Kadınların el dokuması halı ve kilimleri sanat eserine dönüştü

Kadınların el dokuması halı ve kilimleri sanat eserine dönüştü
Kadınların el dokuması halı ve kilimleri sanat eserine dönüştü

ÇANAKKALE'nin Ayvacık ilçesine bağlı Çamkalabak köyünde yaşayan kadınların, elleriyle dokudukları halı ve kilimler birer sanat eserine dönüştü.


Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi, Ayvacık Meslek Yüksekokulu, Çanakkale Kültürel Miras Eğitim Kültür Sanat ve Turizm Derneği, Ayvacık Halk Eğitim Müdürlüğü, Çanakkale İŞKUR, Ayvacık İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Çanakkale Sosyal Dayanışma Merkezi (SODAM) işbirliğinde Çamkalabak köyü kadınlarına yönelik kurs düzenlendi. 2,5 ay süren kurs kapsamında 13 kadın günde 8 saatlik eğitim-öğretim ve uygulama çalışması gerçekleştirdi.


Çamkalabak köyü kadınlarının elleriyle dokudukları halı ve kilimler birer sanat eserine dönüştü. Kursun tamamlanmasının ardından, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer,  İŞKUR Çanakkale İl Müdürü Ali Çalışkan, Ayvacık İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Çetin, Ayvacık Orman İşletme Müdürü Ali Gür, Ayvacık Halk Eğitim Merkezi Müdürü Nuray Çetin, ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçay Köksal ve Çanakkale Kültürel Miras Eğitim Kültür Sanat Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Saime Aydoğan projenin yürütüldüğü eski okul binasını ziyaret edip köylü kadınlarla bir araya geldi. Köylü kadınların el işlemeli halı, kilim ve diğer el işi ürünlerini inceleyen protokol üyeleri, kurs eğitmeni Esma Civcir’den çalışmalar hakkında bilgi aldı.


Köylü kadınların dokuduğu halı, kilim ve diğer tasarım ürünü dokuma objelerini inceleyen Çanakkale İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan, "Ürünün tasarıma dönüşmesi şart. Tasarıma dönüşen ürün markalaşabiliyor ve pazarlanabilir bir özelliğe kavuşuyor. Biz burada başlattığımız kursla köylü kadınlarımızın zanaatını sanatla taçlandırdık" dedi.


ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ise, üniversite-şehir işbirliğinin güzel bir örneğinin sergilendiği belirterek, bu projeye katkı sunan tüm paydaş kurum ve kuruluşların temsilcilerine teşekkür etti. Acer, köylü kadınların el emeklerinin aile ekonomilerine de güzel katkılar sunması temennisinde bulundu.


ÇANAKKALE, (DHA)Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS