Yenişehirli çiftçilerden kışlık sebze sezonuna umutlu başlangıç

Yenişehirli çiftçilerden kışlık sebze sezonuna umutlu başlangıç
Yenişehirli çiftçilerden kışlık sebze sezonuna umutlu başlangıç

Gürhan ADANA/YENİŞEHİR,(Bursa),(DHA)- BURSA’nın Yenişehir ilçesinde hafta sonu hasadına başlanan kışlık sebzelerin tüccara satış fiyatları çiftçileri memnun etti. 


Yenişehir Ovası’nda kışlık sebze hasadının büyük umutlarla başladığını belirten Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, tüccarların ilçeye gelerek ürünleri teslim aldığını söyledi. Hasatla birlikte satış sezonunun açılış fiyatlarının çiftçileri memnun ettiğini anlatan Aktaş, “Pırasanın kilosu 1,5 lira, lahananın kilosu 40-70 kuruş, brokolinin kilosu ise 2 liradan alıcı buluyor. Karnabaharın tanesine ise 2 ile 4 lira arasında değişen fiyatlar uygulanıyor” dedi.


FİYATLAR ÇİFTÇİYİ UMUTLANDIRDI


Gelecek yıl şubat ayına değin sürecek hasadın ilk günlerindeki satış fiyatlarının çiftçiyi umutlandırdığını ifade eden Aktaş, “Tek beklentimiz ilerleyen aylarda fiyatların düşmemesi. Soğuk kış günlerinde sofraların vazgeçilmez yiyecekleri arasında yer alan bu sebzeler bolca tüketildiği için önce talebin artmasını, buna bağlı olarak da fiyatların artmasa bile bugünkü düzeyde kalmasını bekliyoruz” diye konuştu. Yenişehir’de Ovası’nda kışlık sebzeler, alım yapan tüccar tarafından öncelikle Bursa, İstanbul veAnkara’daki hallere götürülüyor. Bazı alışveriş mağazalarının temsilcileri de ilçeye gelerek çiftçilerden alım yapıyorlar.


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS