunalanlara müzikle bir çeşit terapi yapmalarını öneriyorum. Sabah kalktıkları zaman duydukları ilk seslerin onları olumluya, güzele, iyiye motive edecek müzikler olmasını tavsiye ediyorum. Bu kişiden kişiye değişiklik gösterse de ortak nokta kaliteli ve iyi hissettiren müzikleri tercih etmeleri. Bu çok etkili, büyülü bir güç aslında. Farkına varır ve doğru kullanırsak tüm bakış açımızı olumlu anlamda çok etkileyecektir.

ELENA ÜNALDI: Nemeth Quartet Viyola Üyesi ve Uludağ Üniversitesi’nde Akademisyen

Ben tabii ki tüm olanlardan dolayı çok üzgünüm, hem sağlık yönünden hem de işsizlik gibi sıkıntılar yönünden çok zor bir dönem. Bu süreçten önce konserler, provalar, turneler ve dersler ile çok hızlı bir hayat yaşıyorduk. Şimdi ise bol zamanda yine kaliteli işler yapmaya çalışıyorum. Son zamanlarda öncelikle sanatta yeterlik programını bitirmek için tezime odaklandım.

‘MÜZİK DOLU GÜNLER DİLİYORUM’

Böyle bir zamana ihtiyacım vardı açıkçası. Bunun yanında eşim piyanist Özgür Ünaldı ile piyano-viyola duo online konser verdik. Duo çalışmalarına severek devam ediyoruz. Evimizin diğer üç üyesi olan tombul kedilerimiz ise bizim evde bu kadar çok zaman geçirmemizden dolayı çok mutlular. Tüm dünyada herkes için kedili, müzikli, sağlıklı günlerimiz olmasını diliyorum.

GÜLEN EGE SERTER: Nemeth Quartet Keman Üyesi ve Anadolu Üniversitesi’nde Akademisyen

Çok yoğun bir tempodan ani bir şekilde tamamen durağan bir hayata geçmek başlangıçta güzel geldi. Daha yavaş hareket etmeye başladım, gerçi kızlar zaten hep benim yavaşlığımdan şikayet ederler ki düşünün daha da yavaşım artık... Sürecin başında önce mutfak sanatlarıyla ilgilendim, hiç yemek yapmayan bir kişi olarak bu alana ilgimi kısa sürede yitirdim. Eğitmen olduğum için görüntülü konuşma imkanlarını kullanarak öğrencilerimle her gün derslere devam ediyorum.

KONSER SALONLARINI ÖZLEDİM

Dolayısıyla her gün keman kutusundan mutlaka çıkıyor, hazır çıkmışken de daha önce çalmadığım ama çok sevdiğim bazı eserleri çalışmaya başladım. Ancak diğer yandan Quartet’le birlikte çalmayı, çalışmayı ve konser salonlarını çok özledim. Sosyal medyayla aram pek iyi değildir fakat bu dönemde hem zaman bolluğu hem de muhteşem etkinliklerin ulaşılabilir hale gelmesiyle çok iyi konserler, master classlar ve gösteriler izleyebiliyorum. Tüm bu imkanlar varken istekli müzik severlere bir enstrüman alıp öğrenmelerini içtenlikle tavsiye ederim.

ŞENİZ AYBULUS: Nemeth Quartet Keman Üyesi ve Anadolu Üniversitesi’nde Akademisyen

Hepimizin evde olması gereken bu günlerde “Zamanımızı nasıl verimli geçirebiliriz?” sorusunu sıkça soruyoruz kendimize. İlk günden beri özellikle öğrencilerime, çevremdekilere, aynı zamanda kendime söylediğim en önemli şey, daha önce yapmak isteyip de zaman bulamadığımız işleri bu dönemde yapmamız gerektiği. Günlük hayatın koşturmasından fırsat bulamadığımız ve yapmak istediğimiz pek çok konu vardır hepimizin aklında. Kitap okumak, farklı müzikler dinlemek, keman çalışmak zaten bu süreçte olmazsa olmazlar arasında.

KARAKALEM ÇİZMEYE BAŞLADIM

Benim hayalim uzun zamandır resim yapmaktı. Aslında şu an yaptığımız işle ilgili olarak renklerle oynamak istedim hep. Fakat evdeki imkanlarla şimdilik kara kalem çizmeye başladım. Hoşuma giden örnekler bulup onları taklit ediyorum. Hatta ilk denemem olan kedimiz Papyon’u, yakın dostumuz ressam Özgür Aktı’nın tavsiyesi üzerine çizmiştim. Güzel tavsiyelerde bulunuyor gelişebilmem için. Şimdilik çok başarılı değilim, fakat her gün küçük de olsa çizmeye çalışıyorum.

YÜRÜYÜŞ YAPIYORUM

Evden uzaklaşamasam da çok yakın mesafelerde yürüyüş yapmak, bu dönemde bana en iyi gelen şey sanırım. Çok hareketli bir yapıya sahip olmadığım için genellikle sakin müzikler diniyorum ve dolayısıyla tempolu yürümüyorum. Yine de bu bana çok iyi geliyor. Karantina günlerinden önce sürekli bir yere yetişmeye çalıştığım için, etrafıma bakmayı unuttuğumu ve bir çok güzelliği kaçırdığımı fark ettim. Bu yüzden her yürüyüşte kuşların ve gökyüzünün tadını çıkarıyorum.

ÜRETMEYE DEVAM EDEBİLİRİZ

Bunun yanı sıra, okul kapalı olsa da eğitim devam ediyor. Bu yüzden öğrencilerle düzenli olarak internet üzerinden ders yapıyoruz. Onların gelecek planlarından konuşarak birbirimizi motive ediyoruz. Bu süreçteki en zor durum, sanırım insanların amaçsız kalması. Hayatın bir şekilde devam ettiğini sık sık kendimize, çevremize hatırlatırsak, sağlıklı bir şekilde çalışmaya ve üretmeye devam edebiliriz.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS