hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  BTÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar, üniversitenin yenilik ve hedeflerini paylaştı

  BTÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar, üniversitenin yenilik ve hedeflerini paylaştı
  expand

  BTÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar, üniversitenin yenilik ve hedeflerini paylaştı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Memet Can YEŞİLBAŞ/BURSA, (DHA)-BURSA Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar, düzenlediği toplantıda, üniversitenin yenilikleri, başarıları ve hedeflerini paylaştı.

  Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar, Yıldırım ilçesi Mimar Sinan Mahallesi'nde bulunan üniversite yerleşkesinde basın mensupları ile bir araya geldi. Toplantıya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Beyhan Bayhan, Prof. Dr. Sinan Uyanık, Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç ve Genel Sekreter Selim Uzun da katıldı. Üniversitenin sayısal verilerini paylaşan Rektör Çağlar, “2023-2024’ü ‘iyileştirme’, 2024-2025’i ‘geliştirme’ ve 2025-2026’yı ise ‘markalaşma’ yılı ilan ettik. Bu temalar doğrultusunda faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Yine bu kapsamda BTÜ’nün 2030 yılı ve sonrasının yol haritasını belirlediğimiz Arama Konferansı’nı gerçekleştirdik. Arama Konferansı’nda, akademisyenler, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, iş dünyasından isimler ve STK’lar yer aldı. Açılışını YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın yaptığı konferans kapsamındaki çalıştaylarda, BTÜ’nün geleceğine yönelik bine yakın fikir ortaya çıktı” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'VERİYE DAYALI YÖNETİM İLKESİNİ ÖNCELİYORUZ'

  BTÜ’nün kente kattığı yeniliklerden birinin Sorun Çözme Pazarı olduğunu belirten Rektör Çağlar, “Sorun Çözme Pazarı’nın ilkini otomotiv sektörüne yönelik olarak yapacağız. Burada sektörün bizden beklentilerini masaya yatırarak, hep beraber çözüm arayacağız. Verisine sahip çıkmayan, üniversitene sahip çıkamaz anlayışı ile veriye dayalı yönetim ilkesini önceliyoruz. Bu ilkeden hareketle, kurumsal performansımızı anlık olarak takip edebileceğimiz dijital üniversite sistemini geliştirdik” diye konuştu.

  'MEZUN ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 91'İ, 1 YILIN SONUNDA İŞE YERLEŞİYOR'

  BTÜ Kariyer Modeli’nden de bahseden Prof. Dr. Naci Çağlar, modelin başarısının istatistiklerle kanıtlandığını söyledi. Çağlar, “BTÜ’nün uyguladığı eğitim sistemi, güçlü akademik kadro ve İşletmede Mesleki Eğitim Programı’nın meyveleri istatistiklerle toplanıyor. BTÜ’den mezun olan öğrencilerin yüzde 91’i, 1 yılın sonunda işe yerleşiyor. Öğrencilerin büyük bir kısmı kendi alanlarında istihdam ediliyor. İşverenlerin yüzde 92.5’i, BTÜ’den mezun olan öğrencilerden çok memnun. YÖK’ün açıkladığı işveren memnuniyet oranında ise BTÜ ilk 3 üniversite arasında yer alıyor. 1'inci sınıf öğrencilerine zorunlu olarak verilen Kariyer Planlama dersi sayesinde, öğrencilerin doğru adım atması sağlanıyor” ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'BTÜ, ÜNİVERSİTELER ARASINDA GÜÇ BİRLİĞİNİN SAĞLANMASININ YOLUNU AÇACAK'

  BTÜ’nün yapay zeka ile anılan bir üniversite olduğunu, bu tecrübesini ise yeni açılacak bölümlerle buluşturacağını dile getiren Rektör Çağlar, şunları söyledi:

  “Yeni eğitim-öğretim döneminde Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi ile Veri Bilimi ve Analitiği programlarını açıyoruz. Bu yıl ÖSYM kılavuzunda yer alacak bölümlerimiz öğrencilerimiz tarafından tercih edilebilecek. Robot Teknolojileri ve Akıllı Sistemler Uygulama ve Araştırma Merkezi'mizde, tamamı BTÜ tarafından geliştirilen Yapay Zeka Tabanlı Mobil İnsansı Robot ile birlikte 6 farklı robot bulunuyor. Robotların, yazılım geliştirme çalışmaları sürüyor. Teknik üniversiteleri bir araya getirecek olan BTÜ, bu üniversiteler arasında güç birliğinin sağlanmasının yolunu açacak. Teknik üniversiteler BTÜ öncülüğünde kurulacak birlik ile daha güçlü olacak. Bu kapsamdaki ilk toplantımızı, BTÜ ev sahipliğinde 24-25 Mayıs tarihlerinde yaparak, yol haritamızı belirleyeceğiz.” 'YAŞAYAN KAMPÜS ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR'

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BTÜ’nün hedeflerinden de bahseden Prof. Dr. Naci Çağlar, şöyle konuştu:

  “TÜRKAK tarafından 2 yıl akreditasyon alan üniversitemizin hedefi, tüm alanlarda kaliteyi önceleyerek, 5 yıllık tam akreditasyon almak. Hedeflerimizden biri de Avrupa Üniversiteler Birliği üyesi olarak, uluslararası alandaki çalışmalarımızı daha da artırmak. Yine bir fakültemizi, Balkan ülkelerinde açmak da hedeflerimiz arasında yer alıyor. ‘Yaşayan Kampüs’ hedefimiz doğrultusunda da çalışmalarımız sürüyor. Bu kapsamda yeni faaliyete aldığımız BTÜ Kafe’nin yanında, 7 dönümlük açık hava spor kompleksi yapacağız. KYK yurtlarımızın da açılmasıyla kampüsümüz daha da canlanacak. BTÜ Vakfı kurmak ve inşa edilecek yeni Bursateknopark'ımızı da güçlendirmek hedeflerimiz arasında yer alıyor.” (DHA)

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow